şükela:  tümü | bugün
 • kütahya'nın dumlupınar ilçesinde, başkomutanlık meydan muharebesinde şehit olan askerlerin anısına kurulmuş şehitlik.
 • kütahya'nın dumlupınar ilçesinde yer alan şehitliktir.

  bilgi için bkz.

  bu şehitlik ile ilgili enteresan bir detay vardır. şehitlikteki "mehmetçik anıtı" olarak bilinen devasa heykel bir frig dönemi tümülüsü üzerinde yükselmektedir. belki frigyalı bir komutan, belki frigyalı bir yönetici ya da frigyalı bir zengin ile, beraberdir orada şehitlerimizin ruhları. şehitlik için hakim bir tepe olması nedeni ile tercih edilen tümülüs ve etrafı, bu hasbelkader birliktelik üzerinden eşsiz bir sentez ile kucaklıyor bizleri alanda. yanısıra, şehitlikte yer alan ufak bir namazgah içerisindeki mihrapta, frig kaya anıtlarında rastlanan türden bezemeler olması da bu kültürel devamlılığın tatlı bir kanıtı olarak çıkıyor karşımıza. sözün özü, anadolu her detayı ile eşsiz bir hazine, kıymetini bilemediğimiz. batıya ya da doğuya, kuzeye ya da güneye ihtiyacımız yok. yüzümüzü dönmemiz gereken tek yer, bu topraklardır.

  son olarak, şehitliğe yolunuz düşerse bir gün, ki düşmezse de düşürün derim, orada 8 yaşında, 11 yaşında, 17 yaşında şehitler göreceksiniz. yaşatmak için ölen çocuklar, gençler, babalar... göreceksiniz. kimi su taşırken askerlere belki bir bomba ile, kimi belki elinde tüfeği çatışmada bir kurşun ile düşen toprağa kahramanlar göreceksiniz. tümülüsün üzerine çıktığınızda bir anlığına gözünüzde canlanacak; aşağı ovada namazını eda eden, dağın eteğindeki kayanın ardında pusu kuran, her şeyin tanığı olan kadim ağaçların gövdelerine dayayıp sırtlarını, cigaralarını saran askerler... ezcümle, unutuyoruz gündelik hayatın hengamesinde çokça ve belki unutmalıyız da hatırlanması gerektiğinde hatırlamak şartı ile borcumuzun olduğunu. geçmişimize, bu toprakların hafızasına kocaman bir borcumuzun olduğunu...
 • türk tarihinin gördügü en anlamlı şehitliklerdendir.

  türk tarihinin en anlamlı zaferlerinden birinin noktasıdır.

  bir ulusun kaderi burada değişmiştir.

  türk ordusu yunan ordusu ile burada meydan savaşı yapmış; ve koca yunan ordusu burada yenilmiş, ve akabinde 9 gün sonra izmir'de denize kadar kovalanmıştır.

  insanın tüylerini diken diken eder.

  büyüksün canım türk askeri, çok büyüksün atam. bugün varsak, sayenizde.

  (bkz: ordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri)

  (bkz: mustafa kemal atatürk)
 • bu ülke hakkında ileri geri atıp tutanların zorla götürülüp o taşlarda yazanların okutturulması gereken şehitlik.