şükela:  tümü | bugün
 • dumpster deyince aklima full throttle geliyor.. (bkz: full throttle)
 • çöp karıştırıcılık, evet.
  (bkz: freeganism/@atlantis)
 • ilk kez finli ev arkadasimdan duydugum terim.

  anlasilan finlandiya'da oldukca yayginmis. olmamasi icin bir sebep de yok; her gun ozellikle supermarketlerden, son kullanma tarihi gecti diye cope atilan vakumlu paketteki yiyecegin haddi hesabi yok. market icin o bir gun, urunun artik satilamayacak olmasi demek, ama bu vakumlu paketteki peynirin, konservenin, kuru gidanin hatta etin illa ki bozulmus oldugu anlamina gelmiyor. sahsi fikrimce gayet uygulanasi bir kaynak dagitimi metodu.. ust bas kirlenir biraz ama olsun, kirlenmek guzeldir.
 • i love trash isminde konuyla ilgili enteresan bi belgesel seyretmek icin asagidaki link'e tiklamak yeterli olacaktir.

  http://www.snagfilms.com/films/title/i_love_trash/
 • isveç'te de çok popüler bir faaliyet. çünkü ürünlerin dış görünümü ve ambalaj durumları ile ilgili çok sıkı düzenlemeler var. bu yüzden kullanım tarihi geçmeyen bir çok ürün çöpe atılıyor. özellikle görece zengin muhitlerin marketlerinde bu ambalaj görünümü, dış görünüş, yıpranma gibi konular daha sıkı ele alındığından, çok çok kaliteli ürünleri çöpte bulabiliyorsunuz. baya organize bir faaliyet bu isveç'te ve facebook grupları her detayı tek tek anlatıyor. kriminal olarak da bir cezayı çarptılanı da duymadım. birkaç arkadaşım sadece ekmeği, sütü ve peyniri marketten para ile aldıklarını bile söylüyorlar..
 • cop karistiricilik, cop toplayiciligin yaninda magazalardaki tarihi henuz bitmis, defolu, zarar gormus, eski model urunleri veya artiklari toplayicilik anlaminda da kullaniyor. "birinin copu digerinin hazinesi olur." mantigiyla genellikle avrupa ve abd'de yapilir. adamlar o kadar sistematik calisiyor ki olasi risklerden korunmak ve tam fayda saglanmasi icin adim adim "nasil dumpster diving yapilir?(ingilizce)" yazisi bile yapmislar:
  https://www.wikihow.com/dumpster-dive
 • bugün 36lık tuborg pack bulduğum güzel etkinlik.
  3 tane de daim donut sıkıştırdım cebime.
 • gıda dışında bunu yıllardır ülkemizde işe yarar şeyleri çöpün yanına ayrı koyarak yapıyoruz zaten. aslında olabildiğince kediye köpeğe kuşa veririz gıda artığını da. japonya'da ise doğrudan bunun üzerine kapsamlı ikinci el dükkanlar olduğunu gördüm. işe yarar eşyaları çöpe atıp insanları pislik karıştırma itmek bana incelenmesi gereken bir sorun olarak geliyor.
 • gariban yapınca tü kaka şekil şukul gençler yapınca dumpster diving. bir dumplık var.