• "sümerlerde çoban tanrısı" olup bereket ve savaş tanrıçası innana ile evlenmiş dolayısıyla hayatının hatasını yapmış kişidir.
  innana ile birçok zorluktan sonra (çiftçi tanrısı olan enkimdu'ya rağmen innana ile evlenmek zor tabi) evlenmeyi başaran dumuzi'nin innana yüzünden başına gelmeyen kalmıyor. merakı sebebiyle "dönüşü olamayan yer" olarak bilinen yeraltı dünyasına giden ve ordan dönmek için yerine birini göndermesi gerektiğini öğrenen innana, karısının gidişini pek de farketmeyen, mutlu mesut yaşamaya devam eden dumuzi'ye kızıp (tarihi başlatan mezopotamyalıların erkekleri bile yapmışsa bunu var birşey) yerine onu göndermeye karar veriyor. gel gör ki dumuzi'nin fedakar kardeşi rüya tanrıçası geştinannan kendini ortaya atarak "beni alın onun yerine sayın tanrılar, o masum" diyerek yılın altı ayı kardeşinin yerine yeraltında kalmaya razı oluyor. böylece dumuzi kış aylarında altı ay yeraltında kalıp baharda çıktığında karısı ile birleşiyor.
  sümer rituellerinden biri olan bahar aylarında bir rahip ve rahibenin evlenmesi, ki "innana dumuzi çifti"ne saygı evliliği bu, ve bugün bizim "kutsal evlenme törenleri" olarak bildiğimiz kavramlar da bu entrikalardan kaynaklanıyor.
 • sumerlerin bataklik tanrisi. tam adi 'dumuzi abzu'dur. adi, "derinliklerin ana dolyatagindaki yavruya can veren"* anlamina gelmekle beraber bir bereket tanrisi olarak kabul gormu$tur.
  kiz karde$i ge$tinannan ayni zamanda erken donemde e$idir*.
  sami dilinde tammuz* adiyla anilir.
 • lakabi "inanilan ogul" olan kisi.
 • aynı zamanda osmanlı temaşa sanatının güzide örneklerinde karagöz 'ün en ilkel hali, mitteki kökeni.

  http://www.mesopotamia.co.uk/…re/images/dumuzi3.gif

  (bkz: mitosların uygarlaşma ve insanlaşma süreci)
 • bir tanrı kraldır. yani tanrılaşmış bir kral olduğu düşünülür. dammuz ya da dammuzi olarak da bilinir. damızlık ve temmuz kelimeleri bu isimden türemiştir.
 • (bkz: habil)
 • isa ile özdeşleştirilen tanrı ya da tam tersi de olabilir.
 • dammuz deyi bilindiği de malumdur.
 • bir başlığın ilk ve tek entrysi bakınız ise başlığı dooğruca o bakınızın olduğu başlığa yönlendirdiği için, kız kardeşi geştinannan'ın başlığına (konuyla ilgili olarak) dumuzi yazılınca kişiyi bu başlığa getirmiştir. laneti çözmek için bakınız yüzünden yönlendirme yapan başlığa bir entry daha girersiniz (ki onu da yapmışlar)

  tanım: geştinannan ın abisi.
hesabın var mı? giriş yap