şükela:  tümü | bugün
 • politika hayatinin 31 araligindaki suleyman demirel tarafindan dilimize kazandirilmis ilginc bir vecize. amcamin cogu sozu gibi her kaliba uyar, bir nevi nabza gore serbet.
 • gün dogmadan daha neler dogar..(pek alkalı olmadı sanırım)
  hergün kendine aittir...günü gününe yasa...
 • hafizasi olmayan bir toplum cok daha fazla isine geldigi icin ismi lazim olmayan bir sahis tarafindan politika dunyasina kazandirilmis ve pek tabii ki kazandirildigi platformda bir kisim politikaci tarafindan istahla kabul gormus ozsuz soz.
 • (bkz: carpe diem)
 • kullanım yeri itibariyle tepki çeken fakat aslında çok kötü olmayan, zaman zaman ise iyiye dalalet şey. zira eğer insan son 20 yıldır aynı şeyi savunmakta ise bir problem olması çok yüksek bir ihtimaldir. o insan pek gelişmemiş, ilerlememiştir. alakalı olarak:
  (bkz: diyalektik materyalizm)
  bu arada şunu eklemeden geçemeyeceğim, günümüzün çoğu komünist gencinin hala 50 yıl önceki komünist kıyafetleriyle dolaşması ve daha bile uzun zaman önce ortaya çıkmış bir görüşü hiç değiştirmeden gözden geçirmeden savunması bizzat marx'ın felsefesi olan diyalektik materyalizme ters değildir de nedir?
 • süleyman demirelin siyaset felsefesinin bir cümleyele ifadesidir. seçim nutuklarında her türlü vaadi verip , seçildikten sonra statüko içerisinde elden gelen neyse onu yapacağının ifade eder. kendisi bunun böyle olduğunu söyleşilerinde de benzer ifadelerle belirtmiştir. yaklaşımı neredeyse "aziz nesin"in türk halkı için yaptığı ünlü yorumla* aynı temelden kaynaklanmaktadır. bir farkla ki aziz nesin bir devrimci ya da en azından bir radikaldir demirel ise :
  ""ülke gerçekleri bellidir. bu gerçekler sınırları belirlemekte olduğundan kim gelse genel şablona uyması mecburidir. o halde bu gerçekleri en iyi bilen benim kadromsa ben halka ne duymak istiyorsa onu söylerim. ama günü geldiğinde uygulanması gerekeni onlar bilemez. bu nedenle kürsüden söylediğimle kapalı kapalı kapılar ardında süregelen arasında bir fark olması tabidir. halkın herşeyi olduğu gibi bilmesi gerekmez."" diye düşünen bir pragmatist
 • turk insanini tam anlamiyla "cozmu$" bir eski coban ve cumhurba$kani olan sayin demirel, bu lafi soyleyerek "turk insani balik hafizalidir, gotune kazik soksan ali$ip rahatlayinca o kazigin girdigini bile unutur. dun soktum bugun canin mi aciyor? hayir acimiyor cunku ali$tin o yuzden bana sakin ali$tigin kazigi gotunden cikarmam icin gelme" dememi$tir herhal.