şükela:  tümü | bugün
 • moon filminin yazarligini ve yonetmenligini yapmis kisidir.
  bilimkurguya olan farkli bakis acisi sebebiyle diger cekecegi filmleri merak ile beklemekteyiz.
  (bkz: source code) (bkz: 2011)
 • (bkz: source code)
 • sci-fi'nin kralı olmaya aday yönetmen, filmlerinin içine garip bir his yerleştirmeyi başarıyor; bir soğukluk, uzaklık hissi. yani moon ya da source code bize uzak dünyaları anlatıyor. duncan jones'ta farklı olan çoğu sci-fi yönetmeninin aksine, bu "tamamen başka bir şey bildiğimiz dünyadan farklı olma" hissini yaratmayı başarabiliyor olması kanımca. bana içinde bir psikopat barındırıyormuş gibi geliyor ama emin olduğum şey bu herif cidden çok yetenekli.

  edit: imla
 • henüz 2 filmlik küçük bir portföyü var ama bence yönetmen olarak gayet başarılı işler çıkarmış. özellikle moon, bilim kurgudan hoşlanan herkese tavsiyemdir. film insana değişik duyguları yoğun şekilde hissetiriyor (bunaltıyor, merak ettiriyor, kafa karıştırıp şaşırtıyor, hüzünlendiriyor) ve farklı bir atmosfer veriyor (sadece ayda geçtiğinden değil tabi). source code da gayet güzel ama sanki biraz tanıdıkmış gibi geldi.

  öte yandan, her iki film de ilginç benzerlikler var. bir formül yaratmış gibi duncan jones, bakalım sonraki filmde de aynı formüle başvuracak mı?

  --- spoiler ---
  hem moon'da hem de source code'da;

  1- ana karakter (sam-stevens), belli güç odaklarınca kullanılıyor, istismar ediliyor. karakterler zeki ve güçlü olsa da yapay yaşamları var, ancak ve tabiki bu durumun farkında değiller. ailleleriyle de sorunları var.

  2- bu güç odakları (lunar industries-dr. rutledge), ana karakterin hayatına karşı hiçbir saygı duymuyorlar, yalnızca kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. gerisini yok sayıyorlar.

  3- ana karakterle güç odakları arasında bağlantıyı kuran aracılar var (gerty-goodwin). bu aracılar tarafsız ve hatta daha çok güç odaklarına yakın olsa da, ana karaktere büyük yardımları oluyor.

  4- vardır daha illaki ama aklıma gelenler bu kadar. bu kadarı dahi ilginç geldi bana...güzel yine de...öyle işte...

  --- spoiler ---
 • sinema dünyasına çok büyük katkılarda bulunacağına inandığım yönetmendir kendisi. moon ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen benim gözümde o yıl (2009) çıkan en iyi filmdir. kendisinin yaşı bir yönetmen için hala gençtir bu yüzden ilerki dönemlerde adından çok söz ettireceğine inanmaktayım.
 • kesinlikle david fincher'dan sonra gelmiş en iyi yetenek... sinema dünyasına neler verebileceğini daha 2 filmle kanıtlamış olmakla beraber, sadece klasikleri yeniden yorumlasa bile gereğinden fazlasını yapacağını umduğum harika yönetmen.
 • moon filmi ile hakikaten takdirleri topladiysa da source code ile bir o kadar hollywoodlasmaya, dandiklesmeye dogru gitmistir.
 • warcraft movie'nin yönetmeni olacağı kesinleşmiştir.

  http://us.battle.net/…rum/topic/7801170580?page=1#1
 • world of warcraftsam raimi'den devralmış yetenek.
 • angie'nin de oğlu olur kendisi.
hesabın var mı? giriş yap