şükela:  tümü | bugün
 • 2013-14 sezonunda irlanda cumhuriyeti ligi 2. si olmuş ve uefa avrupa ligi 2014-2015 sezonunda 1. ön eleme turunda yer alacak takım.
 • 2014 sezonunda irlanda cumhuriyeti ligi şampiyonu olmuş ve uefa şampiyonlar ligi 2015-2016 sezonunda 2. ön eleme turunda yer alacak takım.
 • irlanda premier ligi'nde mücadele eden takım. maçlarını 4500 kapasiteli oriel park'ta oynamaktadır.
 • bate borisov'u geçip en azından avrupa ligi gruplarını garantiye almak üzere olan takım.
 • son beş sezonda dört kez şampiyonlar ligine katılma başarısı göstermiş bate borisov'u şampiyonlar ligi 3. ön eleme turunda eleyerek playoff turuna kalmayı başarmıştır.
 • avrupa futbolunun en arıza takımlarından bate borisov'u eleyerek uefa şampiyonlar ligi 2016-2017 sezonunda play-off turuna kalma başarısı gösteren irlanda şampiyonu. geçtiğimiz sezon iki takım yine eşleşmiş; bate evinde 2-1 kazanıp deplasmanda 0-0'la turlamıştı. bu sefer ilk ayakta benzer bir senaryo gerçekleşmesine ve dundalk, irlanda'ya 1-0'lık yenilgiyle dönmesine rağmen, 3-0 kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

  şampiyonlar ligi gruplarına kalmaları bence imkânsız, konuşmaya değer bir ihtimal dahi değil. yine de şampiyonlar ligi play-off'unda mücadele edecekleri için, elenseler bile avrupa ligi gruplarına gidecekler ki bu da muazzam bir başarı. avrupa ligi için gruplara katılım ücreti 2.4 milyon euro. gruptaki 6 maçta aldıkları her puan için yine ekstralar var. buna karşılık, dundalk takımının toplam kadro değeri transfermarkt'a göre sadece 900 bin euro.

  kadrolarında yalnızca üç yabancı var: birisi italyan kaleci sava, diğer ikisi de zaten mevzuya yabancı olmayan kuzey irlandalı çocuklar. bonservis ödedikleri son transferi 2013/14 sezonunda, cork city'den daryl horgan'ı 10 bin euro gibi astronomik bir ücret karşılığında alarak yapmışlar.

  kendi statlarının kapasitesi 4 bin 500 kişi. bu yüzden şu ana kadarki maçlarını shamrock'un 6 bin kapasiteli mabedi* tallaght'ta oynadılar. uefa organizasyonlarında seviye arttıkça, tur ilerledikçe "minimum sistem gereksinimleri" de değişiyor, dolayısıyla avrupa ligi gruplarında aynı stadı kullanmaya devam edebilecekler mi bilmiyorum.

  o değil de o kadar imkânsız falan dedim ama şampiyonlar ligi gruplarına kalsalar irlanda'da resmi bayram ilan edilir, maçlar aviva stadium'da ve üst üste çıkmış 150 bin taraftar önünde oynanır, bütün ülke statta ve stat çevresinde olur sanırım. kuzey irlanda kaşla göz arasında ülkenin yarısını götürebilir istese.
 • sayelerinde irlanda semalarında ilk kez şampiyonlar ligi müziğinin duyulacağı takım. çünkü maç öncesi şampiyonlar ligi seremonisi play-off turundan itibaren gerçekleştiriliyor.
 • avrupa ligine gruplara katılım parasından ekstra olarak, şampiyonlar ligi playoff turunda oynayacakları için elenseler bile 2.5 milyon euro civarı para kazanacaklardır.
 • bate borisov'u evinde 3-0 yenerek şampiyonlar ligi'nde playoff turuna yükselmiş ve 5.4 milyon euroluk primi garantilemiş. bu tutarı yerel düzeyde kazanması için dundalk'un 49 sezon daha irlanda ligi'nde şampiyon olması gerekiyormuş.

  eurosport
 • irlanda standartlarında muazzam bir iş başardıkları kesin ama hype tavan yapmışken şunu da eklemekte fayda görüyorum: irlanda'nın yakın tarihteki en başarılı ve güçlü takımlarından biri olan shamrock rovers, 2011-12 sezonunda avrupa ligi gruplarında mücadele etmiş; paok, rubin kazan ve tottenham'lı grupta 0 çekerek elenmişti. dundalk bundan daha iyisini yapabilir belki ama netice olarak avrupa ligi gruplarında oynayacak ilk irlanda takımı değiller ve kazandıkları para futbolcuların ve yöneticilerin cebini doldursa da kulüp açısından herhangi bir anlam ifade etmeyebilir.

  neden? çünkü shamrock 2012'de irlanda ligini dördüncü sırada, şampiyon sligo'nun 9 puan gerisinde bitirebildi. bir sonraki sezon tablo daha da kötüleşti; beşinci sırada ve şampiyon st. patrick's athletic'in tam 19 puan gerisinde kaldılar. 2014'te şampiyon bu sefer dundalk oldu, shamrock yine dördüncü sırada ve zirvenin 12 puan gerisinde kaldı. 2015'te şampiyon değişmedi, shamrock bu sefer üçüncü olup 13 puan uzakta bitirdi.

  yani gördüğünüz üzere, para shamrock rovers'a saadet getirmedi. * aslında kulübü de suçlamak yersiz çünkü yerel futbola ilginin az olduğu, statların 5-6 bin kapasiteyi geçmediği, dolayısıyla reklam & sponsor gelirinin neredeyse olmadığı bir ligde 10 milyon euro geliriniz olsa bile yapacağınız en fazla 3'lük oyuncuya 5 verip irlanda şampiyonu olmayı dilemek olur. bu da aslında neden birbirimizi desteklememiz, itlik ve serserilik yapmamamız gerektiğinin açık ve net göstergesi bence. birkaç istisnai durum dışında, liginiz güçlü değilse siz de güçlü değilsiniz.