aynı isimde "dune" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
352 entry daha
  • son fragmanına pek ısınamadım. bilemiyorum, seriyi sevenlerle sohbet ederken herkes timothee'ye sünepe diyip dururdu. dedim yapmayın, paul da filmin başında görece olarak sünepe. döni abimiz adam eder onu diyordum herkeslere. lakin son fragmanda belli bi seviyeye gelip, çatışma alanında atlayıp zıplayıp kaskı açılıp poz kestiğinde, pazar sabahı yataktan zorla kaldırılıp kahvaltı sofrasına oturtulmuş ailenin en küçük çocugunun uykulu gözleri idi gördüğüm. intikam ile yanıp tutuşan, kwisatz haderach değildi. bu beni biraz yıktı. döni'ye sormuşlar, neden timothee diye, paulun gözlerindeki bilgeliği, güçlü içselliği timoti'den başkası daha iyi yansıtamazdı demiş.
    e sevgili dönicim peki muad-dib? onun gözlerini kim yansıtacak? umarım fragmanda gördüğümüzden fazlası vardır.

fragmandaki komiklikler şakalar umarım fragmandakinden fazla değildir. muhtemelen, izleyici çekebilmek için direkt onları ve aksiyon sahnelerini bolca koydular. zira blade runner 2049 fragmanını da hatırlarsanız, aksiyon filmi gibi duruyordu.

zendaya güzel chani olmuş. ama ben en çok hiç beklemediğim rebecca ferguson hanımefendiden etkilendim. sanırım en çok yakışanlardan biri olmuş rolüne.

fragmanda minnacık bir anda, baronun huzurunda david dastmalchian beyi de görüyoruz. ben çok şey bekliyorum kendisinden. zira piter, en ilgimi çeken karakterlerden biri olmuştur hep. umarım baronla olan sahneleri boldur. gerçi ortada feyd yok bu filmde, ne muhabbeti dönecek bilmiyorum.

atreides, lonca, fremen, bene gesserit logoları güzel olmuş. harkonnen arması da güzel, lakin yine de bi griffin görmek daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

filmle ilgili en büyük korkum en başından beri olduğu gibi hans zimmer. sevmiyorum bu adamı. en yüksek tondan yüksek sesle müziği dayar geçer. sinemada izlerken güzel gelir, ama çıkınca mırıldanacak hiç bir şey bırakmaz size. gladiator, pirates of caribbean gibi bir kaç işi dışında tematik müzik yapmıyor bu adam. bi john williams, howard shore'un yanından geçemez bana göre. bilmiyorum, seveni çok ama ben sevmiyorum.

filmin yayınlanan 2 müziğini dinledim, yine aynı telden gidiyor maalesef. yıllar önce düşük bütçeli tv mini serinin müzikleri bile güzeldi, hatta devam filmi children of dune için sevgili brian tyler efsane besteler yapmıştı.
    (bkz: children of dune original television soundtrack)

hiç kötü film çıkarmadın sevgili döni, bu geleneğini devam ettirirsin umarım. filmin çekileceğinin ilk açıklandığında bi röportajda kendisine sormuşlardı, neden kabul ettin, sonuçta oldukça büyük bi proje diye sorulduğunda, 'başka birinin gelip hikayeyi tekrar mahvetmesini izlemeye gönlüm razı gelmezdi' gibi bir cevap vermişti aklımda kaldığı kadarı ile.