aynı isimde "dune" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
  • inanılmaz zevk aldığım filmdir. yalnız kitapları hiç okumamış biri aynı zevki alır mı bilemem. arrakis'e ilk geldikleri zaman olan karmaşık politik oyunlar çok kırpılmış. ama beni en çok rahatsız eden jessica'nın bambaşka aksettirilmesiydi. bir kere dükle aralarında inanılmaz bir aşk var. o tutkuyu hiç göremiyoruz. bene gesserite ihaneti bu aşktan ileri geliyordu. dük leto'nun çevresindekilerle taht oyunu benzeri çekişmeler yaşayan bir figür ama sanki hiç bu işlere bulaşmamış gibi filmde. kapı köşelerinde ağlayıp sızlayacak bir karakter de değil daha aktif biri. ve asıl chalamet yakışacak mı diye endişelenirken ferguson'u yakıştıramadım hayat verdiği kataktere. kitapta daha şehvetli bir suratı olduğundan bahsediliyordu. ben hep rachel weisz tarzı biri hayal ediyordum. ferguson biraz öyle bir geçer zaman ki cemile gibi kalmış. ilk kitabın yarısı beyaz perdeye güzel aktarılmış ancak hala gelecek filmler için endişeliyim. çünkü zor görselleştirilecek konulara doğru ilerliyor

geri kalan görselliği, sesi, temposu çok iyi olan filmdir. imkanı olan sinemada 2d izlesin
  • bugün dersten çıkıp koşa koşa gittiğim filmdir.

beklediğimden kötü ama yine de fena olmamış. kitaplar çıtayı arşa çıkarttı çünkü. onu bunu bırakında kynes'in kadın olması nedir abi? chani'nin babası stilgar mı olucak şimdi amk.
  • kitapları okuyan kişiler için gerçek bir görsel şölenken, okumayanlar bu ne amk diyebilir ve hatta oldukça sıkıcı bulabilir. filmden ziyade yüksek bütçeli bir dizi olsaymış, filmde sahnedilen olayların önemi daha iyi ve detaylı anlatılabilirmiş gibi geldi. kitaplarda kişilerin karakter gelişimleri çok derin ve hemen hemen her kişinin iç hesaplaşmaları var. bunları filme sığdırmak imkansız. örneğin suyun arrakis'liler için önemini filmde hiç anlayamıyoruz. ya da mesela paul ile jamis dövüşü çok sıradan bir olaymış gibi geçiliyor ama sırf bu dövüşte bile paul'ün gelişimi, göz yaşı döken paul'e fremen'lerin bakış açısı ve o'nu kabulü, suyun bu insanlar için "öldürdüğü kişinin vücut suyunu kabul etmek zorunda olması kadar" önemli olduğu gibi bir sürü detay var.

bakalım part 2 gelir mi, gelecekse de ne şekilde gelir bilemiyorum ama kitapları okumayan ve bu filmden sonra da okumayacak kişiler için daha derinlikli bir hikaye anlatımı olmalı. yoksa bence uzun ömürlü bir proje olmayacaktır.
  • tek şikayetimin 3d imax olduğu film.

birilerinin keyfi için 3 saat gözlük takıyoruz. sabki doğru düzgün 3d sahne var. kör oluyorum her seferinde.

yönetmen hem görsel şölen, hem hikaye anlatımı hem de gerilim unsurları konusunda, filmografisi ile zaten rüştünü ispat etmiş durumda. filmde arrival ve blade runner 2049 esintileri çok fazla.

dennis kendisine o kadar güveniyor ki filmin başına part one yazmış. stüdyoya gidip ben iki filmi bir arada çekmek istiyorum dediğinde ret yemesine ve hbo max hamlesine sinirli hâlen belli ki. stüdyo da hâlen daha ciro sayıyor, paragöz köpekler. pandemide 3'ün 5'in peşine düşmeyin adamı hasta etmeyin.

film 10/10 benim nazarımda. kitapları rafta duruyordu indirip okuyorum yarın itibariyle.
  • film sıkıcı. bi halt olmuyor. belki kitabı karakter derinliği, lore vb olarak daha iyidir ama sinema filmi olarak pek bir şey yok. eh işte seviyesi seyirlik.
  • siz bu filmi izlerken karakterlerle bütünleştiniz, akıcı diyalogları beyninize işledi, akışına kapıldınız, star wars, yüzüklerin efendisi gibi efsunlandıysanız:
    bence neden yaşadığınızı check edin.
    berbat
  • görsel uyarlama olarak kitap serisinden daha çok oyun serisinin göz önünde bulundurulduğu film.
  • --- spoiler ---

10k yılında teknoloji niye primitif diyenler olmuş. kitapta bunların açıklaması var ama filmde açıklama zahmetinde bulunmamışlar maalesef. açıklayıcı olacağını düşündüğüm hususlar:

- geçmişte makine ve yapay zekaya karşı verilip zafer alınmış büyük bir savaş var (matrix'in tersi gibi düşünün) bu zaferden sonra “düşünen makinalar yapmak” yasaklanıyor. yani bilgisayar falan yok.

- bilgisayarların yaptığı hesaplama işlemlerini yapması için “mentat” denen mutant zihinli insanlar yetiştiriliyor, bir nevi yapay seleksiyon ile bu tarz insanlar evriliyor. gözü arkaya kayıp akını çıkaran vezir kılıklı adamlar bu mentatlar.

- gezegenden gezegene atlamak için o dev boru tünelini kullanıyorlar. ama uzay zamanı büküp oraya portalı açmak için gereken hesabı yapan bilgisayar yine yok. bu yokluğu gideren ise filmde “uzay loncası” diye geçen organizasyonun elindeki “navigator/seyrüsefer” denen, evrilip insanlığından çıkmış mutant yaratıklar. bu psişik garabetler (filmde görmüyoruz) yolu açmak için “baharat” ile kafayı bulmak zorundalar. kendileri kafa çekip alemlere giderken insanları da alemden aleme taşıyorlar.

- hal böyle olunca tüm evren tek bir kaynağa bağımlı kalıyor. kaynak tekliği siyasette çoğulculuğu bitirip mevcut bir kaynağı elde tutanın muktedir olduğu emperyal ve feodal düzene geri dönüyor. serbest ticaretle burjuvazi getiremezsin ticaret baharata bağlı. yeni teknoloji icat etme motivasyonu yok çünkü yassak. merhaba galaktik ortaçağ.

- vaktinde kalkan teknolojisi icat edilmiş. bu kalkanlar hızlı cisimleri durduruyor ama yavaş cisimler içeri girebiliyor. bu nedenle ateşli silahlar artık savaşlarda kullanılmaz hale geliyor ve kılıç hançer yeniden cephanelere geri dönüyor, yakın dövüş teknikleri savaşları domine ediyor.

- lazer silahları kalkanlarla temas edince nükleer patlama gerçekleştiği için lazer silahları da rafa kalkıyor.

işbu sebeplerden ötürü uzayda game of thrones izliyoruz.

--- spoiler ---
  • ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi çalışma yapıyor yine.

önce film ekimi ile atlas'ta, daha sonra vizyona girdiği gün tekrar imax'te izlediğim şaheser. kesinlikle ama kesinlikle imax'te izlemenizi tavsiye ederim. görsel ve işitsel olarak bambaşka bir deneyim. kusursuz.

ilk izlediğimde üç saate yakın ve arasız olmasına rağmen nasıl bittiğini anlamadım. koltuğuna yapıştım kaldım. ileriki yıllarda "ben onu sinemada izlemiştim" diye gururlanacak insanlar. kaçırmayın.

edit: imla
  • 84 yapımı ilk filmin yeniden uyarlaması. ilk film kült olmuş, hala unutamayanlar var ama ben ilk yarım saatte bıraktım. çok ağır tempo, sıkıldım. orjinal bir konu olması güzel. yeni filmin görüntüleri bence çok iyi. aksiyon beklentisiye izlememek lazım. bilimkurgu sevenlere tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap