• alman ordusunun toplu halde bulunan müttefik ordusuna saldirmamasinin sebebi, hava kuvvetleri komutani olan goeringin düsmanin son ve total imhasini kendi kuvveti olan hava kuvvetleriyle yapmak istemesi, hitleri tanklari tehlikeye atmanin gereksiz olacagi gibi sacma ve yanlis argumanlarla kandirmasi ve ilerleyen alman tanklarina kesin bir dur emri verdirtmesidir.
 • tarihin en büyük geri çekilme harekatlarından biridir. almanya'nın birkaç yıl sonra bu kez normandiya'dan geri gelecek olan çıkartma birliklerine de karşı koymayı başaramaması da savasin kaderini tayin edecek bir baska gelismedir.
 • hayatimda ilk kez gel-git olayini bu kadar net yasadigim mekan. ilk basta insanlarin havlularini neden denizden yuz metre oteye koyduklarini anlayamayan ben, yuzustu kestirmekteyken, sahile gittikten birkac saat sonra git gide yaklasan dalga sesleri uzerine arkama bakmak suretiyle neredeyse ayaklarima kadar gelen suyun "gel" oldugunu ogrenmis oldum.

  dunkirk, ikinci dunya savasindaki rolunun disinda simdilerde genis ve guzel sahil seridiyle hafiften turistik yer huviyeti kazanmistir.
 • camel'ın the snow goose albümünün 12. şarkısı. muazzam klavye ve gitar melodileriyle 5 küsür dakikada adamı gaza boğar ve geçer.
 • havası soğuk, insanları bir o kadar sıcak şehir. hele ki carnaval de dunkerque zamanında uğrarsanız tadından yenmez. gökkuşağı yağmur olup şehrin üstüne yağmışcasına rengarenk sokaklarda tur atmak, şarkı söyleyip, eteğini düzelten amcalarla kucaklaşmak ve anormalin normalleştiği zamanı yaşamak. ilginçsin dönkörk, güzelsin.
 • sonbaharda okyanusa bakarak huzur bulabileceğin, kafayı dinleyebileceğin yegane güzel şehirlerdendir.
 • ikinci harbin kader anı bu şehirde gerçekleşmiştir. müttefik ordusu yıldırım hızıyla ilerleyen wehrmacht askerleri karşısında dunkirk'e çekilme emri alır ve bu şehirde kuşatılır. tam 400 bin müttefik askeri köşeye sıkışmış beklerken hitler wehrmacht'a dur emri verir. bu emir belki de savaşın stratejik olarak en büyük hatasıdır. alman ordusu tahliyeyi önleyecek kapasiteye sahipken hitler'den gelen emir alman savaş makinesini durdurur.
  hitler büyük ihtimalle tahliyenin yapılamayacağını, yapılsa bile bunun bu kadar çabuk olacağını tahmin edemiyordu. hitler ve von rundstedt dunkirk'e girmelerini engelleyecek hiç bir unsur olmadığı halde müttefik ordularını imha etmez, açıkça tahliyeye göz yumar. 400.000 müttefik askeri, dile kolay.

  tahliye önlenseydi ingilizler ordusuz kalacaktı. geriye kraliyet donanması ve raf'dan başka bir şey kalmayacaktı. bu da ingilizlerin teslim olma ihtimalini artıracaktı.

  churchill yüzebilen her şeyin dunkirk'e gitmesini emreder. askerlerin ingiltere'ye dönmesi için ülkeyi adeta ikinci defa seferber eder.

  dunkirk, ingilizlere ingiliz olduklarını hatırlatan, savaşın gerçekliğini açıkça ortaya koyan tahliye harekatının yaşandığı yerdi.

  tahliye luftwaffe'nin yoğun saldırılarına rağmen başarılı olur ve müttefik ordularının büyük bir kısmı ingiltereye başarıyla ulaşır. ingiliz ordusu yok olmaktan son anda kurtarılmasına rağmen hayatta kalan askerler savaşı kazanmışcasına sevinir. ancak churchill şöyle der; tahliye ile zafer kazanılmaz.
 • konu müzik oldu mu, kendisine saygıda kusur etmeyeceğim yakın arkadaşım. 90'lar en iyi albümler, 2000'ler en iyi albümler derken belli etti ki kendisi seriye devam edecek.
 • adam beni entrilerimden tanıyıp yeşillendirirek akşam akşam mutlu etti. lise yıllarında ne dinlediysem bu adam sayesinde dinlemişimdir. arşivcinin önde gidenidir, komiktir, kolay kolay hiçbirşeyi eskimez, sinemaya, tiyatroya gidilesidir. efsane müzik birikimiyle aramızda olması büyük şans.
hesabın var mı? giriş yap