şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • sabitlenmiş entry
  selam,

  debe’yi, birtakım geliştirmelerle yeniden yayına alıyoruz!

  yeni geliştirmelerle birlikte debe’nin kaldırılmasına neden olan amaca aykırı durumların ve kötüye kullanımların önüne geçmeyi planlıyoruz.

  öncelikle, daha çok oy alma motivasyonuyla aynı kişinin farklı hesaplarından girdiği ilk entry’sini hedef alan bkz.’ların yazılmasını en aza indirmeyi ve doyurucu içerikler yazmayı teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

  bunun dışında, en çok entry girilen on kanal, kendi içinden her gün beşer tane debe entry’si çıkaracak. bu sayede çok sesliliği koruyarak, spor ve siyasetten bağımsız konuları da debe aracılığıyla sizinle buluşturmak istiyoruz.

  ayrıca, günün sonunda girilen beğenilen bir entry’nin zaman farkından dolayı yeterli oya ulaşamaması sorununu çözme amacıyla, günün başında ve sonunda girilen entry'lerin değerlendirilme algoritmasını değiştirdik.

  son olarak, her gün 00.00’a kadar girilen entry’ler debe için değerlendirmeye alınacak ve liste her sabah saat 7.30’da güncellenecek. listemiz artık dağıtık bir sıralamada olacak.

  kısacası, debe eskisinden çok daha güçlü bir şekilde bizimle. fikirleriyle bizi besleyen, iletişim sayfası üzerinden geri bildirimlerini eksik etmeyen yazarlarımıza teşekkür ederiz.

  debe’leri piste alalım!
  • dun kavrami dilimizde bugunden once yasanmis en yakin gun olarak bilinir. kisinin normal sartlar altinda bugunde yasadigini varsayarak bugunden onceki en yakin gun girmis oldugu ve oylamalar sonucunda en cok begeni toplayan entryler manasina gelmektedir. burada anlasilmasi zor olan kisim boyle bir basligin neden acilmis oldugudur. sanirim yeni yazarlarimizdan biri veya caylak olmasi muhtemellerden biri, "bir ukte de ben birakayim da hatirim kalmasin" seklinde dusunmus olacak ki boyle bir basligi ben doldurmak zorunda kaldim.
  • pazartesi sabah saat 07:00 olsun da gecen haftanin en begenilen entrylerini okuyim diye sabirsizlikla bekledigimi farkedince 'neden olmasin?' diye dusundugum istatistiktir. 'dun' derken, mesela bugun saliysa pazartesi saat 00:01'den 23:59a kadar girilen entryler icinde en begenilenleri yayinlanmamali. oyle olursa muhtemelen kimse entrysini 23:50de girmek istemez, 00:10u bekliyim diye dusunur. o yuzden bu kisim bence her saat basi guncellenmeli, son 24 saatin en begenilen entryleri yayinlanmali.

   lakin bu sozluk icin ne kadar zordur bilemiycem. son oylanan entryleri kismi anbean guncellenmiyor, anladigim kadariyla gunde birkac kez(belki bir kez bilmiyorum) guncelleniyor. eger bu performans optimizasyonu icin yapiliyorsa son 24 saatin en begenilen entrylerini getirmek de zor olabilir. ama bircok populer web sitesinin bunu yapabildigini dusunursek sozluk de yapabilir, aslansin kaplansin diyorum.
  • an itibariyle sözlüğün yeni istatistik zavazingosu.
  • yeni tartışma alanları yaratacak istatistik şeysi.
  • her pazartesi geçen haftanın en beğenilen entry'leri istatistiklerinde adını arayan yazarlar için yeni bir umut ışığıdır.
  • bu listenin oluşması için gereken algoritmayı oluşturanın** bir entry'nin iki gün ardı ardına bu listeye girmesini engelleyecek bir süzgeç koyduğundan eminim. yok koymadıysa bu foyası yarına kadar çıkmadan koysun lütfen. ayrıca liste toplam 50 tane entry içerir ki bu sayı haftanın en beğenilenlerin iki katından fazla. sözlük daha fazla ziyaretçi çeker artık bunun sayesinde.
  • inci sozlukte uzun zamandir var olup eksi sozluge yeni dahil olmus uygulama.
  • ekşisözlük platformu rakiplerinin (diğer sözlükler, twitter..vb) giderek güç kazanması ve sözlüğün popülerliğinin irtifa kaybetmesinin yarattığı korkudan kaynaklı bir girişim olarak değerlendirdiğim uygulama. bu türden fiziksel değişikliklerin yazı kalitelerine bir etkisi olmadığını ve bireysel narsist çabaları doyurmaya yönelik olduğu kanısındayım.

   burada sözlüklerin bu türden çabalarına dair paylaştığım bazı dokundurmalar mevcut.
  hesabın var mı? giriş yap