şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nasa'nın uydu verilerine göre son 20 yılda dünyadaki yeşil arazi %5 arttı. bu artış yaklaşık olarak amazon yağmur ormanlarının yüz ölçümüne denk geliyor. yeşil arazilerin artışında çin ve hindistan en büyük katkıyı yaparken, türkiye de başı çeken ülkeler arasında.

kaynak: https://www.nasa.gov/…ing-of-earth-nasa-study-shows

edit: gramer hatası düzeltildi. * ya teşekkürler.

edit 2: aramızda hala lejant okumayı bilmeyenler var. yakışıyor mu bu entelektüel platforma? :)
  • yazar burda yeşil derken yeşil sermayeyi kastediyor olmalı...
  • (bkz: türkiye nerde yazıyor lan)

edit: altını çizmek gerekiyormuş konunun. mesele harita okumak değil, haberde türkiye ibaresi yok, grafiklerde de türkiye ibaresi yok. haberin hiçbir yerinde türkiye geçmiyor.
    harita konusu değil mesele.
  • grafiğe göre türkiye insan eli yeşillendirmesinde iyi durumda. ne olursa olsun bunu destekliyorum. her yer orman olsa ne güzel olur.
  • türkiye'deki yeşillik bitki değil lan! yeşil cüppeliler çoğaldı ya odur uzaydan görünüyor. milleti yanlış bilgilendirmeyin. işte bakın
  • doğrudur. ozon tabakasını gittikçe deldiğimizin, atmosferi mahvetmemizin farkına varmamızın ardından bu konularda ciddi derecede çalışmalar yürütüldü insanlar ve devletler bilinçlendirmeye çalışıldı. şu an olumlu değişimler olduğu bilinen bir şey.

yüzde 5 gerçekten azımsanmayacak bir değer ancak başı çeken ülkelerin aşırı karbon kullanımının yanı sıra aynı zamanda nükleer silah üretiyor olmaları ise ayrı bir ironi.
  • türkiye'yi istanbul, izmir, ankaradan ibaret sanan aptalları şaşırtmıştır. aç bak haritaya gösteriyor nereler yeşil diye zaten. sıkışmışsınız sik kadar 3 şehre aforizma kasıyorsunuz. ülkeden siktir olup gidemiyorsunuz madem bari büyük şehirlerden siktir olup gidin.
  • dikilen 6 milyor fidanın sonucudur. herkes bizim kadar dikseydi değil %5, %55 daha yeşil olurdu.
  • linki tıklayıp, "türkiye'nin başı çekmesi" ibaresinin nerede olduğunu göremediğim iddia.

hindistan, çin tamam da türkiye deyip bi takım kaba yerlerinizden ifade uydurmayın olm.

edit: adam bana halâ harita linki atıyor. kardeşim, haber içeriğinde "türkiye başı çekiyor" diye bir ibare var mı yok mu sen onu söyle bana.