şükela:  tümü | bugün
 • bir çapulcu olarak desteklediğim sav. ama şöyle bir şey var canlar: şimdi tayyip isyan ediyor ya "dünya 5'ten büyüktür" diye.. canı gönülden katılıyorum başbakana.. bm dediğin 2.dünya savaşını kazanan ülkelerin kurduğu bi halta yaramayan bir örgüt neticede... ama düşünüyorum da tayyip'in böyle bm'ye atıp tutmasına.. ulan rusya,abd falan çıkıp tayyip'e, "sen buraya üye olurken burada 5 daimi üye olduğunu bilmiyor muydun?" dese. "beğenmezsen ayrılırsın kardeşim" dese.. "bunun yönetmi sağda solda konuşmak değil, gel bm toplantılarında söz sıran gelince söylersin" dese.... pardon ya abd rusya falan o kadar aptalca şeyler söylemezler herhalde..
 • vayyy. müthiş slogan. bm neye uğradığını şaşırmıştır bence.
 • ben, obama'nın ödlekliğinden dem vuran bir açıklama beklerken, henüz abd'ye çıkıp tek laf edemeyen bir ülke iktidarının, dünyanın en muktedir beşlisine kafa tutmak gibi bir ütopya üzerinden siyasi polemik yaratmasıdır.

  ben bekliyorum
 • “birleşmiş milletler ve uluslararası eşitsizlik” raporunun net olarak gözler önüne serdiği gerçek.

  http://goo.gl/lp0hec
 • (bkz: the world is bigger than 5)

  sloganın fikir babasının (pek hazetmesem de) yıldıray oğur olduğu söyleniyor fakat henüz ona mı yoksa bir başkasına mı ait olduğunu net olarak tespit edemedim. yalnız şu var ki gerçekten de oldukça vurucu ve de küresel bir slogan. peki küresel ölçekte iş yapar mı orası işte tartışılır.
 • onu bunu bi tarafa bırakın da gerçekten beşten büyüktür. açın biraz tarih okuyun ve veto haklarının sebebiyet olduğu yıkıma ve mağduriyetlere bir bakın.
  belki bu slogan/proje nihayete ermeyebilir, havada kalabilir ya da ergen çıkışı olarak nitelendirilebilir vs.
  fakat bu gerçeği zihinlerde canlı tutmaya çalışın nolur zira kaniksamak daha fazla felakete yol açacak.
 • dışarıdan ziyade iç politikaya dönük olmasının yanında, bazı alanlarda düpedüz yanlış olan önerme.
  gücün başlıca ölçüsü olan silah mesela.
  birleşmiş milletlerin beş daimi üyesi olan abd, rusya, çin, ingiltere ve fransa'nın silah ihracatı, dünyanın geri kalan 200 küsür ülkesinin toplamından daha fazla.
  oturup akademik makale sayısı, ar-ge yatırımı, nüfus, toprak büyüklüğü, nükleer silah falan bunlara hiç girmedim bakın.

  buyur daha iyisini yap dünya 5'ten büyük madem?
  (bkz: biraz da öğrenelim)
  (bkz: cehalet)