şükela:  tümü | bugün soru sor
 • değiştirmek için uğrunda çok insanın öldüğü lakin bir türlü değişmeyen düzen
 • (bkz: abd)
  (bkz: düzen)
  (bkz: düzmek)
  *
 • art ekranlarında vuku bulan ilginç bir o kadar da önemli program.
  türkiye toprakları üzerinde oynanan tüm olayları uzun bir zaman dilimini ele alarak tarihi bir incelikle anlatan bu program malesef gözden kaçmaktadır.özellikle türkiye politikasının çığrından çıktığı şu zamanlarda kesinlikle izlenmeli izletilmelidir.tabii öncelikle -pek mümkün görünmese de- yurdum insanının aynı saatlerde diğer kanallardaki dizilerden kafasını kaldırması gerekmektedir.
 • türkiye'nin dış ilişkilerini ve dünyada uluslararası ilişkilerdeki yerini en iyi, tarafsız ve nesnel anlatan programdır. birkaç bölümünü güncel meydandan izlemek mümkündür.
 • eğer einstein atom bombasını icat edip dolaylı olarak bir sürü insanın ölümüne sebebiyet vermeseydi acaba ne kadarımız einstein'ı tanıdırdık? acaba einstein gelmiş geçmiş en zeki insanlardan, en büyük fizikçilerden biri olarak anılır mıydı? hitler sadece 2. dünya savaşı sıralarında bir alman lider olsaydı, milyonlarca yahudiyi katletmemiş olsaydı 70 yıl sonra bile muhabbetlerimize sürekli konu olmayı başarabilir miydi? yaşamlar almanın yaşamlar kurtarmaktan daha çok prim yaptığı bir dünyada schindler's list diye bir film çekilmeseydi hangi birimiz binlerce yahudiyi kurtaran oskar schindler'ın varlığından haberdar olurduk? bu iki kavramı* parmaklarının ucunda tuttuğu varsayılan tanrı'nın, kendisine ithaf edilen vasıfları* taşıdığına inanmak mantıklı olabilir mi? adaleti adil olmayan yollarla sağlamak adil midir?
 • kardeşim bu nedir ya? bıktım, psikolojim bozuldu anasını satıyım. kardeşim ben şu anda sahip olduğum bilgi birikimini yüzlerce katına çıkartmak, binlerce film izlemek, binlerce kitap okumak, kendimi geliştirmek, vizyonumu genişletmek için elimden geleni yapıyorum. fakat bu amına koydum düzeni önce en güzel yıllarımı içi boş aptal saptal okullarda bir ton para eşliğinde çalıp, sonrasına beni pragmatik ve insanlık dışı bir çarkın içine sokup soğuk ve adorno'nun yaptığı tasvir minvalinde görünürde çok insancıl ve sosyal gözüken fakat orman kanunlarına sahip olan ütopik derecede iğrenç ofislere hapsediyor. yani bir tık ötesine en güzel yıllarımdan sonra bir ömür mutsuz olmam için elinden geleni ardına koymuyor. filmlerdeki gibi aç bir insanın herhangi bir cismi hamburger olarak görmesi gibi herşeyi sana finansal çerçeve de gösterip beynini ele geçirdikten sonra seni itaate zorluyor. ben insanca yaşamak istiyorum insanca.
  not: bahsedilen durumlar belki de orta seviye bir aile tesviyesinden çıkmış kişilik tipi bu fazlasıyla çeşitlendirilebilir.
 • "banu avar'la yeni dünya düzeni; arap baharı ve suriyede kış bölümü" ile anlatılanların günümüzün türkiyesiyle her geçen gün daha fazla benzediğini düşündüğüm programdır.

  programda esad iyidir veya kötüdür denmemiş yalnızca bir ülke iç savaşa nasıl sürüklenir o gösterilmiş. dikatatör devirecem diye nasıl çocuk katili olursunuz onun haritası çizilmiş. medeni devrim yerine darbe yapmaya çalışmanın, sokakta devrimin modasının geçtiği sunulmuştur. her gün ekşi sözlükte memleketi kurtaran abiler memleketi kurtarmaya 36 dakika ara verebilirlerse kendilerini görebilecekleri belgeseli şurdan izleyebilirler.

  keşke başbakanda izlese ve baskıcı yönetimin halkı galeyana getirmede ne kadar etkili olduğunu görseydi dediğim videodur ayrıca. (tabi başbakanın diktatör olması isyanı meşru kılmıyor yanlış anlaşılmasın. öyle olsa cumhuriyet dönemi isyanları da komple meşru derdik. zira isyanla hak aramak ile insanların hakkını yemek arasında bir fark yoktur.)
 • dünya devletlerinin insanı düzdüğü düzen
 • böyle goygoyları normalde pek sevmem ama dertliyim be sözlük, hakikaten de hiç adil değil be bu dünya düzeni. adil bir yarış yok insanlar arasında -sadece maddi olarak da söylemiyorum-, ama öyle maalesef..