şükela:  tümü | bugün
 • def, microsoft, nike, general motors gibi dünyanın en güçlü 1.000 çokuluslu şirketini bir araya getiren bir kurummuş. ilk kez 1971 yılında avrupa yönetim forumu (european management forum) adıyla isviçre'de faaliyete geçmiş ve günümüzde küresel gündemi belirleyen ve küresel sermaye ilişkilerinde önemli bir yer tutan boyutta etkili bir kuruma dönüşmüş. bu aralar dünya sosyal forumu yapılacak ona alternatif olarak.
 • orjinal ismi "world economic forum"dur. http://www.weforum.org/ adresinden ulasilabilir.
 • bu yıl 34. sü düzenlenen katılanlarının çoğunluğunun küreselleşmenin kaymağını yiyenlerden oluştuğu güya sosyal konuların da tartışıldığı toplantı.ancak isviçre gibi hala yahudi paralarıyla geçinen,gizli hesaplara evsahipliği yaparak ekonomisini koruyan ve sadece ekonomisine güvenerek kendini dünyanın merkezi gören bir ülkede yapılabilir zaten bu toplantı.milliyet in haberine göre bu yıl 26 ülkeden 2 bin 250 lider, 20 devlet başkanı, 70 bakan ile 50 kültürel ve dini liderin katılması bekleniyor toplantıya ve temel gündem 'zor zamanlar için zor seçimler' olacak. araya bir kaç hollywood yıldızı ya da popüler küreselleşme karşıtı da ekleyelim ki hem sanata değer verdiğimiz hem de adaletli olduğumuz gözüksün düşüncesi eksik olmamış.mesela bakın küreselleşme ve savaş karşıtı u2'nun solisti bono katılıyor toplantıya ayrıca aktör richard gere, peter gabriel, aktrist angeline jolie gibi ünlüler de var.brezilya'nın solcu lideri lula de silva da toplantılara katılacakmış...komik cidden çok komik.peki ekonomi dışındaki konulara bir bakalım gene bugünkü milliyet in haberine dayanarak:
  ipod müzikçalarlar dünya müzik endüstrisini değiştirecek mi?
  tanrı demokrasiyi seviyor mu?
  beyindeki seks.
  dünyayı değiştirecek beş bilimsel fikir.
  zenginler neden mutluluğu satın alamaz?
  ne kadar dolu bir tartışma olacağı şimdiden belli,anlamadığım konu ise akıllı mantıklı bildiğimiz adamlar neden bu toplantıya katılıyor?neden alternatif olarak düzenlenen dünya sosyal forumu na katılmıyorlar da burada boy göstermeyi yeğliyorlar?dünyanın en büyük güç gösterisi,daha doğrusu dünyanın en büyük sirki karşınızda,şöyle ki "tanrı demokrasiyi seviyor mu?" gibi bir düşük iq lu george bush sorusu nasıl tartışılacak meraklar içerisindeyim.
  -efendim şimdiki toplantımızın amacı "tanrı demokrasiyi seviyor mu?" sorusuna cevap aramak,evet biri oradan el kaldırıyor?
  hakikaten sirk ya!
 • bu sene afrikanın katılmasını kabul etmemiş toplantı.
 • 1970'li yılların başında dünya ekonomi vakfı adıyla ve dünyanın en büyük 1000 şirketinin katkılarıyla kurulan, 23-24 kasım 2006 tarihlerinde istanbul'da toplantı düzenleyecek olan kapitalist düzenek..dünya ekonomik forumu'nun avrupa ve orta asya direktörü howald türkiye'nin son yıllarda bir cazibe * merkezi haline gelmesi nedeniyle toplantıyı istanbul'da düzenleme kararı aldıklarını ifade ederek şöyle devam etmiş :

  "üyelerimiz davos'da başbakan erdoğan' la tanıştı . şimdi türkiye hakkında daha fazla bilgi almak istiyorlar. türkiye, doğu ve batı arasında bir köprü görevi görmesi açısından son derece önemli bir ülke . özellikle, doğrudan yabancı yatırım ve özelleştirme konularında türk yetkililerden bilgi almak ve giderek büyüyen türkiye pazarını * daha yakından tanımak istiyorlar" da demiş.

  zalimin dünya ekonomik forumu varsa
  mazlumun dünya sosyal forumu var.
 • medeniyetler ittifakı diye tutturan birleşmiş milletler'in paraya bürünmüş halidir..ittifak dedikleri doğu'yu daha fazla ezmekten başka birşey ifade etmez..istanbul'daki toplantılarında bunları atıp tutarlarken bağdat topraklarında 144 insan öldü..filistin'de duvarın öte yanına geçmeye çalışan bir çocuk hedefe kitlendi..lübnan'da bir çocuk misket bombasını oyuncak zannetti..
 • büyük sermayenin doruk noktasıdır. 2008 ayağı geleneksel toplantıları 23-27 ocak tarihlerinde gerçekleşecek. elbette davos'ta. bu seneki tema "işbirliğine dayalı yenilikçilik"miş. bu sermayedar milleti ne kadar da seviyor böyle süslü sloganları.

  özal ile girmişti ömrümüze davos. semranımıyla beraber mercedes'le köprüden geçtiği yıllarda icraatın hep içinden gelen trt akşamlarıyla. darbe sonrası yılların karanlık iklimine bir de çocukluk sanrıları eklenince insan iyi bir şey sanıyor. yaş ilerledikçe anladık tabii felaket olduğunu lakin küresel kapitalizme çoktan eklemlenmişti ülke. özal hiç kaçırmazdı, aman bizi de alın bu pazara diye. bak şimdi erdoğan gitmiyor bile iş yoğunluğundan. gereği de yok zaten, ilişkiler sağlam hamdolsun.

  neyse, yine toplanacak süslü süslü abiler, ablalar. bonocum dolaşacak yine sarı gözlükleriyle, şirinlik yapacak, afrika falan, ısınma filan. sağlam mesajlar verilecek, reformlar yolunda tam gaz sözler verilecek. sonunda sermaye şirketlerinin ceo’ları geleceğe iyimserlikle bakacaklar, mutlu olacaklar. peki geriye kalan ve milyarlarla ifade edilen yoksullar; sağlık, eğitim ve yaşamı güvence altına alan hizmetlerden yoksun olanlar aynı mutluluğu paylaşabilecekler mi?

  bu arada eksik olmasın cnn türk davos'tan canlı canlı yayınlarla takip etmemizi sağlayacak forumu. izleyeceğiz tabii ki, bakalım başımıza ne çoraplar örecek "kapitalistlerin işbirliğine dayalı yenilikçilik".
 • aslında ekonominin değil sömürgen ekonomik aktörlerin hayati çıkarlarının nasıl korunabileceğinin konuşulduğu forumdur.

  (bkz: körler sağırlar birbirini ağırlar)
 • rte den şu anda ilginç sözler duyduğumuz zirve

hesabın var mı? giriş yap