şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya kadınlar günü 8 mart'ın alternatif adı. emekçi olan başka, olmayan başka olduğu için böyle bir yer edinmiştir kendine solcu jargonunda ki feministi var fetişisti var zaten çeşit çeşit bunlar.
 • ilk kutlandığı gün 19-mart-1911 olan , ve bu yıl ilginç olarak insanların sms ve e posta ile birbirlerini kutladıkları gün**
 • gunun anlam ve onemi.

  8 mart 1857'de new york'lu kadın tekstil işçileri şehrin zengin semtlerine doğru büyük bir yürüyüş düzenler. daha iyi çalışma koşulları, on saatlik iş gücü ve eşit haklar gibi talepleri olan kadınların yürüyüşü polis tarafından şiddet kullanılarak bastırılır. 8 mart 1908'de yine new york'ta düzenlenen eyleme 40.000 tekstil işçisi kadın katılır. 1857'deki büyük eylemi anan işçiler, aynı taleplere kadınlara oy hakkı ve çocuk emeğine son verilmesi taleplerini de ekler. 1910 yılında ise, clara zetkin'in önerisiyle sosyalist kadın enternasyonali, 8 mart'ı dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlamaya karar verir. 1911 yılında ilk 8 mart gösterileri avusturya, danimarka, almanya ve isviçre'de gerçekleştirilir. gösteriler üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra, new york'ta ünlü 25 mart yangını gerçekleşir. zorla çalışmaları için patronları tarafından fabrikaya kilitlenen kadın işçiler çıkan yangından kaçamayarak can verirler.
 • ilk olarak amerika sosyalist partisinin bir deklarasyonuna göre 1909 yılının 28 şubat günü "ulusal kadınlar günü" adı altında kutlanan olay.
 • eski sscb'de resmi bayram olan gun. rusya bu gelenegi devam ettiriyor mudur bilmiyorum.
 • dünya emekçi kadınlar gününün, ortaya çıkışı düşünüldüğünde, bugün kadınlara “yarım elma gönül alma” günü şeklinde kutlaması dayatılmıştır. hayır, ne bu şekilde hatırlanmak istiyoruz ne de bugün üzerinden birbirinin aynı demogojik politikalar istiyoruz.

  (bkz: ideolojilerin geleneksel sorunu/@malloryknox)
 • rusya bölgesinde* resmi tatil olan gün. hatta bu sene cumartesi tam gün çalışıp pazar-pazartesi-salı olmak üzere 3 gün tatil yapıyorlar. (bkz: yuh)
 • emekçi kadınların verdiği mücadele ve daha sonrasında eşit oy hakkı, eşit çalışma vs. imkanların kazanılmasını anma adına belirlenen bir günün içinin boşaltılması ve kendinden önce bir çok mücadeleye imza atanlar sayesinde hazıra konan ama bu olanlar hakkında ne fikri olan ne de merak edenler tarafından çiçek almak, tebrik mesajına cevap vermek suretiyle bir şekilde anlam kazanan gün.hem trajik, hem öğretici bir olayı hatırlamak ve hem de mücadele veren insanları anmak yerine mal mal, ezil ezik böyle gün kutlaması yapan zihniyetin psikolojisi nedir ne değildir belli olmasa da insanların "şu güzel ortamı bozmayalım, ne kadar iç açıcı işte kadınlar günler felam" diye takılmaları da hayret verici.bu gün kadınlar, işçiler vs. eğer eziliyorsa ya da hor görülüyorsa, şuysa buysa mücadelelerini mıymıylanmak suretiyle veremezler, zaten hakları olan şeyleri aldıklarında da "heyooo aldık haklarımızı oleey" diye kutlamamalılar, her ne kadar sevindirici sonuçlar edinilse de bu mücadelede usturupla anmak, aslında zaten o hakların sahibi olduğunu göstermek lazımdır, ha bu gün oy hakkı şu bu bizim gündemimizde değil belki, balık hafızalı toplumlardan olduğumuz için bunu hatırlamak bile istemiyor olabiliriz ama dünyanın halen büyük bir kısmında yaşayan kadınların yaşama hakları bile ellerinde değil.bunun için ne yapıyor bu döt büyüten, kikikir kikir 8 mart kutlamasını kabul eden ya da kutlayan insanlar? kocaman bir "hiçbir şey" * o yüzden bu salak uydurmaca gün kutlamalarıyla kirletmememiz lazım bir zamanların ütopist, isyankar ve aşağılık olarak görülen insanların mücadelelerini.
 • kadinin toplumda cinsiyet ayrimi yapilmadan, sadece bir birey olarak kabul gormesi icin caba sarfedenler tarafindan belirlenmi$ gun, yani bugun.

  insan olmanin gerektirdiklerinin ba$inda kar$ilikli saygi ve sevgi oldugu gercegi i$igindan hareketle kadin haklarinin da erkek haklarindan a$$agi kalir yonu olmadigini bunun halen daha farkinda olamami$ insanlara gosterebilmek, farkinda olup da sallamayan insanlara ise artik bunu kabullenmelerinin mecburiyetinden bahsetmek icin son derece guzel bir uygulama.

  modern toplumlarca benimsenmi$ bircok du$unce ve inani$a gore bir toplumdaki ilerilik seviyesini anlamadaki en basit ve gozlemlenmesi en kolay $ey o toplumun kadinlara ve kadin haklarina verdigi degerdir. dunyanin en ileri gitmi$ "muhasir medeniyet" seviyesindeki toplumlarinin, kadina ve kadin haklarina verdigi bu degeri butun dunya kadinlarinin birbirinin aynisi yaratili$ta oldugu du$unulerek ayni $ekilde hakettigi du$uncesi inkar edilemez bir gercek haline gelmi$tir.

  onlari "kadin" olarak nitelendirmek yerine once "insan" olarak nitelendirip, her insanin ayni deger ve imkanlara sahip olmasi gerektigi du$uncesini bugun daha iyi anlamaktayiz.
 • günde en az 8 saat işi başında didinen ya da didinmiş, aile ve topluma hizmet edip, kalkınmaya destek olan tüm emekçi kadınların günüdür, maalesef ülkemizde bir sevgililer günü havası yaratılmaya çalışılmakta, milletin birbirine hediye almasını sağlayacak çalışmalara gidilmektedir. ayıptır, yazıktır. sadece "emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun" sözü yeterlidir. kadının sosyal toplum ve iş hayatına ne büyük katkısı olduğunun hatırlanması yeterli olacaktır.