şükela:  tümü | bugün
129 entry daha
 • ülkemizde milyonlarca engelli var ve sağlıklı herkes potansiyel engelli adayı ama gerek şehir planlama ve apartman mimarilerinin çoğunun tasarımının berbat olması, gerek toplu taşımada yapılan iyileştirmelerdeki yetersizlik beni hayretler içinde bırakıyor.

  hele ki engeliniz ortapedik ise bu ülkede hapı yuttunuz. özel araç ve iki kişinin yardımı olmadan hiç bir yere gidemezsiniz. halbuki insanlar yardım almadan akülü araçlar ile evden çıkıp eve geri dönebilmesi lazım.

  medikal malzemeler ise anlamsız derecede pahalı. tekerlekli sandalye kullananların uzun süre oturmadan dolayı zarar görmemesi için içi hava dolu minderlerin fiyatı 1500 tl'den başlıyor. tekerlekli sandalye fiyatları keza öyle.

  engelliler günü veya haftası içi boş bir etkinlik. temsili bir kaç etkinlik lazım değil insanlara. sorunlara çözüm lazım.
 • engelli bireylerin aileleri es geçilmemeli, yaşadıkları zorluklar,insanların acıyan gözlerle evlatlarına bakmaları. bazıları sırf o bakışları görmemek için sosyal ortamlardan uzak kalıyorlar.lütfen acıyan gözlerle bakmaktan vazgeçin.ancak bu şekilde destek olabilirsiniz,sadece bir gün hatırlayarak değil.
 • bugün buraya bir sürü insan bir duyar bırakıp yine o popüler kültür zırvalarına dönecek.
  keşke bugün onun yerine herkes bir engelli için birşey yapsa. hergün görüp önünden umarsızca geçtiği bir engelliyi en azından farketse.

  uzun zaman oldu görmeyeli, size temas etmeyeli. umarım bir yerlerde mutlusunuzdur yüzleriniz, içi gülen gözleriniz hep aklımda kalacak. bu acımasız hayatın size olabildiğince az zarar vermesi için ölene kadar elimden geleni yapacağım...
 • sosyal medyada googledan bulduğu uygun bir fotoğrafın altına "engel biziz" "hepimiz engelli adayıyız" gibi cümleleri yazıp like alan ve gününe devam eden kişilerin "kutladığını" sandığı gün.

  uzmanların bile zaman zaman "onlar da" dediği engelli insanların günü.

  yolda görüldüğünde ah vah edilen, uzaklaşılan, diğer insanların kendi hallerine şükretme sebebi olan dışlanmış insanların günü.

  aynı dünyayı aynı şehri mahalleyi okulu bırakın, sınıfı bile paylaşması istenilmeyen engelli yavruların günü.

  bu dünya sadece normallerin dünyası degil. ayrıcalıklı değil sadece normal karşılanmak istiyorlar. daha da zorlaştırmayalım hayatlarını...
 • anlamsız bir gün.

  engelli bireyler olarak sizlerin vicdan mastürbasyon malzememiz değiliz. sizlerin klişe sözlerinize, sahte duyarlarınıza da ihtiyacımız yok. allah aşkına o sosyal medyada stock fotoğraf altına itici sözler yazıp paylaşım yapmayın. yemin ediyorum seri katil olup tek tek hepinizi avlayasım geliyor.
 • kanuna göre engelli çalıştırması gerektiği halde çalıştırmayan tüm kamu ve özel sektör işyerleri ifşa edilsin! yok öyle yalandan engelliler günü kutlamak...yalandan fotoğraf ve video paylaşmak! herkes sorumluluğunu yerine getirecek! engellilere yönelik sorumluluğunu yerine getirmektense ceza yemeyi göze alan ve bu engelli istihdamını yapmayan firmalar var! nasıl ki gıda tarım bakanlığı at eti, eşek eti açıklıyorsa bir zahmet çalışma bakanlığı da kanuna göre engelli istihdamı sorumluluğunu yerine getirmeyen firmaları açıklasın!
 • kutlu olsun! musmutlu olsun! çok bol gülücüklü olsun! :*)
 • hayatlarını idame ettirirken ne zorluklar çektiklerinin farkında olunmadığı bir toplumda yaşamak hiç kolay değil.

  umarım bu ülkede ilerleyen zamanlarda biraz o empati, o farkındalık artar.

  farkındalıktan kastım sosyal medyada 2 fotoğraf paylaşmak değil.

  park yerlerine dikkat etme, metroda asansörleri kullanmama, otobüste ayrılan yerleri doldurmama, bir otobüse engelli bineceği zaman eyvah ne kadar vakit kaybediyoruz gibi saçma sapan hareketlerin bitmesi.

  bizimkisi bir umut işte.
 • hiç bir şeyi size de uygun yapamadık.
  otobüsleri, durakları, merdivenler kaldırımları bile.
  bir ülkenin bundan büyük utancı olamaz ama
  biz de utanmayı unuttuğumuz için kusura bakmayın.
  hatta bizi görünce kafanızı öbür tarafa çevirin,
  biz öyle yapıyoruz çünkü.
 • engelli rampalarının önüne, görmeyenler için yapılan sarı şeritlerin üzerine araba park eden sığırların olduğu bi memlekette en çok da vicdan engelli, ahlak engelli, empati engelli insan var ve mecburen onlarla beraber yaşamak zorundayız, malesef en kötüsü de bu. bir dakika sonra başımıza ne geleceğini hiç birimiz bilemeyiz bunu sakın unutmayın.
36 entry daha