şükela:  tümü | bugün
  • maalesef sözlükte birilerinin bakire olmadığını duyurması, birinin birinden aldığı 125 binlik nafaka kadar ilgi çekmemiş bir başlık.

ekşisözlük de tıpkı toplumun yansıması gibi çünkü biz onları görmüyoruz, engellileri farketmiyoruz ve onlara hoşgörümüz yok. bu insanların engellerinden çok yaşamlarını zorlaştıran bizleriz ve kimse bunun farkında değil.

bu insanlar okula gidemiyor çünkü çocukları çok “zeki” olan anneler engelli birini sınıfta istemiyor. bu çocuklar otobüse, dolmuşa binemiyor çünkü “garip” davranıyorlar ve dışlanıyorlar. bu çocuklar büyüyorlar ve bir işe giremiyorlar çünkü onlar “eksik” onlar “ne yapabilir ki?” ve bu çocuklar sessiz sakin ölüyorlar arkasından “kurtuldu” deniyor.

keşke, keşke her birimiz bu engelli çocuklar-yetişkinler için birşeyler yapabilmek adına biraz daha çaba sarfedebilsek, öyle sağda solda tekerli sandalyeli resimlerin üstüne yılda bir kez duyar kasan aşırı ajite cümleler yerine...

keşke biraz samimi olsak, daha fazla gülse bu çocuklar...
  • dünya anneler, babalar, sevgililer, ablalar, dayılar günleri kadar samimiyetsiz bulduğum gün. gelenekselden aşina olduğumuz üzere bu günde de insanlar engelli yakınlarına hediye almakta mı bilemiyorum ama sosyal medyadan şu güne özel olarak "kutlu olsun" deyip geçen insanları daha bir samimiyetsiz bulmaktayım.
  • engelli zekaya sahip kıroların saçma şakaları
    örn: dünya engelliler günün kutlu olsun.
  • insanlar arasındaki aşılmaz tek engel sevgisizliktir. bizi insan yapan kolumuz bacağımız değil kalbimizdir...
    bugün değil, her gün hatırlayalım,
    engel olmayalım.
    insanın kalbi engelli olmasın
    farkında ol ki farkın olsun
  • engelliler arasında ayrımcılık yapılmasında bir sakınca görmeyenler var.

--- spoiler ---

-yeter ki engel zihinlerde olmasın.
    --- spoiler ---

bak sen ya? ne demek istediğini az çok tahmin edebiliyorum ama biraz nasıl ifade ettiğine dikkat eder insan. engelli bir kardeşim var; hem zihinsel hem fiziksel, engelliler gününde bile aşağılansın değil mi? herkes kendi zihnine baksın, abuk sabuk tanım yapmaya çalışmasın. terbiyesizler.
  • 2 tane kutlama mesajı aldığım gündür. bilemedim ama 'çok güzel engelli olmuşsun bravo, kutluyoruz' gibi bir niyetleri yoktu heralde. kibarca teşekkür edip kabul ettim 'tebrikleri'. dünya garip, sağlamlar falan.
  • ülkedeki bütün gerizekalı, nerede nasıl davranacağını bilmeyen it oğlu itleri, kancıkları ( (bkz: hayvanlarda dişi)) gösteren gün.

sosyal medyada duyar kasmaya çalışıp, takipçi gelsin de ne olursa olsun diyeni mi ararsınız, gerçek hayatta iş yerinde, komşularınızda, ne söyleyeceğini bilemeyip tebrik edenleri mi ararsınız, ne kadar aptal, hoşgörüsüz denyo varsa, böyle günlerde daha bir göze batıyor.

engelli günü tebrik edilir mi ? denyo.

a kişisi: engelli gününü tebrik ederim....

engelli birey: teşekkürler, o zaman iyi ki engelli olmuşum .

a kişisi: ya işte ben öyle demek istedim.

nası demek istedin, sayın denyo ? öküz.

gerçi ne bekleniyor ki... 10 kasımda da atatürk'ü anma törenini, kutlama töreni gibi zannederek parti yapalım diyen andavalları duydu bu kulaklar.

o kadar boş, kağıt üzerinde kalmış ki böyle günler ancak bu günleri içselleştiren, gerçekten yaşayanlar, nasıl davranacağını biliyor. geri kalan, aptalca, bu günlerin değerinin içine sıça sıça bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. özellikle türkiye sınırlarında ya da 3. dünya ülkelerinde oluyor.

insana, hayvana, değer verilen günlere saygı yok. bok çukuru içinde debelenirken, herkesi bu bok çukuruna çekmeye çalışan andavallar var. o kadar.
  • türkiye'de milyonlarca engelli insan yaşıyor. 30 yaşındaki seben ayşe dayı da onlardan biri. serebral palsi durumuna, yani doğum sırasında yaşanan beyin felcine sahip olan engelli genç kadın yürüme ve konuşma zorluğu yaşıyor. peki türkiye'de engelli olmak nasıl bir şey?

seben'e göre engelliler için asıl sorun şehirdeki kentsel planlama eksiklikleri ve toplumun farklı olanı ötekileştirmesi. oysa türkiye’de nüfusun yüzde 12’sini engelliler oluşturuyor. “türkiye’de herkes kendinden farklı olana bakıyor. komik bir yürüyüşe ve konuşmaya sahip bir kadınsanız tabii ki daha fazla bakıyorlar" diyen seben, tek istediklerinin engellilere sağduyu ve saygı gösterilmesi olduğunu belirtiyor.

anaokulu öğretmenliği yaptığı dönemi hayatının en mutlu zamanı olarak anlatan seben, şehir yaşamında ve sosyal hayatta kendi yaşadığı zorlukları, diğer engelli bireyler yaşamasın diye arkadaşlarıyla birlikte “erişilebilir her şey” isimli bir inisiyatif kurmuş. "erişilebilir her şey" inisiyatifi sokakta, binalarda, restoran ve kafelerde, okullarda, iş yerlerinde özel durumlara sahip bireylerin önüne çıkan hem fiziki hem de sosyal engellerin kaldırılması için projeler yürütüyor.

+90, ayşe seben dayı ve arkadaşlarının hikâyesini sizler için derledi. türkiye'de engelli olmak nasıl bir şey?
  • ülkemizde milyonlarca engelli var ve sağlıklı herkes potansiyel engelli adayı ama gerek şehir planlama ve apartman mimarilerinin çoğunun tasarımının berbat olması, gerek toplu taşımada yapılan iyileştirmelerdeki yetersizlik beni hayretler içinde bırakıyor.

hele ki engeliniz ortapedik ise bu ülkede hapı yuttunuz. özel araç ve iki kişinin yardımı olmadan hiç bir yere gidemezsiniz. halbuki insanlar yardım almadan akülü araçlar ile evden çıkıp eve geri dönebilmesi lazım.

medikal malzemeler ise anlamsız derecede pahalı. tekerlekli sandalye kullananların uzun süre oturmadan dolayı zarar görmemesi için içi hava dolu minderlerin fiyatı 1500 tl'den başlıyor. tekerlekli sandalye fiyatları keza öyle.

engelliler günü veya haftası içi boş bir etkinlik. temsili bir kaç etkinlik lazım değil insanlara. sorunlara çözüm lazım.
  • bugün buraya bir sürü insan bir duyar bırakıp yine o popüler kültür zırvalarına dönecek.
    keşke bugün onun yerine herkes bir engelli için birşey yapsa. hergün görüp önünden umarsızca geçtiği bir engelliyi en azından farketse.

uzun zaman oldu görmeyeli, size temas etmeyeli. umarım bir yerlerde mutlusunuzdur yüzleriniz, içi gülen gözleriniz hep aklımda kalacak. bu acımasız hayatın size olabildiğince az zarar vermesi için ölene kadar elimden geleni yapacağım...