şükela:  tümü | bugün
  • merhaba kutsal bilgilerini bizlerle paylaşmaktan çekinmeyen sözlük yazarları ve okuyucuları. yeniden yazar olmamın şerefine uzun zamandır sizlerle paylaşmayı düşündüğüm bir konuya değinmek istiyorum.

lafı daha fazla uzatmadan başlıkta belirttiğim düşünceme geçeyim.
    öncelikle futbolun kurtulmasından kastım, adalet, seyir zevki ve ahlak sorunları bütünüdür.

olayın kapsamını şu şekilde düşünelim. fifa’ya üye ve yeterli teknik imkanı sağlayabilecek ülkelerin futbol federasyonları arasında bir sözleşme yapılarak aşağıdaki uygulama yürürlüğe girecek :

olayı türkiye süper ligi üzerinden anlatayım, siz bunu tüm ülke ligleri için düşünün.

şimdi türkiye süper liginde her hafta 9 maç yapılıyor. bu maçları yönetecek tüm hakemler, gözlemciler ve maçlar bittikten sonra tüm maçları izleyip gerekli disiplin cezalarını verecek üyeler farklı ülkelerden (mümkünse farklı kıtalardan) alakasız kişiler olacaktır. bu şekilde maçlarda hakem manipülasyonu ya da hakemin taraf tutması vs. en aza inecektir. her şeyden önemlisi de olası hatalarda asla art niyet aranmayacaktır.

maçlar bittikten sonra yine o haftaki süper lig maçları için farklı ülkelerden gelen ve birbiri ile alakası olmayan 9 kişi tüm maçları izleyip centilmenliğe aykırı hareketleri (sertlik, küfür, özellikle de sakatlık numarası ve zaman geçirme) tespit ederek rapor tutacak ve bu raporları fifa’ya gönderecektir. fifa tarafından da tüm liglerden gelen detaylı raporlara göre futbolculara ve/veya kulüplere ceza verilecektir. verilen cezalar ilgili ülkelerin futbol federasyonlarına bildirilecektir.

önemli nokta : ceza alan futbolcuların cezalı maç sayısına denk gelen maaşları federasyon tarafından kesilecektir. bu durumda; mesela sakatlık numarası yapan bir futbolcu 3 maç ceza aldı diyelim. kulübünden o 3 maç için alması gereken tüm maaş, maç başı ücret, prim vs. futbolcudan kesilerek federasyonun hesabına yatırılacaktır. toplanan bu paralar altyapının gelişiminde kullanılabilir.

ayrıca var sistemi de olduğu için olası hakem hataları da en aza inecektir.

peşin edit : bunu buraya yazmamın kime ne faydası olacaktır bilmiyorum. sadece bir futbol sever olarak kafamda kurduğum şeyleri paylaşmak istedim. her türlü olumlu/olumsuz öneri ve eleştirilerinizi beklerim.