şükela:  tümü | bugün soru sor
 • göz tembelliğinden okuyamadığım yazı duvarı.

  neyse ki son paragrafı okuyabildim. geçmiş olsun, şu gözde estetik hevesinden vazgeçin artık. neredeyse 25 yıldır gözlük kullanıyorum. kendine yaptırmayan doktorlar, üstüne bir tomar para verip lazerle düzeltelim deseler kabul etmem. göz bu, geri gelmez.
 • geçmiş olsun , hepsini okuyamamakla birlikte özet olarak okudum.

  adli bir süreç var mı bilmiyorum ama göz çok hassas organ ve her girişimin bir komplikasyon riski var.

  hastanın kendisine bu riskleri ne kadar anlatıldı , onam formunda ne yazıyor bunu irdelemek gerek ancak zaten olan olmuş artık.

  göz uzmanı değilim ancak umarım bir alternatif tedavi yöntemiyle bir nebze olsa görme duyusu geri kazandırılabilir.
 • dünya göz hastanesindeki l.a denen o vatandaşın bende ismini duymuştum daha önce , genelde yaparım dediği şeyleri yapamamakla meşhurdur. ama enteresan bir şekilde bu sektörde meşhur. yazar arkadaşa tavsiyem mutlaka hukuki yollara başvursun .
 • fazlasıyla üzüldüğüm durumdur. umarım bir çaresini bulursunuz ve sağlam olan gözünüzde bir sıkıntı olmaz. her türlü hakkınızı kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. çeşitli yardım kuruluşları ile de bunları paylaşmalısınız.
  geçmiş olsun.
 • doğruca avukata, iş hakkı ile yapılmadı ise ve sorun varsa istediği sözleşmeyi imzalatsın sökmez. rezalet sağlam rezalet.
 • bu doktorların hepsi bir insanın hayatıyla oynamıştır. sağlıkta ticaret olmaz. eğer hastaya bu işlemi uygulaman sakıncılıysa onu direk caydırmalısın. üç kağıtçı esnaf gibi ameliyat satamazsın. sen doktorsun. edeceğiniz yemini sikeyim sizin haysiyetsiz herifler.
 • özet:

  başlık sahibi yazar arkadaşımızın iddiasına göre:

  arkadaşımızın sol gözünde bir miktar görme kaybıyla şaşılık ve sağ gözüne oranla hafiften renk farkı var imiş. bu konuda bir şeyler yapılabilir mi diye araştırırken dünya göz hastanesi* altunizade şubesinde çalışan doktor l.a. ile bir araya gelmiş. doktor buna yapay iris denen bir yöntem olduğunu, gözlerindeki renk farkını bu yöntemle ortadan kaldırabileceğini, gözlerinin bu uygulama için gayet uygun olduğunu, herhangi bir engel olmadığını belirtmiş. gözleri %100 sağlıklı birçok insanın dahi sırf göz renklerini değiştirmek üzere kapısına geldiğini, onlara da bu operasyonu başarıyla uyguladığını da ekleyerek kendisini rahatlatmış. ayrıca mercek takılarak şaşılığın da ortadan kaldırılacağı söylemiş. bu vaatlere göre gözler neredeyse kusursuz olacakmış. neticede karşılıklı anlaşılmış ve 2012 yılının parasıyla 35.000 tl* verilerek operasyon gerçekleştirilmiş. ameliyattan sonra kısa süre içerisinde sol göz görme yetisini %100'e yakın oranda yitirmiş, göz rengi tamamen alakasız bir renge bürünmüş ve yüksek derecede şaşılık oluşmuş. daha da kötüsü %100 sağlam olan sağ gözde de "tamamen zararsız" olması gereken yapay iris yüzünden ödem oluşarak kornea tabakası neredeyse ölme noktasına gelmiş.

  sonuç: sol göz tamamen bitik. sağ göze ise kornea nakli gerekiyor. eğer hiçbir şey yapılmayıp beklenirse 2-3 yıl; hemen ameliyat edilip göz yapay iristen temizlenirse en fazla 10 yıl içerisinde kornea ölecek. yani nakil şart.
 • anladığım kadarı ile sol göz de tembellik var bunu hiç bir şekilde görme yetisini geri getiremezsiniz. sadece kayma ve şaşılık için estetik açıdan operasyon yapılmış bunun ile kalmayıp göz rengini değiştirmek istemiş iki gözede işlem yapılmış. eğer doktor bir tüccar gibi sağlık açısından elzem olmayan bir teklif ile gelmiş ise doktorun ve hastanın hatası eşit. sonuçta bunun kararını hasta veriyor. operasyon dan sonra dikkat edilmesi gereken hususları doktorun açıklaması lazım . hastanın da bunu araştırması çok önemli. çok geçmiş olsun .
 • okumadım baştan söyleyeyim. bu kadar uzun formatta yazıyorsanız biraz enter tuşuna basın şu siktiğimin klavyesinde de okunası olsun yazınız.

  sonra her entry'ye cevap niteliği taşıyan entryler girmek ancak forumda olur ama sözlüğün son zamanlardaki kullanıcı kapasitesine bakılınca forumdan farkı yok zaten buranın.

  başlık, tanım, sözlük formatı nedir, neden uyulur tarzı eğitimi biz vermeyelim arkadaşa ama sözlük yönetimi de önüne geleni almasın artık şu sözlüğe ya.
 • okudum ve gerçekten üzüldüm. ama en çok üzüldüğüm sapasağlam insanların kendilerini takıntı haline getirip böyle oyuncak gibi sağlıklarıyla oynamaları ve hiç uğruna kaybetmeleri.

  estetik operasyonlara olan aşırı yönelimde sosyal medyanın ve bireylerin sürekli kendilerini sürekli başkalarıyla kıyas etmesinin en büyük etken olduğunu düşünüyorum. bakalım bu teşhir çağı daha nelere mal olacak.