şükela:  tümü | bugün
 • dünya zaten belirli dönemlerde güneşe yakınlaşıp uzaklaştığı için geçerli olmayan bir önermedir. hatta dünyanın güneşe daha yakın olduğu zamanlarda kuzey yarım küre kış mevsimi yaşar.

  edit: kuzey yarım küre kısmını atlamışım. hatırlatan, katkısı olan herkese teşekkür ederim.
 • mükemmel sistem yalanlarından bir tanesi daha.
  http://cografya.artshost.com/…dunyaninyorungesi.htm
  "dünya en yakın noktasında güneş’ten 147 milyon km, en uzak noktasında ise 157 milyon km uzakta döner."
  yakın nokta ile uzak nokta arasında 10 milyon km vardır ki bu kadar yaklaşıp uzaklaşmak bizi ne yakar ne soğuktan öldürür (istanbul'da soğuktan donup ölenler sayılmaz). üstelik buradaki rakamlar yuvarlatılmış rakamlar. kim hangi mm'den bahseder bunu üzerine bilemem.
  düzeltme: 157-147 =10, 8 değil. pardon.
  düzeltme 2: kaynağım yanlışmış. en uzak mesafe 152 milyon km imiş. konunun özü değişmiyor ama düzelteyim.
 • yanlis onerme. ki dogru olsa ne yazar... o zaman da akilli canlilar hayat icin daha musait baska gezegenler uzerinde evrimlesip "gezegenimiz gunesimize bir mm daha yakin olsaydi yanardi" derlerdi. belki din kitaplarina da yazarlardi mal gibi.
 • tam bir gerici safsatasıdır. sanılanın aksine dünyanın ısınması, güneşe olan uzaklıktan çok güneş ışınlarının geliş açısına bağlıdır. "dünya 1mm daha dik dursaydı yanardık" deseydi, helal olsun adamlar bilimden anlıyolarmış diyecem ama......
 • bunu birisi boyle yapmis deme kolayligidir. onun yerine bu yuzden dunyada insan turu yasiyor sonucuna varilsaydi severdim din dersini, sukrederdim allah'a. ama hayat boyle dusunen insanlar olmadan cok bos..
 • küçükken bana söylenince "ama havaya zıplayınca güneşe 30 cm daha yaklaşıyorum. niye bir şey olmuyor? ben yaklaşınca bir şey olmuyorsa dünya da yaklaşınca bir şey olmaz sanırım" diyerek anti-tez ürettiğim cümledir.

  ulan milyon km mesafe var arada bir milimetrenin ne kıymeti olur? akıl var, mantık var. zaten bunlar yaz mevsiminin de güneşe yaklaştığımız için olduğunu sanan hayatında coğrafya dersi görmemiş kişilerdir.
 • m.e.b. söz konusu olunca, beyin çitileyen dincinin bile kalitelisinin bizde çıkmadığını hatırlatan söz. bi incil kuşağı amerikalısının akıllı tasarım adına organize ettiği camiaya bak, bi bize bak. fizikçiye "allah var" dedirtmiş adamlar, biz daha... dur lan garip oldu, ters oldu bu.
 • insanın her doğa olayını kendi lehine yontması ve değerlendirmesinin bir örneği olan beylik cümle.

  1 mm daha yakın olsak zaten burada olmazdık ve bunları konuşmuyor olurduk, değil mi?

  (ara: tavuk mu yumurtadan çıkar)

  bonus:http://www.youtube.com/watch?v=rpln9nv26nm
 • dünya'daki mevsimlerin dünya'nın yörüngesiyle ve onun şekliyle alakasının olmadığı ve tamamıyla eksenindeki 23 derece 27 dakikalık eğiklikten meydana gelmesi nedeniyle "dünyanın ekseni bir derece daha eğik olsaydı yanardık" şeklinde değiştirilmesi daha uygun olan önerme.

  yıllar sonra gelen düzeltme notu: 23 derece 27 dakika eklendi.
 • din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde kullanılan iyi bir materyal cümle. özellikle ilkokul 4 ve 5 öğrencilerinin somutlaştırmadan anlamamaları nedeniyle verilmiş abartılı bu örnek akılda kalıcı olmakta ve genelde "evrendeki düzenle ilgili örnek" istendiğinde verilen cevapların içinde çoğunlukla bu cümle de yer almaktadır.
hesabın var mı? giriş yap