şükela:  tümü | bugün
  • "ya evlenip bosanmis olacak ya da yasi 40'a yaklasmis olacak. ancak bunlar olabilir kısmetimiz" cümlesinden, evlenip boşanmış veya 40'ına yaklaşmış biriyle evlenmeyi, evlenmekten saymadıklarını anladığımız kezban beyanı.

"bunlar" diyor, 40'a yaklaşan erkeklerden özürlü gibi bahsediyor hatun.

bu cümledeki "bunlar" kelimesi, 35 yıllık hayatımda gördüğüm kezbanlığın zirvesi lan. vay anasını ya. hatundaki olaya yaklaşıma bakın.

edit: başlığı açan kaçmış, başlık başıma kalmış.

bu söz kadınlar kulübündeki şu muhabbete geçiyor. onlar da silerse capsi de burada.
  • yav bizim aile'nin feride'si* bile çalışmaz etmezken 1970li yılların türkiye'sinde 28'inden sonra evlenmişti.

rahat olmak gerek; evliler de ''ah bir tekrar bekar olsam'' diye ağlaşıyorlar sonuçta.
  • evlenemediği için girdiği bunalımın sebebi olarak annesinin babasının yanında yaşaması gösterilmiş kadının sarfettiği cümledir. çünkü 30'un üstünde olup, evlenmemiş kişiler ayrı evlerde yaşamalılar. gerçekler bu şekilde olsaydı, 30 un üstüne evlenmemiş hiç bekar kadın kalmazdı çünkü anlaşılan o ki ayrı evde yaşamak evlilik için gerekli bir katalizör. kadınlar kulübündeki kadınları savunmak için söylemiyorum. bence çoğu su katılmamış kezban, ancak olaya aileyle birlikte yaşamak konusuyla girilince ortalığı dağıtma hissi uyandırıyor bende. mesele aileyle yaşamak değil çünkü, mesele insanların ailesiyle de yaşasalar, yalnız da yaşasalar, toplum baskısını her türlü hissediyor olmaları. mesele kıyaslamak. kıyaslanmak bile değil ki kadınlar en çok kendilerini kıyaslarlar başkalarıyla, başkalarının onları kıyaslamasından bile çok. dolayısıyla ister yalnız yaşa ister 10 kişiyle aynı evde, kadınların bu duygusu değişmez. kimse de masal okumasın, özgürüm, param var, çalışıyorum, yalnızlık bana koymaz ayaklarıyla. her kadın evlenememe korkusunu yaşıyor. ama bazıları gibi 3 sn de 1 ya da bazıları gibi arada sırada.
  • türk kadını algısı işte. evlenip sırtını kocaya yaslayacak, kendisine benzeyen çocuklar üretecek. miss.
  • ahahhah gayet mantıklı bir söz.

hayır bu kadınları anlamak zor. zamanında kim bilir ne erkekleri geri çevirdi. şimdi ise erkeksizlikten dert yanıyor. eşimin bir arkadaşına mis gibi "sarı saçlı mavi gözlü mühendis erkek" gösterdim. kız beğenmedi. şimdi bu çocuk önümüzdeki ay evleniyor ama kızımız benim niye sevgilim yok diye dolanıyor. arkadaşım kısmet işi bunlar hep. olabilir de olmayabilir de takmamak lazım ama böyle şeylerden serzeniş yapan kadınlar geçmişlerini bir gözden geçirseler iyi olur.

(bkz: 25 yaşından sonra kızların değerinin düşmesi/@galove)
  • doğru olmayan önerme. oda arkadaşım güzel değil ve 34'ünde evlendi, şimdi de bir çocuk sahibi ve hatta evlendikten sonra güzelleşti. kıpsss.
  • "herkese rol yapiyorum zaten, umursamiyormusum gibi zaten evlenmeyi cok da istemiyormusum gibi." gibi bir kezbanca cümleyi de içinde barındıran konu.

rol yapan yerleriniz kurusun allahın kezoları.
  • bu nasıl bir "kalıp" yarappimm ...

başka nereleri kalıplaşmış çok merak ediyorum.