şükela:  tümü | bugün
 • 60-70 yıllık bir hayattan ibaret olan dünyanın gerçek yüzüdür. her insan ölecek, ahirete gidecek ve yaptıklarından hesap verecektir. geçici olan bu dünyaya bağlanmamak ise en akılcı olandır.
 • (bkz: serin hikaye birader)

  fakirleri, güçsüzleri kandırmak için güzel hikaye. bulanı ödüllendirmek lazım. ya da boşver ödüllendirmeyelim zaten bu hikayeyi uyduran adam zamanının en zenginlerinden falan olmalı.

  tayyip çalsın, yalan söylesin, iftira atsın, öldürsün ama merak etmeyin öteki dünyada acısı çıkacak. sen beş parasız aç sefil bir hayat sürsen bile tayyip gibilerine laf etme sabret ileride "daş gibin garılarla ödüllendirileceksin".
 • sadece geçici değil aynı zamanda geçiricidir; seçici geçirgen, bazıları daha eşittir.
 • bütün hayatı ertelemeye yönelik bir düşünce. geçici olan dünyaya bağlanmamak ise son derece hastalıklı bir düşünce. elimizde, görebildiğim kadarıyla yalnızca 1 hayat var. onu yaşamak için ölmeyi beklemeyiniz lütfen.

  "inanmak istemiyorum, bilmek istiyorum" -- carl sagan.
 • hayati "dunya" ve "ahiret" diye ikiye ayirmayi dogal kabul edenlerin edecegi laf. hayatin geciciligi okey de "dunya hayati"ndan baska bir hayat oldugu ne malum?

  - din ogretmeni dedi
  + o ne bilmis?
  - bi kitapta okumus
  + kitabi yazan ne bilmis?
  - magrada bir gun yalnizken gaipten bir ses duymus.
  + ha bastan desene sunu.
 • yaşadığınızdan emin olduğunuz tek dünyayı yaşanmaz hale getirmenize ve o haliyle çocuklarınıza miras bırakmanıza sebebiyet veren argüman.

  biz burda dünyayı güzelleşmektir için götümüzden kan akıtalım, bu zırtapozlar gelsin "zaten geçici bu yea" diye onca çabanın içine etsin. üstüne bir de kendilerini değil de sizi hedonizm ile suçlasınlar. ne güzel.
 • fakire isyan etmesin diye ahiret ödülü, zengine bu dünyanın tüm nimetleri. toplum düzenini sağlamak için uydurulmuş yalan.
 • geçici olan dünya hayatı değil, dünyevi zevklerin ve onlara bağımlılığın kendisidir. bu neye benzer, at gibi bir kadın vardır onunla beraber olursun fakat karakterindeki iğrençlikleri gördükçe, kendine duyduğun saygıdan ötürü uzaklaşmak istersin zira kişilik olaran mide bulandırıcı bir kadını sırf vücudu güzel olduğu için arzulamak, hamburger ile tatlandırılmış dışkıyı yemek gibidir. dünyevi zevkler elbet çekicidir fakat bir şeyin çekici olması, o şeyi arzuladığında sana zarar veriyorsa yani kişilik anlamında, bu durumda bir açmaz ortaya çıkar. dünyevi zevklere köpek olmamak, dünyevi zevkleri elemek, en azından doğru bir şekilde filtrelemek demektir. çünkü baki olan nedir? baki olan insanın dünyaya atacağı imzadır, bu imza kişilik ve tavırdır. bu ise kişinin yoktan varettiği bir şey değil, ilk tek hücreli canlıdan günümüze kadar gerek bilinçaltı, gerek bilinçli (yani dil ve gözlemler ile) olarak bir aktarımın kişinin kendisinde tezahür etmesi ile ortaya çıkan bir şey, bir oluşumdur.

  tabi ben dini ya da teolojik bir pencereden bakmadığım için bu kimilerince sapkın bir fikir olarak görülebilir, fakat insanı salt bedene indirgeyip "dünya hayatı geçici" demek, bence yobazlıktır. çünkü isimlerin altında muhafaza edilen kişiliğin kendisi, evveliyatın bir sonucu ve geleceğin bir sebebidir. bu durumda dünya hayatını bir tren, yaşayıp ölen insanların arasındaki sürekli iletimi ise aktarımların olduğu bir gar olarak düşünebiliriz. bu durumda yolcular trenin hakimidir, trenlerin yolculuk isimleri ve biletleri değil, baki olan yolcular ve yolcuların niteliğidir. bu durumda kişiliğe nüfuz eden fikirler ve söylemler, insanın aklındaki fikirler yani, yolcularla eşleşmiştir, yolculuk yaşama analoji ise yolcular da yaşamı ve dolayısıyla eylemleri anlamlı kılan fikirlere analoji olur.
 • sürekli unuttuğumuz durumdur yada unutmak istediğimiz