şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 23-25 kasım tarihleri arasında istanbul lütfü kirdar uluslararası kongre ve sergi sarayında gerçekleştirilecek olan program.

  --- spoiler ---

  dünya helal zirvesi 23-25 kasım’da istanbul’da gerçekleştirilecek

  dünya helal zirvesi istanbul (world halal summit ıstanbul), cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın yüksek himayelerinde gerçekleştirilecek.

  discover events’in organizasyonunda islam ülkeleri standardlar ve metroloji enstitüsü (smııc) ve islam ticaret geliştirme merkezi (ıcdt) işbirliğiyle düzenlenen 5. islam işbirliği teşkilatı (iit) helal fuarı (5th oıc halal expo) ve dünya helal zirvesi istanbul (world halal summit ıstanbul), cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın yüksek himayelerinde, 23-25 kasım’da lütfi kırdar uluslararası kongre ve sergi sarayı’nda gerçekleştirilecek.

  anadolu ajansı’nın (aa) global iletişim ortağı olduğu 5. iit helal fuarı ve dünya helal zirvesi, iit üyesi 57 ülkenin bakan ve üst düzey temsilcisinin katılacağı iit ekonomik ve ticari işbirliği daimi komitesi (isedak) toplantısıyla eşzamanlı yapılacak.

  fuar ve zirveye, helal gıda, islami turizm, islami finans, kimya, kozmetik, tıp ve eczacılık konularında faaliyet gösteren 80’i aşkın ülkeden 7 bin 500’e yakın kişi ile üst düzey 150 marka, kurum ve kuruluşun katılımı bekleniyor. dünya helal zirvesi’ne somali, pakistan ve malezya’nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin devlet başkanlarının yanı sıra iit, islam kalkınma bankası, uluslararası islam fıkıh akademisi gibi bazı uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katılımı öngörülüyor. 8 temel oturumda 45 uzmanın sunum yapacağı zirve, helal sektörü için geleceğin vizyonunu ortaya koyacak.
  dünyanın çeşitli yerlerinden uzmanları bir araya getirecek olan 5. iit helal fuarı ve dünya helal zirvesi’nde, küresel helal sektörü ile ilgili önemli konular masaya yatırılacak.
  --- spoiler ---
 • gerçekten de geçen hafta istanbul'da gerçekleşmiş toplantı.

  (bkz: ay ben şok)

  hatta edindiğim bilgilere göre katılımcıların arasında yanılmıyorsam helal tırnak ojesi gibi moda ürünleri pazarlayan müslüman olmuş italyan bir kadın tüccar, neredeyse bütün ağız bakım firmalarının domuz materyali kullandığından dayanamayıp kendi ağız bakım firmasını kuran sudan asıllı amerikalı bir yatırımcı ve gine'den bir prensin de yer aldığı çok enteresan bir zirveymiş. ne diyeyim; dünya tesla'yı spacex'i falan konuşurken bizde de konu helal vs haram. ne kadar da fantastik, değil mi?