şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki insanların kolay manipüle edilebilmesine neden olan saçmasapan bir kavram.

    çünkü dünya liderliği diye bir şey yoktur; dünyada mutlu insanların yaşadığı ülkeler vardır bir de mutsuz insanların yaşadıkları. kaynaklarını iyi kullanan ülkeler vardır bir de kötü kullananlar. nüfuzu daha fazla olanlar vardır ve daha az olanlar.

    "bizi dünyanın lider ülkesi yapmıyorlar" diye ortalıkta dolaşan insanları gördükçe sıtkım sıyrılıyor. "bizim olmamıza izin vermiyorlarsa, kim o zaman bu kodumun dünyasının lideri?" merkel mi, trump mı, şinzo abe mi, çin başbakanı mı? "yea yok onlar sömürgeci, öteki kominist, beriki ırkçı" (kimseyi beğenmezler de) zaten bu adamların hiçbir yerde kendilerini dünya lideri diye lanse ettiklerini de görmedik.

    siz siz olun götünüzden yarı mitolojik kavramlar uydurmayın. çocukluktan beri size böyle şeyler varmış gibi öğretiyorlarsa da boşverin. "biz dünya liderliği istemiyoruz abi, mutlu insanların yaşadığı bir ülke olalım yeter" deyin. yoksa böyle olmayan şeyin peşinde koşup durursunuz.
  • insanlığın bir bütün halinde gelişmesinin şu anki sisteme o kadar ters olmasıdır ki, gelişimin parçasal olması ve içinde 'liderlik' kavramı olan bir yarışa benzetilmesi durumudur.
  • çomar dili ve edebiyatında reislik makamının diğer adı.
hesabın var mı? giriş yap