şükela:  tümü | bugün
 • her yıl tüm dünyada 4 aralık tarihinde kutlanan gün.
  4 aralık tarihi, madenciliğin piri olarak kabul edilen santa barbara'ya adanmış olup, roma imparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından azize kabul edilen santa barbara'nın aynı zamanda izmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.
  madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen santa barbara'nın 4 aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olması, önce anadolu'da daha sonrada avrupa ve tüm dünyada "dünya madenciler günü" olarak anılmaktadır.

  *
 • dünya madenlerinde (uzayda yakalarsam affetmem) çalışan işçilerin hiç bir şekilde faydasını görmediği, sevgililer günü gibi hediye alıp vermedikleri bana göre gayet anlamsız gündür.

  ben şahsen bizzat kendim olaraktan bir faydasını görmedim. göreni de görmedim.

  dünya madenciler gününüz kutlu olsun. he.
 • tüm dünyada önemli ama memleketimde daha da önemsenmesi gerektiğini düşündüğüm emekçi insanların, madencilerin günü.

  neden? bir ülkenin kaderini değiştirecek insanlardır madenciler. hayat hikayeleri fedakarlıklar üzerinedir gerçekten. ışığı saatlerce görememek, aldıkları nefesle birlikte toz yutmak, simsiyah gülen yüzleri süsleyen bembeyaz dişler... madencinin ruhundadır isyan duygusu. savaşını doğaya karşı verir ve onun hediyesini, ona zarar vermeden almaktır tüm çabası.

  işte bu isyan duygusu ile 80 ihtilanin ölü toprağını, o günlerin daha da korkutucu şartlarına rağmen büyük bir direnişe çevirmiş ve kar, tipi, soğuk dinlemeksizin zonguldak'tan ankara'ya yapılan yürüyüşle memleketimin insanının üzerinden kaldırmıştır. madenci, ülkenin o günkü kara günlerde uyuyan halka uyan diyebilmiştir. bu meslekte doğal zorluklara karşı verilen mücadele, halkın ve ülkenin kaderinin değişmesi gerektiğnde tekrar madenciden bekleniyorsa, toz yutan, emeğini alın teriyle kazanan bu babayiğitlerin gününü daha fazla önemseyerek kutlamamız gerekmektedir. bu insanları yanlızca 5'er 10'ar göçükte bıraktığımızda anarsak, onlarda güçlü direnişlerinden bizi mahrum bırakır. madenci bunun sembolüdür ve hiç bir zaman unutulmamalıdır.
 • madenciler güzel öldüler ülkesinden 2012 yılına ait madenci haberlerinden başlıklar...

  “zonguldak'ta kaçak işletilen maden ocağında meydana gelen göçükte, 1 işçi hayatını kaybetti .”
  “tekirdağ'ın malkara ilçesi'ndeki bir kömür ocağında çalışan 50 yaşındaki osman buda, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.”
  “zonguldak'ta özel bir maden ocağında bir maden işçisi merdivenden düşerek hayatını kaybetti.”
  “zonguldak’ın ereğli ilçesi'ne bağlı kandilli beldesi'ndeki türkiye taşkömürü kurumu (ttk) armutçuk müessese müdürlüğü maden ocağında meydana gelen iş cinayetinde bir işçi yaşamını yitirirken, 3 işçi ise yaralandı.”
  “eskişehir'in mihallıçık ilçesi koyunağıllı köyünde, bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 4 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi.”
  “zonguldak'ta geçtiğimiz gün kaçak maden ocağında meydana gelen göçüğün altında kalan işçinin cesedine ulaşıldı.”

  "kara yürüyüş" için...

  http://haber.sol.org.tr/…ilerinin-gunu-haberi-63586
 • konyalı akınsoft'un ısrarla "dünya bilişimciler günü" diye dayattığı, 4 aralık günüdür.
 • ölümün taşeronlarının günü. bugün.
  günler geçiyor, ölmek madencinin kaderi diyenler, madenciler güzel öldüler diyenler hala koltuklarında oturuyorlar..

  yerin 500 m altında alın teriyle evine ekmek götürmek için didinen emekçilere, madencilere selam olsun,
  unutmak insana mahsus ama unutmamak için, unutturmamak için; duydun mu?
  http://www.youtube.com/watch?v=_vqm2vdjfgo
 • çok zor şartlar altında çalışan maden emekçilerinin günü kutlu olsun.
 • bugündür, tüm maden emekçilerinin bu özel günü kutlu olsun
 • 4 aralık tarihine denk gelen gündür; bir avuç kömür için bir ömür veren, ekmeğini taştan çıkaran madencilerin günüdür.