• ılık bir bahar günü giyilen ince hırkanın üstümüzde olması ile çıkartmanın bizim için farkı olmadığı gibi yokluktan varlığa veya varlıktan yokluğa geçtiğimiz zaman kalbimizde bir değişiklik olmaması lazımdır, allahü teala bu hal üzere yaşamayı hepimize nasip etsin.
  • insanın kalbinde dünya malı olduğu sürece ve bu malı kaybedince, kalpteki ateş insanı yakar. çünkü ateş pislikleri yakar, pisliklerin temizlenmesi için kullanılır. dünya malı da pisliktir, temizlenmesi için yakılması gerekir. bu ateşten selamete ermek istiyorsak, kalbimizde dünya, dünya malı olmamalı. allah lütfü keremiyle, cemaliyle inşaallah nasip eder.
  • hevesten başka bir şey değil.
  • istanbul, bahçelievler, albay ibrahim karaoğlanoğlu sokakta bulunan bir apartmanın ismi.

(bkz: aya ironi)
  • dunyada edinilip, dunyada kalan mallar. ki$inin genel anlamda kutlenin korunumu yasasina uyan varliklari butunu.
  • "evle - barkla, köşkle - sarayla ne diye mağrur olmadasın, ne diye onlara aldanmadasın;

bir masaldan başka bir şey olmayan ömre ne diye güvenmedesin?

içinde kasırga kopan, yel esen evde ne diye mum yakarsın; sel uğradığında ne diye ev kurarsın?"

ö.hayyam
  • “buzdan bu dünya, kazansan da eriyor, kazanmasan da.”

bundan yaklaşık olarak 15 yıl kadar önce 23 yaşında ateşi sıkıp suyunu çıkarak kadar hırslı, dünyaya kafa tutacak kadar hevesli, 8 tane vali koruması ile tek başına kavga edecek kadar(bilinçli olarak valinin makam arabasının üzerine direksiyon kırmıştım üstelik içinde vali varken)(10 sene sonra o vali fetö’den ceza alıp hapise girdi, korumalar da fetö’den hapise girdi) gerizekalı ve gözü kara bir gençtim.. tek varlığım 0km satın alıp ölmek ister gibi kullandığım 2005 model bir volkswagen golf highline, bir adet nokia scirocco cep telefonu ve deli gibi aşık olduğum ama benden neredeyse nefret eden inanılmaz güzel ve zeki kız arkadışımdı. aslında inanılmaz eğlenceli ve kafa dengi bir kızdı ama hayata bakış açılarımız inanılmaz farklıydı.. bugünden o zamana baktğımda dünya üzerindeki en salak ve en korkusuz insanlardan biri olduğumu görüyorum. ama inanılmaz mutluydum da aynı zamanda. olağanüstü güzel uykum vardı mesela. çünkü dünya yansa umrumda olmazdı o zamanlar.. yaptığım gerizekalılıkların haddi hesabı yoktu ki. bir trafik kazasında ölmemiş veya kendimi sakatlamamış olmam tek kelime ile allah’ın rahmeti başka hiçbir şey değil diye düşünüyorum.

gel gelelim o günden bugüne baktığımda bugün evlerim, arabalarım, işyerlerim, dünya güzeli bir eşim, dünya güzeli 2 evladım var.. kendimi çok şanslı hissediyor ve dünya üzerinde en mutlu insanlardan biri olmam lazım diye düşünüyorum.. ama değilim. çünkü inanılmaz bir kaybetme veya bir nedenle herşeyi bok etme korkusu yaşıyorum.. ve bu nedenle öyle bir stres yaşıyorum ki genç yaşıma rağmen sağlığın amına koyuyor mesela.. eskiden sığırlar gibi uyuyan ben her gece 3-4 defa uyanıyorum stresten.. ve seküler dünya ve kapitalizmin buna kalıcı bir çözümü de yok ne yazık ki..

son tahlilde eninde sonunda bir gün hepimiz öleceğiz önce sırası gelen önce sonra gelen sonra. konu sadece basit bir ömür ve zaman mefhumu haline geliyor. üstelik hiçbir şekilde kesin çözümü de yok zaten çünkü allah-ü teala dünya hayatını bu sistemle kurgulamış ve yaratmış ve buna bizim hiçbir şekilde müdahele etme veya engelleme şansımız yok. ama kuran-ı kerim ve hz. muhammed (s.a.v.) bu konunun çözümünü şu şekilde göstermişler (bkz: ahiret malı). yani bu dünya hayatında yaptığımız ibadetler, salih ameller, kazanacağımız sevaplar ve alacağımız dualar. işte onlar hiçbir şekilde kaybolmuyorlar. öldüğümüzde bile bizimle beraber ahiret hayatına gelecekleri yazıyor kitapta. işte o zaman kafamda şimşekler çakıyor ve rahatlıyorum. değilse bir şekilde kaybolup gitmese bile fazla fazla 80 bilemedin 85 yıl sürecek dünya hayatı için hırsa kapılmak, ister istemez kalp kırmak, ve istemeden de olsa kul hakkı yeme ihtimali inanılmaz saçma ve anlamsız geliyordu son yıllarda.

“buzdan bu dünya kazansan da eriyor, kazanmasan da.”

son olarak “istiğfara devam etmek ölümden başka her derdin devasıdır” der ve kaçarım..
  • dünya'nın bir kaç ülkesinin ortaklaşa yaptıkları ürün.
    (bkz: made in world)
  • dünya da kalır.
  • hayatımda asla bu şey için kimseyle kavga etmeyeceğim dediğimdir.

şu an evde aile dostlarımız öyle bir kavga ediyor ki anlatamam hayatımda yaşamadım böyle bir şey.
    bu bana baya bir ders oluyor yalnız. karı koca birbirlerini öyle bir kırıyor ki. yazık lan. mal lan mal yapma değmez. sinirden ikinizden birisi ölse ne kıymeti var geri zekalılar.
hesabın var mı? giriş yap