şükela:  tümü | bugün
 • bir mühendis olarak söylemek istediğim gerçeklerdir. dünyanın ilk 2 mesleği olan mühendislik ve doktorluk (bir insanın avlanması için obsidyen taşını kırarak sivrileştirmesi bile mühendisliktir veya yaralanınca akan kanı durdurmaya çalışması) olmazsa olmaz 2 meslektir günümüzde.

  bir mühendis olmadan bunca bina, iletişim araçları, tıbbi ekipmanlar, ulaşım, çevresel felaketlere önlem, fotoğraf çektiğiniz cihaz, fotoğrafınızı yüklediğiniz sosyal medya v.s olabilir miydi? hep mühendislerin sayesinde. öte tarafta salgınların, hastalıkların insanlığı yok etmemesini sağlayan kitle tıpçılar. insanları minimum acı çekmeden tedavi edenler doktorlarımız.

  geriye kalan bütün meslekler ıvır zıvır. bana kalırsa olmasa da olur zira biz yüz yıllardır bu meslekler olmadan da yaşadık. mesela ekonomistler olmasa ölür müyüz? hayır.
 • doktorlar olmasa doğal seleksiyon sayesinde insan nesli daha güçlü sağlıklı ve sayı olarak daha az olurdu..

  mühendisler olmasa dünya daha temiz olacak diğer canlılar ve biz insanlar bir arada mutlu mesut yaşıyor olacaktık. sokayım böyle teknolojiye..
 • bence ilk iki meslek diyetisyenlik ve modacılıktır. sonuçta ilk insanlar edeplerini incir yaprağı ile kapamadan önce elma yemişlerdi. bu iki meslek erbablarına daha dikkat ediniz.
 • kesinlikle doğrudur.

  insanoğlu uzay çağına ulaşabildiyse bu mühendisler mimarlar sayesinde.

  doktorlar olmazsa da uzun bir hayat sürme imkanımız olmazdı.

  ancak her hastalığı da çare bulup insan denilen mahlukatın yaşam süresini uzatmaları bir anlamda sıkıntı yaratıyor.

  bir ispanyol gribi yüzünden 100 milyon insan ölmüştü, şimdi bu 100 milyon insanın yarısı doğurtmaya başlasaydı insan nüfusu 7 milyar değil 7.5 milyar belki 8 milyar olacaktı.
 • matematikçiler ve fizikçiler olmasa görürdüm mühendisleri.

  imza: bir mühendis