şükela:  tümü | bugün
 • bm genel kurulunca her yil 20 haziran gunu kutlanmasi kararlastirilmis ozel gun.

  dunya multecilerini cesaretleri ve umutlarini kaybetmemeyi basarmis olmalari nedeni ile kutlamak amacini guder.
 • dünya çapında farklı günlerde kutlanan mülteciler günü'nün 2001'den bu yana tek bir gün altında toplanması amacıyla bm tarafından ilan edilmiş olan gün. en bilinenlerinden biri mültecileriyle ünlü afrika'dan olduğu için, 20 haziran afrika mülteciler sözleşmesi'nin kabul tarihi dünya mültecilerinin günü olarak kabul edilmiştir.
  2001'de bu gün "saygı,"
  2002'de "kadın mülteciler",
  2003'te "mülteci gençlik",
  2004'te "kalıcı çözümler, evim diyebileceğim bir yer.." temalarıyla kutlandı.
  2005'te ise "cesaret" teması seçildi; çünkü "cesaret kurtuluşun ilk adımıdır".
 • (bkz: darfur darfur)
 • ihd, ihv, bm mülteciler yüksek komiserliği (gerçi 2002'deki basın ilanlarında "mülteci günü" olarak anmışlardır), helsinki yurttaşlar cemiyeti gibi organizasyonlarca "dünya mülteciler günü" olarak anılır. bire bir çevirisi "dünya mülteci günü"dür.

  bu kısa isim tartışmasından sonra 2010 etkinlikleri için ihd'nin hazırladığı ve van'da da dağıtmak istediği ve de van emniyeti tarafından yasaklanan 2 numaralı afişe getirelim konuyu. malumunuz, ihd 20 haziran dünya mülteciler günü sebebiyle bir dizi etkinlik organize ederek bunu duyurmak ve yaygınlaştırmak çabasını taşımakta. konuyla ilgili hazırladığı afişleri ise yine bilhassa göç konusunda oldukça deneyimli bir kent olan van'da da dağıtmak istemektedir. işte http://ihd.org.tr/…com_content&view=article&id=2039 adresinden erişebileceğiniz bu afişlerden (ki afiş resimlerinin altında da bu yönde bir ifade yer almıştır) 2 numaralı afişin van emniyetince billboardlarlara asılması uygun bulunmamıştır. peki nedir bu afişi diğerlerinden ayıran?

  öncelikle söylemeliyim ki sansür bir inkar edimidir, rahatsız edeni bertaraf edemediği için gözlerden ırak kılma, sümen altına itme gayretidir. ilk afişte türkiye'deki sığınmacıların burada kalabilmek için ikametgah belgesi almaları zorunluluğu daha da komiği bunun için 600 tl gibi bir harç parası tahsil edilmesi hakkında bir alt yazının üzerinde bir karikatür yer almaktadır. bu tema, yani zaten zor şartlar altında buralara kadar gelen sığınmacıların elindeki son kuruşlarına da el koyma teması polisi rahatsız etmemektedir, zira kendi devleti buna benzer harç uygulamalarını (öğretim harcı, muayene katkı payı vs.) kendi vatandaşlarına da uygulamaktadır. rahatsızlık duymamış, van ahalisinde de bir rahatsızlık uyandırmayacağına kani olmuştur emniyet. üçüncü afişte ise türkiye'nin mülteci kabulünde izlediği çifte standardı yani avrupadan gelen sığınmacıları mülteci olarak kabul eden ancak bilhassa afrika ülkeleridnen ve doğudan gelen sığınmacıları ise mülteci olarak kabul etmekte ayak direyen tavrını anlatan bir yazı üzerinde yine benzer çizgilerle hazırlanmış bir karikatür yer almakta. emniyet burada da uygunsuz bir şey bulamamış çünkü rahatsız olmamıştır. avrupa tabi bu, yönelimler ona doğru, müktesebatlar var, ali çıkarlar söz konusu. halbuki afrikalılar gözden çıkarılabilecek, beş parasız zavallılar. ikinci afişe gelice:

  bu afişteki tema türkiye'ye kaçak yollardan, çoğu zaman ölümü göze alarak yani yapabilecek başka hiçbir şeyi kalmadığı için giriş yapan binlerce sığınmacının bekletildiği hatta esaret altında tutulduğu, intiharların (bkz: dariuzs witek) ve isyanların (kumkapı misafirhanesi) yaşandığı geri gönderme merkezlerinin durumu ve statüsü hakkında. karikatürler üçünde de aynı karaktere sahip, metinler değişken. demek ki bu ikinci afişin metni ve içeriği emniyette bir rahatsızlığa yola açmış. "misafiri" demir parmaklıklar ardına hapseden, bu konuda avrupa insan hakları mahkemesinde mahkum edilmiş olan devletin bu afişten rahatsızlık duyması, festus okey'in öldürülmesi, witek'in intiharı ve toplama kamplarında işlemleri tamamlanıncaya kadar alıkonduktan sonra yine sınır dışı edilmelerin gün gibi ortaya saçılıvermesinden kaynaklı. harç, ayrım ya da kayırma tamam da tutsak alma hatta öldürme, sistemin kesinlikle sümen altı etmesi gerekli lekeler.
 • bugündür.

  angelina jolie kafasıyla yaklaşmamak lazım bugüne. suriyelilerin önemli bir kısmı büyük acılar çekiyor an itibariyle. keşke bu sıkıntılar olmasa. böyle bir kavram da olmasa. ancak var ve bugün de 20 haziran, birleşmiş milletler dünya mülteci günü.

  konuyla ilgili olarak şuna bakılabilir:

  http://www.voanews.com/…multeci-gunu-124163429.html
 • bugündür. kutlu olsun. nasıl kutlu olacak tam bilmiyorum ama.

  kaçak değil, göçmen diyerek tavrımızı koysak daha iyi bugün.
 • "herkes, zulümden kurtulmak için başka ülkelere iltica etme ve bundan yararlanma hakkına sahiptir." (insan hakları evrensel beyannamesi/madde 14)

  elin ülkesini karıştıranların, savaş çıkarıp insan öldürterek nemalanma gayretine düşenlerin, kendi ülkesini muhalif vatandaşı için zindana çevirenlerin ve destekçilerinin utançtan ölmesi dileğiyle.
 • (bkz: #43647814)