şükela:  tümü | bugün
 • 2 nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında birleşmiş milletler tarafından “dünya otizm farkındalık günü” (2nd april world autism awareness day) olarak ilan edilmiş gün.

  yine aynı gün başlayan otizm farkındalık ayı çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

  http://www.otizmplatformu.org/
 • küçücüktü biri, esin; 2 yaşında daha. otizm tanısı almış, anne panikte, çocuk kendi içinin halindeydi. sallanıyordu bir ritme tutunmuş; o ritmin dışındaki herşey gayrı- kendindendi. tutunduğu ritmin bir 'es'inden girip dalmıştım iki yaşındayken daha oluşturmuş olduğu dünyasına.

  8 yaşında yakışıklı mı yakışıklı bir oğlandı diğeri. emirhan. safi saldırganlıkla bezeli backgrounduyla getirilmişti yanıma: aynı masa etrafında, o bir yandan ben diğer yandan üfledik plastik topu karşı kıyıya; bir seans esnaında, aynı şeyi aynı anda yapıyor olmanın hazzı hala sol yanımda.

  insanız ya eksiğiz. her şeyi "kendi kurallarımız, kendi iletişim biçimlerimiz, kendi gerçeklerimiz" üzerinden isteriz. öyle "iyi" hissederiz.
  bilmediğimiz bir gerçeklik karşısında, "öğreneyim ben bunu" yerine "bu ne ki?" deriz. yadırgamak kabil. kabil de, başka yaşam biçimleri de var hayatta. bizim sizin gibi algılamayanlar da. bir işin işin kulpunu, o gördüklerimizden değil, görmediğimiz bir yanından tutanlar da.

  şu bahar curcunasında her yandan yeşeren doğada bizim algılayışımızdan farklı, hayatı başka bir yanından okuyan insanlar, çocuklar, canlar... var. içimizde ölmeye mahkum ettiğimiz o "yaşama hakkına" inanalım bir zahmet; merhametten değil, saygıdan; acımadan değil, anlamaktan; tahammülden değil, hayattan.

  nirengimiz kendimiz değil hayat olsun,
  sağlıcakla kalın.
 • bugündür,aile ve sosyal politikalar bakanlığı’nın öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşlar ile otizm platformuna üye sivil toplum kuruluşlarının birlikte hazırladığı "otizm eylem planı"bugün kamuoyuna açıklanacaktır.
  otizm teşhisinde ki çoğalma ciddi boyutta. bu yüzden toplumun farkında olması için çeşitli etkinlikler ile farkındalık yaratılması amaçlanılıyor.
 • otizmin eksiklik değil, farklılık olduğunu vurgulayan gün.
  bu farklılığı en iyi anlatan videolardan biri ise buradan izlenebilir.
 • bu konu ile ilgili insanların bilinçlenmesi ve çocuklara erken teşhis yapılması adına herkesin farkında olması gereken bir konudur. bunun için şuradaki site ziyaret edilebilir

  2 nisan dünya otizm farkındalık günü
 • bu konu ile ilgili insanların bilinçlenmesi ve çocuklara erken teşhis yapılması adına herkesin farkında olması gereken bir konudur. bunun için şuradaki site ziyaret edilebilir

  2 nisan dünya otizm farkındalık günü
 • toplumun konuya yabancı kısmının otizm hakkında farkındalığının oluşması için büyük bir fırsat olan gün. ülkemizde henüz otizm kelimesini duymamış insanların bile olduğunu düşünecek olursak daha alacak çok yolumuzun olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

  otizmli bireylerin kaynaştırma ortamlarında bulunmaları onların sosyal becerilerini geliştireceği gibi, normal gelişim gösteren çocukların da otizm hakkında bilinçlenmeleri sağlanacaktır. esasen sorunun kökeninde kaynaştırma eğitimini ve kaynaştırma öğrencisini yanlış tanımlamak yatmaktadır.

  kaynaştırma öğrencisinin ne olduğu ile ilgili; (bkz: #31156212)

  kaynaştırma eğitiminin çok yanlış anlaşıldığı günümüzde gerek duyulan bir gün olmakla beraber, "dünya otizm farkındalık günleri"ne ihtiyacımızın olmadığı bir dünya dileğiyle...
 • dünya otizim farkındalık günü'ne özel; güzel bir konser de var. 02/04/2014 istanbul taksim'de garajist'te otizm dernekleri federasyonu tarafından düzenlenecek konsere aylin aslım, birsen tezer, ceylan ertem, çiğdem erken, fırat tanış, mabel matiz ve ogün şanlısoy sahne alacak. sahne alanlar güzel, amaç güzel. otizm eksiklik değil özel bir farklılıktır.