şükela:  tümü | bugün
 • her şey bittiğinde çin ile beraber sonuçlarına katlanması gereken örgüt.

  çin'in yalakalığını ve yaptıklarını örtbas etmesini hadi komplo teorisidir diyerek geçiştirsek bile bu süreçte verdikleri kararlar ile salgının ciddiyetinin kavranamamasına sebep oldular. insandan insana geçmiyor açıklamaları, uçakları durdurma konusunda geç kalmaları, yayılırken tedbirde ciddiyetsizlikleri ve en beteri de neredeyse bütün dünyaya yayıldıktan sonra pandemi ilan etmeleri bu süreci sadece berbat yürütmekle kalmadıklarını, zarar verdiklerini de gösterir.

  hataları suratlarına vurulunca da "politize etmeyin" gibi yobaz zihinlerin açıklamalarını yapmaları dikilen son tüydü.

  sudan'da sarı humma var açıklaması yapmanız sizi artık benim gözümde önemli kılmıyor. sarı humma dönemsel olarak afrika'da çıkan bir hastalık. ama siz bilinmeyen bir virüsün sürecini bu kadar kötü yönetiyorsanız o koltuklardan inin. hatta bana kalırsa o 5'li hapse bile girmeli. karar merci olmak demek fikrimi alın gerisi beni alakadar etmez demek değildir. fikriniz tutarsa kaymağını, tutmazsa cezasını çekersiniz.

  özetle; ölen insanların son nefeslerinin sebeplerinden biri olan örgüt.
 • maddi yardımları durduran donald trump kararında kesinlikle haklı, salgını gerçekten de küçümsediler hatta, hangi çıkarlara hizmet ediyorsa, bir süre görmezden geldiler. bağımsız olması gereken bir organizasyon için kabul edilebilir bir şey değil bu.
 • trump'in onune gelene atar gider politikasina ben de karsiyim haliyle ama bu dunya saglik orgutu konusunda arkasindayim sari reyiz'in. bugun gelinen noktada amk cin yonetiminin, bogazini siktigimin cin halkinin kadar dso ve yavsak baskaninin da payi var.

  bu lavuklar daha maske gerekli mi degil mi diye karar verene kadar 100.000 kisi oldu, 2 milyon enfekte var.

  vur vur inlesin, tedros-xi jinping dinlesin trump reyis!!

  edit: al iste. sozlugun corona'dan sorumlu yazari akakame'nin bugunlu entrysinden bir parca:

  cbs news'in haberine göre dsö bünyesinde çalışanların seyahat ve konaklama masraflarını kontrol etmekte zorlanıyormuş. 1. sınıf yolculuk eden ve 5 yıldızlı otellerde kalan çalışanlarına yılda 200 milyon dolar harcıyormuş. dsö geçen yıl aıds ve hepatit için yaklaşık 71 milyon dolar, sıtma için 61 milyon dolar harcadı, tüberkülozu yavaşlatmak için 59 milyon dolar yatırım yaptı. ajans her yıl çocuk felcini silmeye çalışırken yaklaşık 450 milyon dolar harcıyor. dsö genel direktörü dr. margaret chan'ın gine'ye yaptığı gezi tartışmalara neden olmuş. chan, conakry palm camayenne otelinin büyük kral dairesinde kalmış ve suitin 1 gecelik ücreti 900 euro. dsö o zaman detaylı açıklama yapmak yerine bazen otellerin ev sahibi ülke tarafından ödendiğini söylemiş. 2013 yılından bu yana, dsö sadece seyahat masrafları için 803 milyon dolar ödemiş. özellikle de batı afrika'daki ebola felaketi sırasında dsö'nün seyahat maliyetleri 234 milyon dolara yükselmiş. örneğin salgın müdahalesini yöneten dr. bruce aylward'ın, bazen yaptığı seyahat raporlarına göre çamurlu yollarda ciple seyahat etmek yerine helikopterle kliniği ziyaret ettiği görülüyor. öte yandan dsö sınır tanımayan doktorlar'a yılda yaklaşık 43 milyon dolar harcıyor.

  yani bu ipneler saglik icin harcadiklari paradan fazlasini otellerde helikopterlerde kendi gotleri icin harcamislar.
 • 1 milyonu askin kisiye bulasan virus icin,

  - insandan insana bulasmaz
  - yuzeyden insana bulasmaz

  diye aciklama yapti herifler.

  ulan nereden bulasti da 1 milyon kisi hasta oldu, herkes mi pokemon tipli hayvan yedi.

  maske ise yaramaz diye aciklamalari da ayri skandal.
  al su parayi virusu yay desen bu kadar yayamazlardi.
 • "based on the available information there is no clear evidence of human-to-human transmission. no additional cases have been detected since 3 january 2020 in china."

  https://www.who.int/…onavirus-thailand-ex-china/en/

  covid-19 salgınıyla ilgili 14 ocak'ta yaptıkları bu akıl almaz açıklama hala resmi sitelerinde yer alıyor. bu açıklama neye dayanarak yapıldı? belki birçok ülke bu açıklama olmasa çok daha sıkı önlem alacaktı. zerre utanması olmayan bir yönetimi olmadığı çok açık. çok ciddi bir şekilde soruşturulmalı mevcut kadrolar. yüzbin insanın ölümünden sorumlular. (şimdilik)
 • trump tum gucuyle yukleniyor. who hatalidir ve sorumlu tutulacaktir dedi. burdan maci cok zor cevirirler artik .
 • you had one job!
  ne guzeldi isvicre’de keyifler yerindeydi yani. bu kadar hatali karari dunyada hicbir kurum kaldirmaz.
 • uluslararası kamu sağlığında en üst düzey kurum olan (bkz: dünya sağlık örgütü) kurulurken hazırlanmış anayasa şöyle der : ‘’bütün uluslar mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşacaktır.’’ anayasası bu kadar iddialı olan dsö'nün salgınlara ve salgın hastalıklara küresel bir yanıt vermek için geliştirdiği sistem sefil bir şekilde başarısız oldu.

  başında bir tıp doktoru bulunmayan bir kurum bu. dünya ülkelerinin liderlerinin katıldığı, sars-cov-2 virüsünü önleyeceği iddiası ile üretilmekte ve geliştirilmekte olan "deneysel" aşının dünyaya dağıtımı konulu resmi toplantının ev sahibi olarak, hiçbir "resmi" sıfatı olmayan emekli işadamı bill gates'i anons eden, sağlık alanındaki yolsuzlukların zirvesinde bulunan bu kurumun pandemi boyunca kafamıza yatmayan icraatlerine bir daha göz gezdirmenin vaktidir.

  çin'de 16 kasım 2019 ile 11 aralık 2019 arasında sebebi anlaşılamayan onlarca pnömoni vakası rapor edildiğinde dsö çin ofisi olaya ciddi yaklaşmadı ve herşeyi çin sağlık bakanlığının takdirine bıraktı. 11 aralık 2019 ile 30 aralık 2019 tarihleri arasında vaka sayısı yüze yaklaşmıştı ancak dsö, çin ile birlikte hareket etmekte kararlıydı. dsö çin ofisi bir alarm vermek yerine olayın oldukça mahalli bir sorun olarak kapanıp gideceği bir senaryo üzerine tüm kurgusunu yapmışken, ünlü wechat uygulamasından dünyaya doğru sızan bilgiler olduğu farkedildi ve acele ile, boktan olduğu kadar çok da cılız bir açıklama yapıldı :
  --- spoiler ---

  çin wuhan belediye sağlık komisyonu , hubei eyaleti, wuhan'da bir pnömoni vakası kümesi bildirdi .
  --- spoiler ---

  bu açıklamanın ardından, dsö gibi tüm dünyanın en üst sağlık otoritesi konumunda bulunan bir kurumun yerine getirmesi gereken sorumluluk, sadece çin'i değil ama tüm gezegeni de kollamak olmalıydı. dsö internet sitesi kendi bakış açısıyla, dsö'nün covid-19 zaman çizelgesini sanki gereken herşeyi yapmış gibi madde madde açıklıyor.

  -1 ocak 2020'de "olay yönetimi destek ekibi" kurmuşlar!

  - 5 ocak 2020'de sosyal medya üzerinden açıklama yaparak tavsiyelerde bulunmuşlar.

  - 10 ocak 2020'de virüs hakkında bilinenlere dayanarak potansiyel vakaların nasıl tespit edileceği, test edileceği ve yönetileceği konusunda tüm ülkelere tavsiyelerde bulunan kapsamlı bir teknik rehberlik paketi yayınlamışlar.

  izninizle bu dakika ben dayanamıyorum ve patlıyorum! çin yeni yılı 25 ocak 2020'de başlayacak ve sen bunu biliyorsun. verdiğin tavsiyeler bir işe yaramış olsaydı virüs dünyaya yayılmamış olurdu. yapman gereken tek tavsiyeyi sadece ve sadece çin'e yapmalıydın! o da 79 milyon çinlinin sağa sola dağılmasını önlemek için çinlilere seyahat etmeme tavsiyesi-yasağı getirmek! bu mudur dünyanın sağlığının ellerine emanet edildiği koskoca dünya sağlık örgütünün feraseti? soktuğumun yerinde, hem de 15 yıldır "salgın gelecek, salgın hepinizi sikecek" diye bar bar bağıran bir adam senin en büyük bağışçın iken, o salgın gerçekten geldiğinde bu kadar duyarsız ve ferasetsiz olman mümkün mü?

  sayın arkadaşlarım, canlarım... bir sonraki salgının nasıl bir salgın olacağını, ne menem bir virüsün bu salgına sebep olacağını önceden biliyor olmanız gerekir ki, geleceğini iddia ettiğiniz bu salgına karşı önlem amacı ile aşı geliştirilmesi için her yıl yaptığınız milyarlarca dolar bağış insanların gözüne batmasın! bilmediğin bir virüse karşı aşı geliştiriyorsun ! komik mi yoksa acı bir durum mu bu pek bilemiyorum. karışık duygular içindeyim.

  ve sen dünya sağlık örgütü denen pespaye, yolsuzluk yuvası, dünyadaki tüm insanların sağlıklı yaşam hakkını ihlal etmiş olan birleşmiş milletler örgütü! en büyük bağışçın sana diyor ki : "kesin bir salgın gelecek, ben de bu salgından dünyayı korumak isteyen iyilik timsali bir adamım. al bu da bir sürü para! şimdi bu parayla git ve dünyayı salgından koruyacak bir şeyler yap!"

  sen o parayı alıyorsun, yanına da büzükdaş kabilinden moderna ve gsk gibi aşı devlerini de katıp hindistan senin afrika benim geze geze çocukları daha sağlam felç eden deneysel çoçuk felci aşıları deniyorsun, genç kızları daha sağlam kısırlaştıran deneysel tetanoz aşıları vuruyorsun kitlelere. sözde amaç, geldi gelecek denen salgına karşı hazırlık yapmak... ve bir gün beklenen salgın çıkıp geliyor, kapına çin taraflarından dayanıyor. hiçbir hazırlığı ve deneyimi olmayan fahrettin koca olsa çin'den dünyaya seyahati engellerdi, sen ciddiyetin farkındaymışçasına ülkeleri bir boka yaramayan tavsiyelerle uyutuyorsun taa anasının 11 martına kadar! 300 milyon insana seyahat ettiriyorsun bile bile, göz göre göre!

  bu gün bill gates'i ve dsö'nü eleştiren insanlara komplo teoricileri damgası yapıştırıyorsunuz ama bu insanlar ocak ve şubat ayında avazları çıktığı kadar bağırdılar ve dediler ki "çin'den seyahat yasaklansın! pandemi ilan edilsin!" dsö kadar başına taş düşesice gehbreyesus denen habeşli hazır cevap: "durum önemini koruyor ama bu salgına pandemi diyemeyiz." e sonra? kurbanlık kuzu gibi bekliyeceksiniz virüs sizi bulana dek. şimdilik çin ne derse o! salgın yayılmazsa, bağışçımızın aşısını nasıl kullanacağız sonra? öyle ya!

  aşı da mrna aşısı. salgın başlamadan çok önce belirlenmiş ve bu güne kadar hiç bir yerde , hiç bir şekilde denenmemiş ve lisanslanmamış! aşılandıktan sonra herşey yolunda gidecek mi yoksa eciş bücüş mü olacaksın? bilen yok daha, denenmemiş ki hiç! önleyicisi olarak lisans aldığı tek bir hastalık yok bu aşı türünün!

  aşılar, vücudun bir virüs veya bakteri gibi hastalığa neden olan organizmalar tarafından üretilen proteinleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi yöntemi ile çalışırlar. mrna aşıları ise , aksine, vücudu bu viral proteinlerin kendisini üretmesi için kandırır. dna talimatlarını eyleme geçiren molekül olan mrna veya haberci rna kullanarak çalışırlar. risk be oğlum! dünya ne bu aşının ne bu aşı ile kafayı bozmuşların kobay faresi olmamalı. uygun ve güvenli aşıyı bulana kadar çalışmalar devam etmeli fakat asıl önemli olan kesin tedavi sağlayan ilaç-ilaçların bulunmasıdır!

  zengin ve kendine aşırı güveni olan kibirli bir adam abd başkanı donald trump. bu da onu patavatsızca konuşmaktan korkmayan bir adam yapıyor. bu sayede dünya, çin'in dsö'ye nasıl sızmış olduğunu görmüş de oldu. "kestim ulan 450 milyon doları. vermiyom aq!" bu hamleye ilk cevap anında bill gates'ten geldi :
  "siktiredin, kafayı takmayın. alın şimdi 250 milyon dolar benden. yılbaşı gelmeden devamı da gelecek yine benden!"
  ikinci cevap tabii ki çin'den : dsö'ye ek destek! dedeye sahip çıkalım!

  (bkz: dünya beşten büyüktür) diyerek bm genel kurulunda çemkiren reyizimiz var bizim. kör göze parmak sokar gibi yanlış üstüne yanlış yapan bu bm kuruluşuna tek kelime etmedi bu güne kadar. üstelik, zat-ı alilerinin turkiye'nin resmi covid-19 ilaç protokolünde erken tedavi için ilk sırada hemen her hastaya vererek iyileşmeyi sağlayan ilaç olarak lanse ettiği plquenil -hidroksiklorokin bu bm kurumu tarafından ülkelere tavsiye edilen tedavi protokolünden çıkarıldı.

  hidroksiklorokin ayrı bir baş ağrısı! o konuya hiç girmeyeyim çünkü başka bir tartışmanın konusu. ama bu ilaç ve bir takım başka ilaçların dsö'ne bıraktığı cukkanın yeterli olmadığı besbelli. dsö bir ilacı tüm dünyaya tavsiye ederse, bundaki ilk kriter ilacı üreten firma ile geliştirdiği iyi ilişkilerdir! 2009 h1n1 pandemisinden beri bu durumu bilmeyen yoktur.

  neyse, konumuza yazımızı yavaş yavaş bitirmek üzere geri dönelim! abd sesini yükseltti : " en az bir üye ülke (çin) ve dsö bu salgını açık bir şekilde gizleyerek herkesle alay ettiler ve dünya muazzam maliyetlere boğuldu. dsö temel bilgi paylaşımı ve şeffaflık misyonunda başarısız oldu. bu kurum bağımsız bir şekilde soruşturulmalıdır"

  çin de bu çıkışa cevap verdi , devlet başkanları xi jinping, pandemiye verilen uluslararası tepkinin resmi olarak gözden geçirilmesi fikrini benimsedi , ancak soruşturmanın dsö tarafından yönetilmesi ve pandemi bittikten sonra gerçekleşmesi şartıyla. ayrıca çin'in pandemiye küresel müdahaleye yardımcı olmak ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde sosyal ve ekonomik aktiviteyi artırmak için önümüzdeki iki yıl içinde 2 milyar dolar sağlayacağını söyledi.

  sarı kafa diyor ki: 2 milyar dolara ben ancak jeton derim! dünya trilyon dolarlar kaybetti! ve hem sizin sayenizde hem de dsö'nün sayesinde bir de yeni hastalık kazandı!

  kim derdi ki ( çin ve dünya sağlık örgütü ikiilisi yüzünden )bir gün gelecek ve ben sarı kafa gibi bir adamın kimi fikirlerine katılacağım... beterin beteri var derler. bu dsö hakikaten sarı kafadan da beter.
 • cinsel eğitim üzerine bir guideline yayınlayıp doğru düzgün konuşmayı dahi bilmeyen 0-4 yaş arasındaki çocuklara mastürbasyon hakkında, 4-6 yaş arasındaki çocuklara da eşcinsel ilişkiler hakkında bilgi verilmesini tavsiye etmiş kurum.

  eşcinselliği "hastalık olmaktan çıkaran" kurum bu işte, götünüze sokarsınız.

  diyanet'in 30 sene önce yayınlanmış yayınlarının sitedeki pdf'lerini tarayıp da bulduğu şeyleri haber yapan birgün, cumhuriyet filan bunu haber yapar mı? yapmaz tabiî. "ulan o daha çocuk be!!!" tepkileri pek olmaz. gâvur yapmış çünkü. vardır bir bildikleri.
 • pandemi sürecini olabilecek en rezil şekilde yönetmiştir.

  bu dönemde ülkeler arası koordinasyonu sağlaması, tüm otoriteleri erkenden uyarıp gerekli önlemleri aldırması beklenirken, aksine, 14 ocak'ta bile koronavirüs insandan insana bulaşmıyor diyerek dünyanın ödediği ağır bedelin daha da ağırlaşmasına birinci dereceden katkı sağlamış kurumdur.

  yapısı ve yönetim şekli değişmelidir. amerika'nın fon sağlamayı kesme kararı şu dönemde oldukça doğru ve etkili bir hamle olacaktır.