şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın zamanda açılacağı söylenen interaktif sözlük.
 • biraz önce açılmış sözlük.

  dünya sözlük
 • moderatoru derviche moderne tarafindan yazilan ramazan mesajindan mutevellit dinciyaftasini yapistirdigim sozlukumsu olusum.

  --- spoiler ---

  ramazan...
  çok değerli cogito ahalisi,

  şu ucuz ve iğrenç dünya hayatında, güzel şeyler de var.
  ramazan gibi, tövbe gibi, dua gibi, ölüm gibi...

  şu saatlerde atmosferine girdiğimiz mübarek vakitleri, en hayırlı şekilde değerlendirmek dileğiyle.

  en derin hürmetlerimle!
  derviche moderne (17/6/2015 22:09)
  --- spoiler ---
 • cogito sözlük'ün devamı olan ve ocak ayında yeniden interaktif sözlükler sıralamasında instela'nın ardından dördüncü sırayı alan interaktif sözlük.

  ayrıca, büyük yazılımsal sorunlar nedeniyle yüz binlerce tanımın yok olmasına sebep olan bir kapanış sürecinin ardından birkaç yıl önce kapılarını kapatan ihl sözlük'ün de oldukça dağınık ve eksik olan veritabanından bir milyondan fazla tanımı kurtararak yazılımına uygun hale getirmiş, dahil etmiştir.
 • hoşgörü dini olarak lanse edilen islam dinin hiçbir şekilde farklı seslere tahammül etmemesinin açık ve net kanıtı olan sözlüktür.
  bugün 'tartışmak' 'fikir beyan etmek' amacıyla açılan 'islam' grupları (facebook,sözlükler,haber siteleri vs) karşıt görüşe kesinlikle tahammül etmiyor ve içlerinde barındırmıyorlar.
  bugün basit tabirle 'dinci' olmayan tartışma gruplarının içerisinde, solcuların,milliyetçilerin,teröristlerin,eşcinsellerin,islamcıların birbirlerinden ne kadar nefret etseler de aynı ortamlarda bulunduklarını ve birbirleriyle tartıştıklarını görebiliyoruz.
  dinin, insanların özgürlüğünü kısıtladığını kornealarımız yanarcasına görebiliyoruz.
  fakat bu entrymizin konusu; gerçekten islamın hoşgörü dini olduğu yalanından sıkıldığımızı ve o kendi aralarındaki sözde 'samimi' hacı yağı kokulu ortamlarının hiç de inandırıcı olmadığını dile getirebilmektir.
 • (bkz: ekşi sözlük'ü kapatmaya çalışan wp grubu)

  bir rahatsızlıkları var ise bunu dile getirmek en doğal haklarıdır.
  onların deyimiyle "hadi bağalım".
 • adamlar and içmişler. yemediler, içmediler sosyal medyada mesaj verecem de mesaj verecem inadıyla yardırdıkça yardırdılar twitter'da.

  anlaşılan artık olaylarda fitili bu ve benzeri oluşumlar ateşleyecek. insanları yıldıracaklar. güzel insanlar yalnız kaldık yine yenildik. yine meydan bunlara kaldı vah türkiyem vah. (bkz: #eksisozlukkapatilsin) diyorlar twitter'da şu an türkiye gündemindeler. onlar da biliyor bu teklifle sözlük kapanmayacağını ama göz dağı veriliyor. aba altından sopa gösteriyorlar. neymiş darbe destekleyen yazarlar varmış onları bize verin der gibi bir tavır içindeler. şahsen ben bu adamlardan korkuyorum sözlük gerçekten artık korkuyorum. allah acısın bize! bunlar imkan bulsalar kim bilir daha ne yapacaklar. illa hükümeti sevmek, övmek zorunda mıyım?
 • içlerinde hem fetö'ya hem de akp'ye haklı eleştiriler yapabilen yazarlar barındıran sözlük.

  küfür etmeden, aşağılamadan, ötekileştirmeden, düşmanca tavır takınmadan, yapıyorlar. tepki olarak hem fetöcülerden hem de akp lilerden sert tepkiler alıyorlar.

  dünya sözlüğü akp lilerin sözlüğü olarak görmek büyük bir hatadır. orada aklı başında akp seçmeni olduğu halde akp icraatlarına eleştiri yapabilen insanlar var. körü körüne tayyipçilik ve akp lilik yapmıyorlar. azınlıktalar ama varlar. bu bile benim için umuttur.

  dünya sözlükte darbe girişimini tiyatro olarak gören zihniyette yok. akp iktidarına en sert eleştirileri yapan yazarlar darbeye karşı açıkça görüşlerini ifade ettiler. bir tane bile darbe savunucusu görmedim bu sözlükte.

  akp iktidarının yanlışlarını, hatalarını ben de görüyor ve eleştiriyorum. sevmeyebiliriz ama sevsek de sevmesek de bu milletin oy verdiği meşru hükumetin darbe ile indirilmesine onay veremeyiz. kimse kusura bakmasın darbe şakşakçılığı yapmak fikir özgürlüğü değildir. ekşi sözlük darbeci yazarlarının en büyük yanılgısı budur.