şükela:  tümü | bugün
 • wto; 1995'te kuruldu. halen 155 üye ülkesi ve 31 gözlemci ülkesi var. bu sayının toplamı, bm üyesi ülkeleri veriyor. gözlemci ülkelerin 5 yıl içinde bu örgütle tam üyelik görüşmelerine başlaması bir koşul. amacı, üye ülkeler arasındaki ticarette gümrük tarifelerinin azaltılması ve sonraki aşamada ortadan kaldırılması.
 • batinin ticaret ve sanayide eski gucunde dusup dogudaki ulkeler yukselince,
  abd ve avrupa ulkeleri tarafindan sabote edilip hemen hemen islevsiz hale getirilmis orgut.
 • halihazırdaki genel sekreteri roberto azevêdo'nun bu sene sonunda görevini normal süresinden önce bırakacağını açıkladığı uluslararası ticaret kurallarını belirleyen ve ihlallere yönelik yargılamanın yapıldığı 164 ülke üyeli uluslararası örgüt. ancak giderek artan korumacılık politikaları sebebiyle son yıllarda ticaretin daha da liberalleşmesi yönündeki çoklu müzakereler tıkanmış, abd ve çin arasındaki ticaret savaşları sonucu dtö'de görülen davalarda özellikle çin lehine çıkan kararlar sonrası trump hükümeti tarafından fazlasıyla eleştirilen örgüt aynı zamanda.

  genel sekreterin görevini bırakacağını açıklamasının ardından halihazırda ab ticaret komiseri görevini yürüten irlandalı phil hogan aday olmak istediğini açıklamıştı. bugün bu adaylığından çekildiğini açıkladı. her ne kadar adaylıktan ayrılma sebebi olarak ab ticaret komiseri görevlerini aksatmak istememesini söylemiş olsa da abd'nin ab içinden birinin dtö genel sekreterlik adaylığını desteklememe ihtimali nedeniyle olduğu düşünülüyor. trump hükümeti dtö davalarında çin ile olduğu kadar ab ile de davalık ve dtö'nün genel olarak ab'ye yakın olduğunu eleştiriyor.

  8 temmuz'da adaylık başvurusu bitmiş olacak. halihazırda adaylığını açıklayanlar : mısır'dan hamid mamdouh, nijerya'dan ngozi okonjo-ıweala, meksika'dan jesús seade kuri, moldova'dan tudor ulianovschi ve güney kore'den yoo myung-hee.

  kaynak
 • batı'nın çin'i örgüte çok erken (yani 2001 yılında) ve çok kolay kabul ederek nasıl tarihi bir hata yaptıklarını, nasıl kendi bacaklarına sıktıklarını okumak isterseniz bbc' nın makalesinde bir göz atabilirsiniz. link umarım bundan sonra ucuz üretim uğruna demokratik olmayan, çok partili rejim, güçler ayrılığı gibi temel prensipleri sindirememiş ülkeleri iyice ölçüp, biçmeden almazlar birliğe.

hesabın var mı? giriş yap