*

şükela:  tümü | bugün
 • dünya üzerinde bir yerden başlayıp, az çok aynı yöne (hep batıya ya da hep doğuya) giderek, çeşitli şehirlerde konaklayarak yapılan ve sonunda başlangıç yerinde sona eren, uzun seyahat turu. bu şekle yönelik özel uçak biletleri de satılmaktadır. emekli olunduğunda insanın parası varsa kesin kültürel açıdan yapılması farz olan seyahat
 • tekneyle yapmak isteyenler için osman atasoy güzel bir liste hazırlamış
  (bkz: #6245939)
 • parayı bulduğumda yapacağım işlerden biri.
 • bir grup vitamin şarkısı
  hey bush alsana duş kısmıyla yarmıştır gece gece
 • deniz yoluyla yapılan cinsinde ekvatoru iki kere geçmek şarttır.
 • grup vitamin'in yandık desene albümünden 7'03''lük muhteşem bi' şarkı. özellikle selçuk'un* aralardaki sallamasyon repleri beni benden alır. sözleri:

  dünya turuna çıkmışız da önce amerika'ya uğramışız
  zencisi beyazı birbirini yerken hürriyet heykeli'ne bakakalmışız
  hey buş* alsana duş, çok kötü kokuyon dayanamıyom
  söyle bir rep herkes dinlesin, kristof kolomb kulakların oynasın

  [rep] one, two...

  ikinci ülkemiz almanya, görmeyen türk kaldı mı ya!
  o da bizim bir ilimiz sayılır, alman kızlar rakımıza bayılır
  türken raus diyorlar, tatili türkiye'de geçiriyorlar
  dilleri ne kadar tuhaf olsa da, almanlar da rep söylüyorlar

  [rep] zilzagwisch...

  üçüncü durak italya; roma, venedik, cenova
  haritada biraz ufak duruyor, pavarotti bile zor sığıyor
  düştü düşecek pisa kulesi; pizza dedikleri gavur çiğ köftesi
  italya'da esmer kızlar rep okurlar içim sızlar

  [rep] bene gracias...

  bir acayiptir eyfel kulesi, ner'de bizim galata kulesi
  bu fransa'da aşk başkadır, avrupa'nın en şarapçı ülkesi
  madamlar ve matmazeller, üstlerinde bir hoş koku
  onlar da rep söyleyebilir: onjote ve mersi boku*

  [rep] leon jeux se...

  şimdi sırada rusya var, söylenecek pek çok şey var
  parçalanmış zavallı ülke, rus kızları kapalı çarşıdalar
  hadi bakalım kolay gelsin, ner'desin boris yeltsin
  işsiz kalmış kgb, rep söylüyor kremlin'de

  [rep] gorboçov, yeltsin, trabuşti...

  japonya'da neler üretirler, çekik gözlüdür sırıtırlar
  boylarına bakıp aldanmayın, dedeleri samuray unutmayın
  sony, toshiba, suzuki; kızları öyle kuzu ki
  amerika'nın tadını tatmışlar, rep söylüyor japon geyşalar

  [rep] hayçiwo, mahayito...

  dünyayı dolaşıp dururken arabistan'a uğramamak olmaz
  oralarda hiç de öyle rep mep falan olmaz...
  sanmayın sakın olmaz olur mu, demeyin arapça rep olur mu
  bur'da bile meraklısı var, rep okuyor allah'ına kadar

  [rep] wahate'l-maşkeleha...

  ...now, the best of the world...

  son durakta bir alemdeyiz, bir süpersonik ülkedeyiz
  dağlar taşlar ova dere, bilin bakalım bura nere?

  [arkada süper bir arabesk ezgi eşliğinde]
  bol haşhaş bol kokain, çok marihuana* az vitamin [x4]
 • ilkokuldayken şahsıma yıl sonu eğlencesinde sahneye çıkartılıp söyletilen şarkıydı bu. evet, elimde mikrofon tamamını söylemiştim velilerin ve akranların "ne diyo la bu!?" bakışları altında.. geçenlerde tekrar dinledim. doğaçlama rap bölümleri dahil, tamamını ezbere bildiğime inanamadım. inanmak istemedim sözlük..

  "sony, toshiba, suzuki.
  kızları öyle kuzu ki."
 • neşeli bir örneği ve gerekli hazırlıklar şuradan incelenebilir: http://simdiuzaklardayim.com/
 • jules verne'nin seksen günde devr-i alem'ini okuduğumdan beri, aklımın bir köşesinde gece gündüz gördüğüm düştür dünya turu. sürekli batıya yahut doğuya ilerleyip başladığım noktaya geri döndüğümde "acaba bir gün kazandım mı takvimlerden?" diye kendime sormak ve hayatımın geri kalanında defalarca çevirip bakacağım fotoğraflar çekmek isterim. isterim de sadece isterim; yıllarım kalküta'ya kalkan trene doluşur gider de ben sadece doğru zamanı beklerim. başımı alıp gittiğim gün, kendiliğinden doğru zaman olacak zaten; başka bir ülkenin coğrafyasına bakıp kitabıma döndüğümde "sonunda yapabiliyorum" diye kendime olan inancımı pekiştireceğim.

  hazreti winamp da halet-i ruhiyeme kapak olacak şekilde "dying broken hearted"ı açtı. yapamadığım şeyler açık pencereden içeri süzülüp teker teker odamı ziyaret etti bugün. fazla evde kalmamam, kendimle karşılayamayacağım yerlere gitmem lazım. zaten bir haftasonu daha eksildi ömrümüzden. yarın rutin atlar gibi ofisime takırdayarak gideceğim, patron ipimden çekiştirip masaya bağlayacak. akşam da geri çözecek, evimin yerini biliyorum, üzerimde sahibim olmadan da dönebiliyorum. hatta anahtar bile tutabiliyor, hangi anahtarın hangi kilidi açabileceğini tahmin ediyorum. bilgisayarın power düğmesinin yerini de ezberledim. siyah kapaklı bir kutunun hemen içinde.

  10 yaşımın dünya turu hayalinin de kaybolduğunu fark ediyorum bu gece, büyüdükçe silikleşiyor ve korkaklaşıyorum sanırım. hayal kurmayı bile yavaştan bırakır oldum, olmuyorlar nasıl olsa. hep aynı döngü, başladığım noktaya geri döndüğümde zaman parametresi dışında her şey aynı. zaman da aleyhime çalışıyor zaten, 30'a kaldı 3 sene patron. 30'unda da böyle iki arada bir derede kalmazsın umarım, sorduğun sorular biter de önünde klavye varken cevaplarını yazarsın bir yerlere.

  -peki neden gitmiyorsun, neden sürekli şikayet edip de bir şey yapmıyorsun?
  -yapamıyorum ki. parasız, ülke değil şehir bile değiştiremiyorum. aldığım para da sadece hayatta kalmama yetiyor.
  -gidenlerin hepsi zengindi diyorsun yani? 1884'te bisikletiyle dünyayı gezen thomas stevens da dahil bunlara öyle mi?
  -bilmiyorum. parasız ve işsiz olursam, başkasına da yük olacağım. risk alamıyorum. çalışan, mutsuz ve az paralı olmak, bir nebze daha iyi.
  -asla gidemeyeceksin.

  cesaretim azalıyor, biraz parayla dünyayı gezip benimle olimpos'ta bir çardakta karşılaşan turistlerden birisi olmak istiyorum. ben olimpos'a hem de ailemin evine yarım saat olmasına rağmen senede bir hafta zorla gidebiliyorken, avustralyalı adamlar gidip de bir ay kalabiliyorlar. yıllık izin ve patronun keyfini ayarlamaya çalışmak bile bana bir aylık süreyi hiçbir şekilde vermezken, başka kıtanın güzel yüzlü çocukları kanolarıyla mağara turları yapabiliyorlar. dünya turunu siktir ettim, kendi ülkemin coğrafyasını bile bilmiyorum ki tam olarak. ayda yılda gittiğim haftasonu gezilerinde "böyle bir yer var mıymış yahu" diye aval aval bakınırken, dünya'nın diğer ucundan gelen adamlar yamaç paraşütü ile gökyüzünde süzülüyorlar. öyle bir kapan ki iş hayatı, sana verdiği bir iki hafta dışında yaşaman için şans vermiyor. öyle borçlandırıyor ki mevcut sistem, borç ödemek için didiniyorsun. bazen öyle geceler geliyor ki, ne uyanıp işe gitmek ne de daha fazla hayal kurmak istiyorsun.

  bu ahval ve şeraitte mümkünatı yok. tanrı halime acıyıp vize-pasaport ve biraz da nakit göndermediği sürece ülkeyi terk edemiyorum. açıkçası dünya turu yapmak için de "baba para yeaa" diyecek karakterde bir insan değilim. kendi paramla yapmanın da imkanı olmayınca, başkasının yaptığı dünya turuna iç geçirmek ve kendime kızmaktan başka bir şey gelmiyor aklıma.

  peki o çulsuz adamlar, backpackerlar, eski sırt çantasında bir kaç kitap ile dünyayı dolaşan adamlar nasıl yapıyor lan bunları? ölümden sonra hayat, uzayın sonundaki tekel bayi yahut cennet'in mimarisinden bile çok daha merak ettiğim bir konu bu. ben sürekli çalıştığım halde gezecek parayı bir kenara koyamazken, başka adamlar çalışmadığı halde nasıl gezebiliyor. problematiğin karesi değil karebabası. ben çalışıyorum ve gezemiyorum. onlar çalışmıyor ve geziyor.

  denklemlerin kendi üzerine çöktüğü nokta, soru işaretlerinin ardı sıra eklenip boğazımı sıkmaya başlayan bir tasmaya dönüştüğü eşsiz an: işte bu benim hayatım! düşünsem de olmuyor, kitaplarda okuduklarım gerçekle örtüşmüyor. param da yok, parasız adım atacak cesaretim de. bol keseden sallamak ve parmak kası oluşturacak kadar klavyeye basmak ise standart paketimin içinde geliyor.

  entryi, kendi cümlelerimle değil başkasınınkilerle bitireyim:

  "teknoloji bizi kutu misali akıllı evlere, yüzlerin gülmediği cam kafeslere hapsettikçe içimizdeki gitmek isteği artıyor. savaş ve ekonomik buhran dönemlerinde "yol edebiyatının" ilgi görmesini böyle açıklıyor sosyologlar. dünyanın çevresini bisikletle dolaşan ilk seyyah olma ünvanını elinde bulunduran thomas stevens’ın da başlangıçtaki motivasyonu bu aslında. gençliğini emeğinin karşılığını alamadığı işlerde çalışarak değil, yeni yerler ve farklı kültürler görerek geçirmek istiyor."

  http://www.radikal.com.tr/…18.05.2009&categoryid=40

  ayrıca;

  http://simdiuzaklardayim.com/

  *