şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın tek gerçeği. içinde bulunduğumuz sistem neyi kutsuyorsa ona yakın olanlar, olmayanları her daim eziyor.

zenginsen hapse girmiyorsun, iktidara yakınsan işlerin yürüyor, dünyanın bir köşesinde insanlar açlıktan ölürken diğer köşesinde insanlar "bakın günde 10.000 kalori yiyecem" diye internet iddiası yaratıyor. güç sende ise tüm kurallar senin için esnetilebiliyor.

bir yerlerde çocuklar ayağına giyecek ayakkabı bulamazken, iki sokak yukarıdaki çocuğa hangi tekneyi alsam diye hesaplar yapılıyor. birileri hiç çalışmadan milyonlarla oynarken, birileri ömrü boyunca canını dişine takıp bir ev alamadan göçüyor. birileri, kişisel hırsları için insanları ölüme yollarken kendinden olanların kılına bile zarar gelmiyor.

kimisi çok seviyor, çok emek veriyor, her şeyinden feragat ediyor ama sevdiğinden zulüm görüyor. başka bir yerlerde hiç değer vermeyenler, hiç hak etmedikleri sevgiyle ödüllendiriliyorlar.

insanların çoğu bunun farkında ve tahammül ediyor. etmelerinin sebebi, günahı olanların öldükten sonra cezasını bulacağına olan inançları. o gün gelecek mi onu bile bilmiyoruz. birileri, öldükten sonra huzura ereceğiz diye gazı verip verip milyarların anasını ağlatıyor. devamlı olarak bir şeylere zorunlu bırakılıyoruz. ama sırf gücü olduğu için o zorunluluktan sıyrılan insanlar pişkin pişkin etrafımızda cirit atıyor.

bu dünyada adalet yok. kimse eşit değil.
  • dünya da ne kadar adalet yok bilmiyorum. ama türkiye de hiç yok.
  • hayatın kendisi adil değil zaten, çokta şaapmamak lazım.
  • dünyada adalet olsaydı ahiret olmazdı, hesap günü olmazdı. ha şimdi bunlara "zaten öyle bir şey yok ki" diyen çıkabilir, sana göre yok bana göre var. o da benim sorunum.