• ben yapıyorum bunu mütemadiyen. ta sefil bir öğrenciyken başladım buna. önüme çıkan ilk kediyi aldım eve, ne yiyorsam ona da verirdim, makarna, patates kızartması, sütlü ekmek. öğrenim kredim yatınca da kendime döner ona da bir kutu whiskas alırdım.
    sonraları çalışmaya başladım, hep kedim köpeğim oldu, hep ben ne yediysem onlara da bölüp verdim. kedi ya da köpek beslemek, çok masraflı birşey değildir. bir restorana gidip artıklarını isteyerek bile doyurabilirsin. dünyada bu kadar aç insan var diyerek kedi köpek, çatıdaki güvercinler, muhabbet kuşları, balıklar da aç dursun di mi? bişeyin ucundan tutmuyorsak toptan bişeye ellemeyelim, komple geberip gitsin her canlı?
  • yanlis degil, faydali bir harekettir. hayvani beslerken direkt banknot yedirmiyoruz hayvana, kicini da parayla silmiyoruz. bir kedi besledim; veteriner, veterinerde calisan hemsire, kedinin aşılarını ilaclarini üreten sirketin calisanlari, mamasini üreten sirket, onu tasiyan kargo, ambalajini üreten firma calisanlari, klinik binasindan kira alan isyeri sahibi, kedinin sepetini üreten, oyuncagini yapan firma calisanlari, hatta veterinerin muayenehanesinin önündeki arabamin park parasini toplayan adam dahil hepsinin beslenmesine bir nebze de olsa katkim oldu. hayvana harcadigim paradan ta bu kadar kisi pay aliyor. ekonomi böyle isliyor. demek ki herkes hayvan beslemeyi biraksa bu kadar insan issizlik tehdidi altinda kalacak .
  • dünyada bir o kadar da sevgiye aç insan olduğunu gösterebilir pekala. köpeğine milyon dolarlık tasma takanlardan bahsetmiyorum, bizim evsiz adamın bile köpeği var yemeğini paylaştığı.
  • olaya kedi-köpek değil de 'can' diye bakıldığında gerçekleştirilme sebebi kolaylıkla bulunabilecek eylem.

ayrıca sokakta gördüğüm çocuğu her ne kadar beslemek istesem de, benim onu beslemem ertesi gün onu tekrar sokaklara yollatacak. ne duygularımın ne de çocuğun sömürülmesine tahammülüm var, bu sebeple de gerçekleştirmiyorum. ne yazık ki samimiyetlerine asla inanmıyorum.
    kesinlikle insan yavrusunu kedi-köpekten değersiz görmek değil; ama kedi-köpeği insan yavrusundan değersiz görmek de değil. her biri can.
    biri doğrudan bana muhtaç; diğeri öncelikli olarak ana babasına, sonra akrabalarına, sonra konu komşusuna, sonra devlete, en son da bana.
  • saçmalıktır. dışarda bir sürü aç çocuk varsa bu benim değil devletin sorunudur. ben devlete vergi vererek zaten o çocukların bakımına katkıda bulunuyorum. duble yol yapacaklarına çocuklara baksınlar.
    not: yazar bu entry'i yazarken köpeğine sarılmış bir şekilde yazıyor.
  • dunyada bu kadar ac insan varken iskender yemek
    dunyada bu kadar ac insan varken sushi yemek
    dunyada bu kadar ac insan varken kokteyl icmek
    dunyada bu kadar ac insan varken converse ayakkabi almak
    dunyada bu kadar ac insan varken bir monta 500 tl vermek
    dunyada bu kadar ac insan varken lcd ekran tv almak
    dunyada bu kadar ac insan varken dvd ve kitaba para vermek
    dunyada bu kadar ac insan varken marlboro icmek
    dunyada bu kadar ac insan varken ikea'dan karyola almak
    dunyada bu kadar ac insan varken tatile gitmek
    dunyada bu kadar ac insan varken sevgililer gununu kutlamak
    dunyada bu kadar ac insan varken yilba$i agacina para vermek
    dunyada bu kadar ac insan varken parfum surmek
    dunyada bu kadar ac insan varken universiteye gidip harc yatirmak gibi bi$ey.

gordugum kadariyla kimse uzerinde cuvalla gezip sokaklarda ya$amiyor, ama "oteki"ne dair bok aticak bi$eyleri var hep. anlamiyorum ki, dunyada bu kadar ac insan varken sen neden ya$iyorsun? olsene, bir ki$inin hakkini yememi$ olursun ne guzel.
  • kulağa mantıklı gelendir.
    lakin insanların aç kalıp sokağa mahkum olması öncelikle devletin sorumlu olduğu bir konudur. her biri belirlenip derdine derman olunmaya çalışılır. devlet olmanın özü budur. her şeyi devletten beklemeyin derseniz bunu dar alanda kısa paslarla halleden mahalle dayanışması devreye zaten girer. senin haberin olmadan yaralar sarılır. insanlığın gereği budur. ama devlet bunu gözardı edip yükünü insanlığa yıkmaya devam ederse kusura bakmayın ama burada kedi köpek besleyenlerin cebine bakana kadar bakılması gereken yer daha çoktur.
    kedi köpek besleyenlerin vicdanı sorgulanacaksa hem hayvan beslemeyip hem de sokaktaki adama yardım etmeyen ne olacak merak ederim ben.
  • insanın kendini kurtarma imkanı vardır, biraz aklını biraz da fiziksel gücünü kullanarak kafasını sokacak bir dam karnını doyuracak yemek bulabilir. yeterli midir, elbette değil, bu ayrı bir toplumsal sorunun konusudur.

bunun yanında sokak hayvanlarının çöpe atılan yemekler dısında beslenme imkanları yoktur, istediği kadar zeki sevimli uysal olsun o çöpte yemek yoksa aç uyur o gece.

bir de şu var, herkes aynı yaraya merhem olacak diye bir durum yok, ben hayvana yardımcı olurum, sen de yardım etmek istediğin insana yardımcı olursun. yardıma muhtaç tüm canlılara yardım edilmiş olur.
hesabın var mı? giriş yap