şükela:  tümü | bugün soru sor
 • israil ibranice'yi tekrar kullanmaya başlamıştır.

  tek millet biz degiliz kısaca.
 • t a m a m stark
 • 'malisef' yanlıştır ve cahil beyanıdır.

  biz dilimizi değiştirmedik, göktürk yazıtlarını ufak bir sözlükle okuyabilmemizin sebebi de budur. konuşulan türkçe, hala aynı türkçedir. sadece alfabemizi değiştirdik. yüzlerce yıl araya girince tabii ki kelimeler, ekler değişti fakat dil yapısı aynı kaldı.

  eğer alfabe değiştiren tek milletiz deniyorsa o daha da yanlıştır. yakın geçmişte bile örnekleri mevcuttur ki biz de defalarca kez değiştirdik, her millet gibi.

  edit: imla

  edit2: başlık başa kalmış ama rys'dan kaçış yok sevgili lord42, işin aslı şöyle arkadaşlar
 • dilimizi değil de dinimizi değiştirdiğimiz doğrudur. yanlış olmuş.

  (bkz: talas savaşı)
 • biz dilimizi değil alfabemizi değiştirdik. olması gereken oldu. 5000 yıllık alfabemizi değiştirip arap alfabesi yapanlara karşı en iyi işi yaptık. bizim dilimiz, kültürümüz ve alfabemiz araplardan çok uzakta. ne yapılırsa yapılsın türkler araplaşmayacak. bulunduğumuz coğrafya itibariyla latin medeniyetine daha yakınız zira latin medeniyetinin menşei de türk* medeniyetidir. etrüskleri incelersen anlarsın. herşey arap ve islam* medeniyetinden ibaret değil.
 • osmanlı ve selçuklu dönemindeki “harika eserler” i okuyacağınıza biraz latince, ingilizce, fransızca öğrenip bilim makaleleri ve teknolojik ilerlemeleri okusanız daha faydalı olur sanki?

  dünyada üretilen bilginin %80i 1600-2018 arasında üretildi ise %20si öncesindeki binlerce yılda üretilmiştir. yani semerkant buhara (hikayeleri) moğolların sürekli cengizhan’ ı dillerine dolamalarından farklı bir şey değildir. hatta ve hatta cengiz han bizim çoğu atamızdan büyük işler başarmış olmasına rağmen şu anda moğolların dünyada etkin bir ülke olmadığı ve önümüzdeki dönemdede olmayacağı çok açıktır.

  aynı mantıktan yola çıkarsak, germenlerin(alman) dünyadaki eziklikleri ve frenklerin(fransız) dünyadaki silikliği, hatta ve hatta anglosaksonların(ingiliz) sadece kendi ülkelerini iskandinavlardan korumaya çalışan tüm enerjisini toprak kaybetmemeye harcayan bir millet olduğu düşünüldüğünde, bugün almanya-ingiltere-fransa üçlüsünün dünyadaki önemine bakıp 1600den sonra oluşan bilginin doğru kullanımının sonuçlarını görebiliriz.

  bu da bize geçmişteki kahramanlık hikayelerinin değil, bilimin ve bilginin toplumumuzun refahı için gerekli olduğunu gösterir.
 • "dilimizi değiştirdik" ifadesi bir yalandır. dilimizi hiç bir zaman değiştirmedik. bu yalanı utanmazca söyleyen, aynı zamanda ispatla mükelleftir.

  edit : @aethdraen uyarısı ve katkısı ile ;

  türkçe'nin resmi dil olarak kabulunun 741. yılındayız. "dilimizi değiştirdiler" zırvasını atanlara bu da linki..

  neymiş? 741 yıldır türkçe resmi dilimizmiş bizim.
 • bu konuda fikir beyan etmeyi bırakın konuşmak bile zaman kaybıdır lütfen biraz kitap oku
 • (bkz: yobaz)
 • imtihanımızın ağır olduğu doğru.

  ağır imtihanımız tam olarak bu pırıl pırıl kafalar. mesele osmanlıca ve selçuklu döneminden kalma eserlerin okunamaması değil. mesele bu bağnaz, bu softa, bu bir türlü geçerli nedenlerle sağlam temellere oturtamadığınız atatürk devrimi düşmanlığı. ve evet haklısın. bu zihniyetle imtihanımız çok ağır.