şükela:  tümü | bugün
  • cevaplandığı takdirde dünyadaki siyasi durumu görüp kendi ülkemizdeki durumla kıyaslayabilmemizi sağlayacak soru.
    aşağıya cevabını bırakıyorum.

* ingiltere (birleşik krallık) genel seçim sonuçları 2015 *

muhafazakâr parti = %37 (iktidarda)
    işçi partisi = %31
    ukıp (milliyetçi-sağ) = %13
    yeşiller partisi = %4
    liberal demokratlar = %8
    iskoç ulusal partisi = %5

* fransa cumhurbaşkanlığı seçimi 2017 *

emmanuel macron (liberal-orta) = %24 (başkan oldu)
    marine le pen (milliyetçi-sağ cephe) = %21
    françois fillon (cumhuriyetçiler) = %20
    *jean-luc mélenchon (sosyalist parti) = %20
    *benoît hamon (sosyalist parti) = %6

başkanlık yarışında sosyalistler 2 başkan adayı değil de 1 aday çıkarsaydı %26 ile birinci olup 2. tura kalacaktı. macron kazandığında fransız gazeteleri "macron 2. turda sosyalistlerin oyu ile kazandı" diye manşet atmışlardı.

* italya genel seçim sonuçları 2015 *

demokratik parti (sosyal demokrat) = %44 (iktidarda)
    forza italya (milliyetçi) = %14
    beş yıldız hareketi (çevreci) = %13
    popular area (hristiyan-muhafazakar) = %7
    kuzey ligi (özerklik-bölgeselcilik) = %4
    sol ekoloji ve özgürlük (çevreci-sosyalist) = %3

iktidar olan demokratik parti aynı zamanda, uluslararası "sosyalistler ve demokratlar ilerici ittifakı" na üyedir.

* ispanya genel seçim sonuçları 2016 *

halk partisi (liberal, muhafazakar, sağ) = %33
    sosyalist işçi partisi = %23 (iktidarda)
    podemos (sosyalist) = %21
    ciudadanos (ispanyol milliyetçiliği) = %13

ispanyada işçi partisi-sosyalistler azınlık hükümeti kurup iktidar olmayı başardılar.

* almanya federal seçim sonuçları 2017 *

cdu hristiyan demokrat birliği (muhafazakar, sağ) = %33 (iktidarda)
    spd sosyal demokrat (merkez sol) = %20
    afd almanya için alternatif (aşırı milliyetçi) = %13
    hür demokratik parti (liberal, merkez sağ) = %11
    sol parti (sosyalist, feminist) = %9
    yeşiller (çevreci, merkez sol) = %9

cdu; liberal, pro-avrupacı, antikomünist (tarihsel), angela merkel'in partisi
    spd; pro-avrupacı, sosyal demokrat ama sosyalist enternasyonale de üye
    afd; anti-islamcı, göçmen karşıtı, anti-feminist

* rusya devlet başkanlığı seçimi 2018 *

vladimir putin (birleşik rusya partisi) = %76 (tekrar başkan oldu)
    pavel grudinin (komünist parti) = %12
    vladimir zhirinovsky (milliyetçi slav, sağ) = %6

putin asker kökenlidir. albay rütbeli, kgb (sovyet istihbarat) ajanıdır. partisinin ideolojisi; devletçilik, sosyal muhafazakârlık, merkeziyetçilik, halkçılıktır. putin pek çok kez sovyet dönemini öven konuşmalar yapmıştır; "sovyetler birliği'nin dağılması 20. yüzyılın en büyük trajedisidir" demiştir.

* amerika birleşik devletleri başkanlık seçimleri 2016 *

donald trump (liberal, muhafazakar, merkez sağ) = %46 (başkan oldu)
    hillary clinton (liberal, sosyal demokrat, merkez sol) = %48

bence bu ülkede demokrasi, sosyal adalet, eşitlik gibi konularda yukarıdaki diğer ülkeler arasında en gerici ve sığ ülke. çoğunluğun, azınlığı yok saydığı bir demokrasi anlayışları var ki bu aslında demokrasi tanımı ile çelişir. bu yüzden iki büyük parti var cumhuriyetçi parti (trump) ve demokratik parti (clinton)

mesela %46+%48=%94 geriye kalan çok az ama yine de merak ettim hangi partinin adayları diye, bulamadım. kalan %6 dan bahseden bile yok. hem ezilmiş hem de yok sayılmış.

acaba dedim, abd meclisinde hangi partilerin kaç vekili var. sadece 2 partinin vekil sayıları çıkıyor. senatoda durum nedir diye bakıyorum, yine aynı

böyle demokrasi, böyle adalet olur mu? belli ki oradaki halk da bu durumdan şikayetçi çünkü seçimlere katılım %54 yani halkın %46 sı gidip oy verme gereği bile duymamış. o kadar kesmişler umudu. öyle trajikomik bir durum ki sandığa gitmeyenler birleşip bir aday gösterse trump ile aynı oyu alabiliyor :)

ve beklenen an geldi :)

* türkiye genel seçim sonuçları 2018 *

akp (muhafazakar, liberal, sağ) = %43 (iktidarda)
    chp (sosyal demokrat, atatürkçü, merkez sol) = %23
    mhp (milliyetçi, muhafazakar, türk-islam sentezi, aşırı sağ) = %11 (iktidarda)
    iyip (milliyetçi, laik, liberal muhafazakar, atatürkçü, merkez) = %10
    hdp (özerklik, bölgeselcilik, sosyalizm, feminizm, sol) = %12
    saadet partisi (islamcılık, ümmetçilik, milli görüş, aşırı sağ) = %1
    vatan partisi (ulusalcılık, avrasyacılık, milli demokratik devrim, sol) = %0.2
    türkiye işçi partisi (sosyalizm, laiklik) = mecliste 2 milletvekili

akp; avrupa muhafazakarlar ittifakına üyedir,
    chp; sosyalist enternasyonal ve avrupa sosyalistler partisine üyedir
    hdp; sosyalist enternasyonal (danışman) ve avrupa sosyalistler partisine (ortak) / danışman ve ortak ne anlama geliyor bilmiyorum.
    tip'in 2 milletvekili seçimlere hdp'nin listelerinden katılıp seçilmişlerdir. tip seçimlere katılmamıştır. 2017 de "yeniden" yeni kurulmuş bir partidir. bu yüzden oy oranı belli değildir.

oy oranlarını yuvarlayarak yazdım.

(kaynak; çoğunlukla wikipedia, wikipedianın eksik kaldığı noktalarda bbc ve benzeri haber siteleri)

(partilerin ideolojilerini de kendi kafamdan yazmadım. kaynak; "wikipedia ve o partilerin kendi parti programlarıdır")
  • dünyadaki tüm farklı partiler bulunduğu ülkenin (bkz: sosyo kültürel yapı)sı ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği için anlamsız gelen soru.

bu nedenle (bkz: hdp) için (bkz: sosyalist) (bkz: feminist) gibi manipülatif tanımlamalar yapmış olan bir yazarın farklı ülkelerdeki siyasi görüşleri o ülkenin tarihini ve toplumsal yapısını değerlendirmeden (bkz: siyaset bilimi) 'ni adeta ayaklar altına alarak aynı kefeye koyması sonucu yaptığı anlamsız karşılaştırmaları dikkate almamak gerekir.