şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günümüzde kahraman denince marvel, dc, dark horse gibi amerikan şirketlerinin sunduğu örümcek adam, süperman, hellboy gibi kahramanlar akla geliyor. ama bizler biliyoruz ki hiç bir kahramanı bulunmayan ülkelerin hayali kahramanlarıdır bunlar.

  işte bu başlık biraz hayali kahramanlardan kurtulup dünyanın unutmaya yüz tuttuğu gerçek kahramanları hatırlamak.

  ben sebebi ile birkaç ismi paylaşmak istiyorum.

  1. mustafa kemal atatürk: yaptıkları konusunda buraya ufak özet bile geçsem sayfalar sürer sığmaz. türk olması büyük şans. biraz daha uzun yaşasaydı türkiye bugünkü isviçre olurdu diyenlerin sayısı hiç te az değil. askeri ve siyasi deha , bilimsel bir önder. kendisini rahmetle anıyoruz ruhu şaad olsun, allah nur içinde yatırsın inşallah

  2. pastör : kimse bu kişinin milyonlarca insanın hayatını kurtardığını bilmez. onun döneminde hastalanan kişinin içinde şeytan girdiği düşünülürdü. bu karanlık içinde hayır dedi virüsler bakteriler var ve bunları tedavi edebiliriz. gece gündüz uyumadan çalıştı aşı üreterek o dönemde milyonlarca insanı sağlığına kavuşturdu. allah nur içinde yatırsın inşallah.

  3. nicola tesla: bilinenin aksine elektiriğin mucidi değil alternatif akım ve modern teknolojinin mucididir. koblosuz elektrik teknolojileri ve tarihinin çok ötesinde işler yapabilecekti ki kapitalist sistem para ve edison yolunu tıkadı. para yerine insanlığı tercih etti ve amerikada bir otel odasında açlıktan ve hastalıktan öldü. isteseydi dünyanın en zengin insanları arasında olabilirdi bu deha. o otel odası teslaya adandı. allah nur içinde yatırsın inşallah.

  4. albert einstein: newton'un aksine herşey gördüğümüz gibi değil zaman bile göreceli derken modern uzay çağının temel teorilerini ortaya attı. şimdi bile yeni teknolojiler çıkarken einstein referans alınarak yapılıyor onun çalışmaları inceleniyor. allah nur içinde yatırsın inşallah .

  yukarıdaki isimlerden başka aklınıza gelen hatırlanmasını istediğiniz kahramanlarınız var ise paylaşmanız herkesin bilmesi açısından faydalı olacaktır.
 • mustafa kemal atatürk
 • patch adams, stephen hawking, j. k. rowling ve turgut uyar ile katkı yapmak istediğim başlık.

  patch adams çünkü: sıradışı karakteri ile ve olağanüstü zekasıyla insanlara yaşı kaç olursa olsun hayallerinden vazgeçmemeyi ve gülmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdiği için.

  stephen hawking çünkü: hayattaki hiçbir engelin sizi istediklerinizi yapmaktan alıkoyamayacağını gösterdiği ve bilime yaptığı muazzam katkılar için.

  j.k. rowling çünkü: bebeğiyle ve beş parasız kalmış bir kadının kendinin ve insanların hayatını nasıl değiştirebildiğini gösterdiği için.

  turgut uyar çünkü: naif bir aşkın nasıl yaşanacağını ve dizelerin nasıl mucizeler yarattığını gösterdiği için.
 • (bkz: fethi sekin)
 • (bkz: turabi)

  şaka bir yana, insanlık tarihini değiştiren bir çok kişi var. gerek icatlarıyla, gerek düşünceleriyle. ancak neticede hepsi insandı. dolayısıyla hepimiz içimizde birer süper kahraman barındırıyoruz. şu evrende insan başlıbaşına bir süper kahraman..
 • (bkz: aaron swartz)