şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki bilim seviyesinin, dünya'nın geri kalan ülkelerinin bilim seviyesine ulaşması için yapılması gereken şeyler.

öncelikle bir seviyenin olması gerektiğini söyleyerek başlayayım. bu seviyenin yani bilimin oluşması için de insanların bilime duyduğu meraktan önce bilimin önemini anlamaları gerekmekte. bu önemi anlamaları için de küçük yaşlarda hem ailede hem de okulda verilen eğitimin bilime yönelik olması gerekir. yani anne ve babanın da bilime önem vermesi gerekiyor. anne ve babaların da bilime önem vermesini sağlamak için çoğu yerde bilimin önemini anlatan konferans gibi şeylerin düzenlenmesi şart. konferansların toplumun her kesimine ulaşabilir olması çok önemli ve bu konferanslara gelmeleri için bir şekilde insanların ikna edilmesi gerekiyor. yanlış hatırlamıyorsam bu anlattığım norveç'te(başka bir iskandinav ülkesi de olabilir tam hatırlayamadım) var. halkı bir şekilde bilimle iç içe tutmaya çalışıyorlar. bu da bilim de belli bir seviyeye gelmelerini sağlıyor.

toplumun, bilimin önemini kavramasından sonra yapılacak tek şey ciddi anlamda bilim üretebilecek çocuklar yetiştirmek. bunun temelinde de kendi kendine düşünebilen ve merak eden bir çoçuk yatıyor. işin bir kısmı burada yine ailede başlıyor. örneğin bir böcek gördüğünde ve ne olduğunu merak ettiğinde ailesi ona "bırak onu pis o" gibi şeyler söylemektense incele, öğren demesi gerekir. çocuğun anlama, kavrama ve öğrenme becerilerini köreltmek yerine geliştirmesinde yardımcı olması gerekir.

sonrası zaten belli bir seviyeye gelen çocuk için okulda verilen bilim tabanlı bir eğitim sistemi yetecektir. bilim tabanlı bir eğitim sistemi için de bilimde önde gelen ülkelerden yardım alınabileceğini düşünüyorum.

bilim için atılabilecek en temel adımlar bunlardır. bu ülkede kaç yılda bir seviyeye ulaşılır orasını bilemem ama bu adımların temelini atmak şart yoksa vaziyet gerçekten ürkütücü.

son olarak şunu da söyleyeyim. bilim yapmak için sadece bilime önem vermek yetmez. bunun yanında insanlığa, doğaya, ahlaka vb. şeylere de önem vermek gerekir. umarım bir gün bu seviyelere ulaşabiliriz.

edit: konuyla ilgili olarak finlandiya'nın eğitim sistemiyle ilgili bir belgesel.
  • aşağı yukarı 70 yıl kadar zamanı diğer ülkelere durdurmaktır.
  • hoşunuza gitse de gitmese de, dinden uzaklaşıp, dinde reform yapmaktır. 1500lü yıllarda avrupa'nın dinde reformunu yaptıktan sonra teknolojik üstünlüğü ele geçirmesi tesadüf değil. dogmanın olduğu yerde aykırı düşünce ve yaratıcılık kendine yer bulamaz.
  • tam anlamıyla gerçek bir laiklik
  • kopyalamak.

çin örneği bu konuda bir referans teşkil edebilir. bilim ve teknolojiyi fütursuzca kopyalamak, ardından şu andaki gibi üzerine bir şeyler koymaya başlamak.

tabi hepsinden önemlisi, bu ilerleme için toplumsal irade gerekli. ilerlemeye çılgınca direnme değil.
  • sadece özgürlük
  • çok basit.

günümüzde en büyük nedeni; kalıbı olmayan, dogmalardan sıyrılamamamış din inancı.

din için faydalı şeyler mi yapmak istiyorsunuz? her yıl orucu neyin bozacağını tartışmak yerine insanlığa katkı sunun. bunun yolu üretmek ve bunun yolu bilim.

ilköğretimde din kültürü ya da türkçe dersi hocası; * bize “yaratmak” kelimesini kullanmayın allah’a mahsustur demişti. yaratmayacaksak niye akıl verdi allah. korkmayın,
    yaratın! insanlığa fayda sağlayın.
  • öncelikle çocuklar, kendi kendine mantıklı düşünebilecek seviyeye gelmeden youtube ve sosyal medya gibi yerlerden uzak tutulmalıdır. bakın komple interneti felan kaldırın demiyorum. en azından youtube gibi yerlerdeki çöp kanalların takipleri engellenmelidir. en azından çocukların zeka seviyesinin düşmesini engellemiş oluruz. burada görev aileye düşüyor tabi
  • baskıyı azaltmak. serbest çalışma imkanları vermek. kurumsallaşmanın ve kadrolaşmanın önüne geçmek . cesur olmak .
  • öncelikle verilen önemin artırılması. daha bugun konustuk. arkadasımla yıllardır yeni projelerden konusuruz, düşünür,mantıklı yollar bulmaya çalısırız. patenti alınabilecek yöntemler hakkında ama bu konuda üniversitelerle iş birliğine girilmek istesek hocalar genelde hakim oldukları konu haricinde bir projeye girişmek istemiyorlar. eldeki imkanlarla düşündüğümüz çoğu şey hayal olarak kalıyor. türkiye'de bilim ne para ediyor ne de değer görüyor ya da bizim çevremizde durum bundan ibaret.