şükela:  tümü | bugün
 • kardeşlerim, size bu dünyadaki en korkunç gerçekten bahsetmek istiyorum.

  başka ya da öbür bir dünyanın olmadığı gerçeğini.

  insan evriminin ters giden bir sonucu olan bilincimizin ve bilinçaltımızın eseridir bu.

  beynimizin ve bedenimizin en derinlerinde yatan sevdiğimiz birini kaybetmek istememe, güvende olmak isteme vs. gibi gerçek korkuları tetikleyen güdülerimiz işte bu korkunç gerçeğe dayanıyor.

  bugün içinde yaşadığmız neoliberal kapitalist sistemin temsilcileri, bireyin içinde olduğu dünya (özel yaşam ve toplumsal yaşam, bu ikisini şekillendiren çalışma yaşamı) ne kadar güvenceden yoksunsa, bu korkuların o kadar çok arttığını biliyor. avm'lerdeki, okullardaki, iş yerlerindeki, sokaklardaki kameralar esasen özel mülkiyetin korunmasını garanti altına almak için oraya konulmuş olsa da, bireye hitap edebiliyor. çünkü benim gibi sen de güvende değilsin.

  tam da bu sebeple, tecavüz, taciz vs. gibi sorunların çözümünün, genel olarak sistemin bir parçası olduğunu görmüyoruz. çünkü sistem diyor ki: "bak, tecavüze uğramaman için sokağına kamera yerleştiriyorum". ama ona yol açan sebep zaten erkek egemen ve zayıf üzerine güç kullanmaya odaklı bir sistem olan kapitalizm. bizim gibi 3. dünya ülkelerinde işin içine bir de özel mülkiyet düşüncesinin adaptasyonunu kolaylaştıran gericilik ve milliyetçilik giriyor.

  kendini başka uluslardan üstün gören her milliyetçinin, kendi tanrısını başka tanrılardan üstün gören her gericinin aynı zamanda potansiyel bir tecavüzcü, sapık ve tacizci olması bununla ilgili.

  demem o ki, insanların güvenlik ihtiyaçlarını korkuyla besleyip, yasalar olmadan adaletsizliğin hüküm süreceği inancını aşılayan bu sistem aslında bize ilk cümlede söylediğim gerçeğin, en önemli gerçekliğimiz olduğunu unutturmuş.
 • zamandır.
 • 2 adettir.
  1- sevdiğiniz herkesin öleceği
  2- arkanızda sevenlerinizi bırakıp öleceğiniz

  edit: bu entryi girdikten sonra eşimin teyzesi vefat etti. yazdıklarımın doğruluğunu malesef bir kez daha yaşayarak teyit etmiş oldum.
 • anlamıyom yaa valla bak bu nasıl algı anlamıyom.kamerayı koyup seni 24 saat izleyen ilerici, sana şahdamarından yakınım sözüne inanan gerici. bilmem kaç bin yıl önce düşünen sokrates adam,1400 yıl önce gelmiş efendimiz, cahil çöl bedevisi ( haşa). aslında herşey ortadada önün arkan setli nasıl anlayacan senin içinde zor tabi.gözün perdeli kalbin mühürlü kulakların kapalı nasıl anlayacan anca dünya işte gerisi boş.
 • bilinç
 • gerçeklik algısının değişebiliyor oluşu.
  tabii bana göre.
 • arkaplanda olmak. unutulmak, kimse farkında olmadan yok olmak.
 • çoğunluğun ölüm kavramı ile hesabını denkleştirememiş olması,

  bundan dolayı da yaşama ve daha iyi yaşamlara yönelik eğilimlerin yerine ölüme ve sembolik ifadelerine yönelik eğilimlerin revaçta olmasıdır.

  başlıkta şu ana kadar en çok up'lanan entry'nin "ölüm" olması da buna ispat teşkil eder.

  edit: son durum itibariyle en üste taşınan ilk 2 entry bunu ispatlamakta.
 • en masum yalandan bile daha korkunc olamaz gerceklerin en korkuncu.