şükela:  tümü | bugün
 • anlam arayışı.. sevgisizlik ve korkular. alfred adler'in çok sevdiğim bir sözü var. "insan olmak kendini hep aşağılık görmek ve hayatını buna göre yönlendirmektir." demişti. kişinin hayatını komplekslerinin yönettiğini söyler. zayıflıklarımıza karşılık, takındığımız tavır yaşayış serüvenimizi belirliyor.

  belki de savaşlar, ölümler ve kaotik bir evrenin içinde bulunma sebebimiz budur. insan kendini bulamadan ölüyor ve belkide bu yüzden etrafına vahşice saldırıyor.
 • mükemmel olan her şeyi parselleme isteği.
 • sorunların gözle görülebilecek kadar basit olması ve sorunların basit kökten çözümleri için hiç kimsenin hiçbir şey yapmıyor olması . (bkz: insan)
 • insan nufusunun 98%’i.
 • ego hırs ve vahşi insan doğası
 • **dünyadaki toplam borç: 225 trilyon dolar.
  ** çin + gelişmekte olan ülkeler bu borcun yarısını ödemekle yükümlü.
  ** dünyada toplam yıllık faiz ödemesi 1 trilyon dolar. bu da türkiye çapında bir ülkenin toplam gsmh'ını komple dünya sadece faize ödüyor anlamına gelir.
  ** dünyanın toplam geliri toplam borcun yaklaşık üçte biri kadar. bu da zaten dünya ekonomisi iflas etmiş durumda anlamına gelir fakat zaten sistem önce bir iflas yaratıp ardından iflastan kurtarmaya dayanan yüksek faize razı etme üzerine kurulu. neden yüksek faizli borca razı olursun ki? iflas etmemiş olsan gelirin bol olsa kabul eder misin? dünya ekonomisinin kağıt üzerinde iflas etmiş olması da oyunun bir parçası. herkes iflas etmenin eşiğinde yaşatılıyor ve dolayısıyla hiçbir ülke ve topluluk yüksek faizlere itiraz edemiyor.
  ---------------
  *** toplam borç: 3 birim
  *** ulusların toplam geliri: 1 birim
  *** dünyanın en zengin 13 ailesinin serveti: 2 birim
  kağıt üzerinde borç alacağa eşit aslında fakat alacaklı olan kitleler arasında eşit bir dağılım yok. servet sahibi 13 aile sıcak parayı ve sıcak paranın sponsorluğunu temsil ediyor. dolayısıyla herkes sıcak paranın kaçışından korkuyor. bir bakıyorsun dolar kuru 8 tl olmuş bir bakıyorsun 4 tl'ye düşmüş. bunu ne belirliyor? üçüncü seçenekte dengeyi sağlayan belirliyor. borç alacak degesini dilediği zaman bozuyor dilediği zaman sağlıyor. işte bu kadar basit aslında. bundan şikayet etmenin de manası yok çünkü hiç kimsenin bunu değiştirmeye gücü yetmez. abd'nin almanya'nın çin'in rusya'nın toplam gücü de bunu değiştirmeye yetmez. hepsini toplayıp kirli mendil gibi kenara atabilecek bir potansiyel bu. hepsini isteseler paramparça ederler. kim şu an sscb'nin olduğundan daha güçlü ki? onu savaşa bile gerek duymadan masa başında dağıtmadılar mı? rusya kanlı düşmanı abd'ye alaska'yı parayla satmadı mı? boşver iç kahveni. kendi gemini yüzdürmeye bak. bunlar basit olduğu kadar da büyük işler.
 • bir üst entry'de verilen bilgilere eklemek istediklerimin olduğu sebepler.

  2000'li yıllarda abd'nin dünya'ya sıcak para vermek zorunda kalması gösterdi ki gelişmekte olan ülkelerin ve gelişmemiş ülkelerin refahı gerçekte bundan en az onlarca kat fazla. mesela şu an 1000tl olan maaşının tüm ekonomik verilerden bağımsız gerçekte olması gereken değer en az 10,000tl.

  paraya hakim olanlar gerçekte olması gereken bu kazancı çoğunlukla engelleyerek dünya'nın zincirini elinde tutuyor.
 • ne söylerse söylesin kimsenin "şu an"ından memnun olamaması, hep daha fazlasını, hep daha iyisini arzu etmesi, buna bağlı olarak istediklerini elde etmek için dünyanın altını üstüne getirmeyi reva görmesi.

  milyonlarca umut, milyonlarca hayal... ve sonrasında ne olduğu malum...
  buyursunlar, kaos.
 • (bkz: entropi)