şükela:  tümü | bugün
  • yoksullardan oluşan orduların yoksulları öldürmesiyle sonuçlanır.

debe editi: iki günde iki debe ile onore oldum aranızda olmaktan çok sağolun güzel sözlükçüler.
  • gerçekleşmesi ihtimali olmayandır.

yoksulların çoğu, farkındalığı olmayan insanlardır. yani ben yoksulum, tayyip erdoğan sarayda yaşıyor, neden diyemeyen adamlardan bahsettiğinizin farkına varın.

alt tabaka bilinçlendikçe de zaten savaşmaya gerek kalmaz. avrupa'daki gibi sosyal devlet gelişir.

bugün fransa'da, almanya'da, ingiltere'de ve bütün avrupa ülkelerinde çok yüksek gelir vergileri var. neden? saray yapmak için mi? papazlara mercedes almak için mi? hayır. sosyal harcamaları finanse etmek için.

savaşarak zenginlerin elinden parasını almanıza gerek yok, bilinçli olursanız devlet sizin için asgari düzeyde yaşam standartı sağlayacak sosyal devleti, zenginlerden aldığı vergilerle kuracaktır zaten.

ispanya bizim 2 katımız, italya 3 katımız ekonomik büyüklüğe sahipken neden bizim milyarder sayımız onlardan fazla hiç düşündünüz mü? kaldı ki ispanya ve italya çok sağlam sosyal devletler değiller. kuzey ülkelerinde durum daha ilginç.
  • o iş öyle olmaz,türkiyede fakirler orta sınıftan nefret ettikleri için (bkz: burjuva) ((bkz: protein) hırsızlara,yolsuzluk yapanlara,holding sahiplerine hiç bir şey olmaz.gerizekalı herifler gider hakkıyla para kazanan orta kesimi öldürürler.
  • sonra da bütün o "zenginliğin" aslında adına para denen şişirilmiş rakamlardan ibaret olduğunu fark etmeleri diye devam etmesi gereken başlık.

şöyle düşünün. malibu'da malikanesi olan bir zengine yoksullar saldırıyor. aldıkları ganimet ya aslında işlevsel değeri olmayan ziynet eşyaları, ya da işlevsel değeri zaten kendilerinin sahip olduklarıyla aynı olan ama etiketi daha tuzlu rakamları gösteren eşyalar olacak. adam para skalasında onlardan çok daha zengin, ama aslında ikisi de peynir ve domates yiyip, benzin yakınca ilerleyen bir arabaya biniyorlar. aradaki zenginlik farkı tamamen gösteriş, işlevsel bir değeri yok.

özet olarak, zenginin sizden daha çok işlevsel malı yok arkadaşlar. daha doğrusu var da, fiyat etiketinin gösterdiği oranda daha fazla değil. sizden bin kat zengin birinin hayatındaki işlevsellik ile sizin aranızdaki işlevsellik aslında bir buçuk kattan fazla değil. zengin olunca statü sahibi oluyorsunuz, insanların asıl peşinden koştukları da o zaten.

bu örnekle düşünün: zengin lamborghini arabaya biner, orta gelirli fiat. işlevsel olarak lamborghini sizi istediğiniz yere en fazla iki kat daha hızlı götürebilir, ama değeri fiat'ın onlarca katıdır. çünkü lamborghini'nin sattığı araba işlevi olması için değil, statü göstermesi için vardır.
  • yapılmışı var.

(bkz: fransız ihtilali)

tamam birebir değil ama büyük oranda benzerlik taşıyor.
  • zenginleri yok edebilirler ama yoksulluk ve zenginlik kavramlarını yok edemezler sadece en fazla zenginlerin yerine geçip yeni zenginler onlar olur. zor koşullarda çalışan, işinden şikayet eden bir işçi bir gün büyük bir ikramiye kazansa ilk işi çalıştığı fabrikayı satın almak ve patron olmak olur, ve zalimlikte de eski patronundan geri kalmaz.

bu dünyadaki en büyük ve en eski savaş zengin ile fakir arasındadır ve bu hiçbir zaman bitmeyecek bir savaştır, çünkü insanlar zenginlik kavramını yok etmek için değil zengin olmak, zenginlikleri ele geçirmek için savaşırlar.
  • işte tam da bunu engellemek için devlet'i icat etti zenginler.
  • zenginlerin, fakirlerin yarısını satın alıp kalan yarısına saldırtacağı olaydır.
  • turkiyede ve hatta dunyada (cin kultur devrimi, kambocyada muhendislerin tarlaya surulmesi vb gibi sonuclar da dogurur) bircok konuda oldugu gibi kavram kargasi yaratacak hatta yaratan durumdur. insanlar zengin burjuva (gerci burjuva her iki anlamdada kullaniliyor) aristokrat falan dendiginde nedense turkiyede ve hatta dunyada (ki bu fransiz devriminde de yasanmistir. devrim sadece 15-30 yil ayakta kalabilmis ardindan milliyetcilik dogmustur.2.cumhuriyeti cogu kez fransiz devrimi sanan olur mesela ki suan ki fransa yamulmuyorsam 5.cumhuriyet diye gecer.) entellektuel bilimle alakadar vs.kisacasi nispeten egitim ve bilgi duzeyi daha yuksek sehir insani algilanir. halbuki her sehir insani zengin multi trilyoner degildir. bunu anlamayacak kabzimal zekali barzolarin ise asil sorunu fakirlik degil egitimdir, algidir, zekadir.

amma cok parantez koydum kendim bile ana cumleyi ayirt edemedim :d..

(bkz: koyden indim sehire)
    (bkz: devlet bize bahmiyir)
    (bkz: seni yenecegim ey koca istanbul)
  • (bkz: demir ökçe)