şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çan yayınlarının 35 numarayla 1965'te "gün basımevi"nde çoğalttığı albert einstein'ın bir kısım denemelerinden sebahattin eyüboğlu, azra erhat, vedat günyol, cevat çapan, ismet öztürk ve y.anday(özür dilerim sözlük aradım mamafih bulamadım bu anday'ın ön adının tamamını) şeklindeki çevirmenler heyetinin çevirmesiyle oluşmuş tek oturumda okunması tad veren (eh adamın doktora tezi bile 17 sayfaymış zaten) ve gayet anlaşılır (teorisini de bir lise talebesinin anlayabileceği şekilde kaleme aldığı iddia edilir, en kısa zamanda kontrol edeceğim. öte yandan anlaşılamamaktan bıkmıştır einstein, bu da ayrı bir cilve oldu) fikirlerle ve aforizmalarla dolu kitap.

kitapta bir yerde einstein bir açık mektupla devletler üstü bir yönetim öngörüyor da rus bilim adamları ona cevaben ama yine bir açık mektupla bir kısım endişelerini dile getiriyor. daha sonra cevaba cevaben yine bir açık mektup yazıyor einstein, mektuplaşmanın komikliğine de parmak basmadan geçemiyor bu mektubunda.
  • sosyolog einstein'la tanıştığımız eli öpülesi kitap.
    basımı biteli yıllar oldu bildiğim kadarıyla. yıllardır bulunamıyor kolay kolay.
    dili sade kendisi pek yüklü bir kitaptı bu. gençken başucu kitabıydı bir çok liselinin. dünyanın sorunları üzerine yazılmış açık kafalı, yüklü denemelerin derlemesi.
    "bir düdüğün arkasından yürümek için omurilik soganından fazlasına ihtiyaç yoktur" demişti albert amca bu kitapta.
  • eski baskısını okudum ve çok beğendim. einstein hiç bu kadar anlaşılır olmamıştı. dünyamıza bakış adlı kitap ile ilgili yorumum için jetonya'ya buyrun.
  • einstein'in yazılarının derlenip '' dünyamıza bakış '' adı altında yayımlanan kitabı şimdi yalnızlıktan neden bu kadar zevk aldığını anladım aklımda ki einstein kavramı biraz daha belirgenleşti normalde hep orda burda sözlerini okuyunca o da belli bir profil oluşuyor bana anlatılanlar vesaire ama bu eserini okuyunca daha da iyi oturdu o profil . bazı yerlerde alıntı yapılan sözlerine denk geldikçe ne demek istediğini daha da iyi anladım. eğitim ile alakalı yazısı çok hoşuma gitti.

'' gerçekten eğitim görmüş bir insan yetiştirmek için gerekli olan başka bir şey daha var o da, insanın öbür insanlar karşısında her zaman duyması gereken bir toplumsal sorumluluk duygusudur. '' / einstein /

einstein kafasında ki eğitim fikrinin temeli teknikle donatılmış insan profili değil sorumluluk duygusu olan bir birey olarak algıladığını söylüyor bundan dolayı okulda öğrendiğimiz bilgi hakkında söylediği '' eğitim okulda öğretilen her şeyi unuttuktan sonra geriye kalan şeylerdir.'' meselesi asıl demek istediği kişinin elinde kalan bilgilerle bir şeyler üretmesi hakkında hepimiz biliyoruz ki eğitim ile gerçek hayat farklı boyutlarda yer alıyor einstein bile okul bittikten sonra kendine zor iş buldu tabi tanıdıkları sayesinde sadece okumak yetmiyor.

'' bu konu beni sürü haline gelen insan topluluklarının en kötüsünden, hiç sevmediğim ordudan söz açmaya götürüyor. bir mızıkanın ardından sıra sıra yürümekten zevk alan kimseyi adam yerine koymam. onda bir beyin olmasada olur. yalnız murdarilikle bu iş pekâlâ başarılabilir, insan uygarlığının bu yüz karasını bir an önce yok etmek gerekir. ısmarlama kahramanlık, budalaca oldu bittiler, sözde yurtseverlik palavraları tiksindirir beni. savaş ne kadar iğrenç, ne kadar aşağılık geliyor bana! böyle yürekler acısı bir işe girmektense, dilim dilim kesilmeye razıyım. buna rağmen, insanlara o kadar güvenim var ki, bence bu umacı çoktan yeryüzünden kalkmış olurdu, eğer okul ve basın yoluyla dünyanın çıkarcı iş çevreleri ve politikacıları halkların sağduyusunu sistemli olarak yanıltmasalardı. '' / einstein/

acaba şu an ki bizim toplumuzu görse acaba ne benzetmesi yapardı merak ediyorum bilim tarihinde bir karşılığı varmı o da ayrı bir konu burası çok ilginç bir anlamda toplum olarak belli bir ülkümüz , milli duygularımız vesaire olmalı ve bunun ucu her zaman militarizme bir şekilde dokunuyor askerlik yapmış biri olarak bir şekilde o topa giriyorsun ve gerçekten sorgulamazsın tamam her şey güzel her şey iyi ama adam haklı bu konuda ona katılıyorum. tek katılamadığım mesele ona rus fizikçiler de katılamamış tabi karşılıklı mektuplaşma içini giriyorlar.einstein dünya devleti kurmak fikrinde iyimser bir şekilde düşündüğünü düşünüyorum çoğunluk işin içine girince her şey boktanlaşıyor. tabi rus fizikçi sergey vavilov , a.n. frumkin , a.f.jof , n.nn semyonov bu düşünceye katılmayanlar düzgün bir şekilde dünya devleti düşüncesinin mantıklı bir şekilde imkansızlığını anlatıyorlar fakat einstein bu mektubu okuyup cevaben iyimser düşüncelerini açıklıyor.

çok güzel bir kitap daha çok einstein sosyal konularla ilgilenen biri olarak karşımıza çıkıyor zaten teknik anlamda gelse kitap kütüphanede ki yerini tozlu bir şekilde devam edecekti. gazetede ki yazıları , mektupları derlenmiş hali sayfa sayısı olarak az düşünsel anlamda bir zenginlik abidesi bir kitap einstein kafasın da ki dünya da yaşamak isterdim nedense egodan fazlaca uzak daha insancıl bir dünya gerçek daha da farklı tabi. tabi o da bunun farkında ...

'' istediğiniz yazıyı yazmayı düşünmüyorum. günümüzün zehirlenmiş havası içinde insanların sağduyusuna seslenmek boşuna olur bence, insanlar neye lâyıksa onu elde ederler sonunda. ''
    / einstein /