şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
63 entry daha
  • dunyanin en buyuk ekonomisi de olsan, egitimde yerlerde,gelir dagiliminda sonlarda,demokrasiden uzak olduktan sonra ceylan derisi koltuklara yayilmis, cipinde citalarla gezen arap kekolardan ne farkin olur ki!
  • ben gdp vs anlamayanlar için soyle anlatayim:

simdi benim 100tl param var. bankadan da gidip 10.000tl kredi cekiyorum. benim elimde 10.100tl var.

yani o para borc veya degil sonucta benim elimde. yani ben elinde 5000tl olan ama borcsuz bir adama gore daha cok para ceviriyorum. bu bakis acisiyla ondan daha ondeyim.

ama aslinda benim 10k borc oldugu icin siki tutmus durumdayim. o benden daha zengin.

iste bu veri ulkelerin buyuklugune gore toplam ekonomilerini kiyasliyor. biz de 80milyon oldugumuz icin haliyle buyuk cikiyoruz.

halbuki toplam borc, faiz oranlari filan kiyaslasan batmisiz coktan.

biz buyuk bir batigiz yani
  • dünyada 14 ekonomi olduğunu düşündürtmüştür.
  • evet geldik, fakat hala binlerce insan semt pazarlarından kalan artık sebze ve meyveleri topluyor, 20 kuruş ucuz ekmek için 500 metre yol yürüyüp kuyrukta bekliyor. bayramdan bayrama et yüzü gören milyonlar var. evet bu konularda iyiz.
    bakın bu bahsettiğim durumlar canlıların temel amacı olan hayatta kalmak için yapılanlar. sosyal aktivite, giyim, eğlence , sanat, seyahat gibi durumlar değil.
  • bunu diyen kişi büyük ihtimal kendi ekonomisinden bahsediyordur.
  • gdp ppp ile gdp nominal farkını kitlesinden kimse anlamayacağı için algıda seçicilik yaratıyor.

bence gdp ppp kadar saçma birşey yok. mesela ülke içinde üretilen bazı ürünler ekmek, tarım ürünleri vb. bu kapsamda doğru olabilir ama araba, bilgisayar, cep telefonu gibi günümüzde olmazsa olmaz şeyleri almaya kalktığında direk olarak nominale maruz kalıyorsun çünkü bu ürünler yurtdışından geliyor ve bu ürünler dünya genelinde dolar bazında benzer fiyatlara sahipler.
  • oha. haberi duyunca müjdeyi hemen babama verdim. o da amcamları falan aramış. ikimiz de yerimizde duramıyoruz şuan. öyle böyle değil. babam bunu bir rakıyla kutlayalım dedi. şuan bütün aile kutlama yapıyoruz.

bayrakları falan çıkardık, duvarlara astık, birkaç tanesini de camlara. evde bayram havası var. ekonomimiz çok iyi.

tanım: insanın içini kıpır kıpır eden haberdir.
  • ailesinden bahsediyor galiba.
13 entry daha