• insana birçok şeyi sorgulatan haber..

aranızda hala, "milyor mu, minyor mu, trilyar mı, ney lan bu?" diyenler var, biliyorum.. trilyon dolar kardeşlerim, trilyon dolar.. tele'ye çeviremiyorum ben, yetmiyor matematiğim..

zaten dünyanın genelinin sahip olduğu en yüksek borçlanma miktarıymış bu, rekor yani.. kim aldı lan aranızdan bu kadar borcu, bizim niye haberimiz yok?*

enteresandır, diyor ki haberde; "dünyanın en fakirlerinin oluşturduğu 3.6 milyarlık popülasyonun ekonomik varlıklarının toplamıyla, sadece 8 kişinin varlıkları toplamı aynı".

daha da bir sürü enteresan bilgi var da, neyse.. okuyun zamanınız olursa..

edit: "anca gırgır, anca şamata.. hani bana bilgi, hani bana?" diye haklı olarak isyan eden yazarlar var.. haklılar..

hemen ilgileniyor, haber metninin mühim noktalarını çevirmek suretiyle alıyorum aşağıya..

--- spoiler ---

dünyanın mevcut borcu 217.000.000.000.000 dolar ve küresel elitler buna bayılıyor dostum!

politikacılar borçlanmayı severler, ancak zamanla devlet borcu yavaş ama keskin bir şekilde, bir ulusun yoksullaşmasına neden olur.. elitler, dünyanın her yanındaki hükümetleri artan miktarda borçlanmaya iterken, bu hükümetler bu borçları ödeyebilmek için vergilerini artırmak durumunda kalır.. sonuç olarak bu döngü, paranın bizim ceplerimizden hükümetlerin hazinelerine, oradan da yeniden elitlerin ceplerine gitmesi üzerine kurulmuştur.. kuşaklardır sürmekte olan bir oyundur ve artık insanların "yeter amına koyim" demesinin zamanı gelmiştir..

2017 yılının sadece ilk çeyreğindeki borçlanma miktarıdır bu arada bu 217.000.000.000.000 dolar.. bütün dünyanın 1 yıllık ekonomik döngüsünün yüzde 327'sine tekabül ediyor.. şaka gibi..

bu hızlı borçlanmanın örneğini amerika üzerinden veriyor yazar ve diyor ki, "sadece amerika, saatte 100 milyon dolar borçlanıyor gençler, uyanın, açın gözlerinizi.."
    --- spoiler ---
  • peki kime borçlu olması. uzaylılara mı? tanrıya mı? jüpitere mi?

hadi atayizler açıklayın bunu.
  • tüm dünya ülkelerinin birbirlerine olan borçların toplamıdır.

yoksa birleşip şöyle dünyaya nazır bir gezegen aldıklarından dolayı tanrıya falan değil.
  • dünyada gelir dağılımı eşitsizliği var. doğrudur.

bugün herkesin mal varlığını eşitlesek, yüz sene sonra yukarıdaki tablonun yeniden aynısı oluşur.
  • accounting for dummies;

t cetveli falan kardeşim... yani istersen " dünyanın 217.000.000.000.000 dolar borç vermiş olması" da diyebilirsin.

ayrıca, sen de haklısın kardeş, borçla gösteriş yapmak ne yazık ki tüm dünyanın trendi şuan. koskoca dünyayı harlem'e cevirdiler. herkes kafası kadar altın zincirlerini üstüne takıp gezmeye başlarsa şaşırmayacağım.

veya bankadaki parasının miktarını tshirt'ünü bastırıp gezedebilirler. her an, her şey olabilir. şaşırmam.
  • kim lan bu dünyamızdan 217.000.000.000.000 alacaklı ibneler sorusunu da akla getiren durumdur.

basalım ümüklerine sıfırlansın borçlar, biz kimin yiğeniyiz bilio mu o alacaklı ibneler?

hoş yiğeni olduğumuz kişilerin uzman olduğu iş alacak silmek değil alacak tahsil etmek o da ayrı bi durum şincik..
  • o değilde kime ödeyeceğiz biz dünyalılar olarak bu borcu?
  • (sözelci mod on)şimdi merak ettiğim şey: ben ali'ye 5 lira borçluyum, ali de veli'ye 5 lira borçlu, veli de bana 5 lira borçlu. henüz borçlarımızı ödememişiz ama sıkıntı da değil, birbirimizden alacağız sonuçta. borçlu gözüküyoruz sadece. peki bu durumda toplam 15 lira borçlanma olmuş mu olacak?(sözelci mod off)
    şaka bir yana, bankaların borçlarından, alacaklarını çıkarttıklarında ortaya çıkacak berbat tabloyu haber yapsalar ya?
  • entropi ilkesine aykırıdır.
  • kime?
hesabın var mı? giriş yap