şükela:  tümü | bugün
 • bundan bin yıl önceki ağırlığı ile şimdiki ağırlığını nicel olarak karşılaştığımızda belirgin bir farklılığın olup olmadığı konusunda tartışmaya yol açmıştır.

  https://www.statista.com/…n-influence-on-the-earth/ sayfasındaki araştırmaya göre son yüz yılda insanoğlu dünyanın ağırlığını arttırmış.

  dünya'nın ağırlığı(kütlesel) eğer uzaydan gelen meteor, toz vs. gibi dış etkenleri hesaba katmaz isek insan ve bina sayısı ne olursa olsun değişmiyor olmalı. sonuçta karbon döngüsü diye bir kavram var.

  edit: kütlesel anlamda ağırlık
 • (bkz: ağırlık)
  (bkz: kütle)
  (bkz: yer çekimi)
  (bkz: newton)
 • dünyanın ağırlığı yoktur. dünyanın kütlesi vardır. dünyanın ağırlığının olması için dünyanın başka bir gezegen üzerinde duruyor olması gerekir.
  ağırlık bir kuvvettir. ağırlık dediğimiz kuvvet yerçekiminin cisme uyguladığı kuvvettir.
  kuvvet de kütle * ivmedir. eğer dünya üzerindeki her hangi bir nesnenin ağırlığını bulmak istiyorsak kütlesini "g" yer çekimi ivmesi (~9,81) ile çarpmamız gerekir. ( f=m*g)
  bu durumda dünyanın ağırlığının hesaplanabilmesi için başka bir gezegenin üzerinde durup o gezegenin yer çekimi ivmesi ile hesaplamamız gerekir.
  bunlar temel fizik konularıdır, ortaokul 7. 8. sınıfta gösterilir.
  ama başlıkta ağırlık değil de kütle olarak verilmiş olsaydı, dünyaya gelen meteor ve tozlardan, dünyadan çıkan insan yapımı nesnelerden dolayı dünyanın çok çok çok az bir oranda ağırlığının değiştiğini söyleyebilirdik.
  belki milyarlarca yıldır güneşten ve diğer gök cisimlerinden gelen fotonlar ve diğer atom altı parçacıklar dünyanın kütlesini değiştirebilir derseniz o parçacıkların bir kütlesi olup olmadığını fizikçi arkadaşlar daha iyi bilir. benim eyorlamam bu kadar.
 • başlık yanlış burası kesin. biz kütleden gidersek;

  evet, güneşten gelen enerji ile değişir.

  gelen enerjinin az da olsa bir kısmı, bitkiler tarafından fotosentez ile tutulur. kimyasal bağlar ise belli bir kütle barındırır (bkz: e = m.c^2) . kısaca bir bitkinin yapısında bulunan moleküller, teker teker atomların ağırlıklarından az da olsa fazladır.

  özetle bitkilerin sayesinde, dünya'nın kütlesi az da olsa kütle kazanmış güneş enerjisi sayesinde artar.
 • ''kütlesi değişir mi?'' dersek başlık doğru olur. yerçekiminden dolayı dünya'nın bir ağırlığı yoktur, kütlesi vardır. kütle ise her daim değişir. her giren meteorlar, çıkan uydular, dengesiz buharlaşma döngüsü vs vs gibi etmenler kütleyi bir miktar değiştirir.

  "devim değişimi uygulanan devindirici kuvvet ile orantılıdır, ve o kuvvetin uygulandığı doğru çizginin yönünde olur." (bkz: isaac newton)
 • dünyaya düşen, dünyadışı cisimlere artı* yazalım.
  dünyadan uzaya fırlatılanlara da eksi* yazalım.

  illa ki kütlesi değişiyordur.