şükela:  tümü | bugün
 • bugün tarafıma malum olan olasılık.

  dünya ile aynı yörüngede ancak tam aksi yönde benzer hızda hareket eden bir ikizi olabilir.

  her zaman güneşin diğer tarafında yer aldığı için hiç göremediğimiz ama aslında çok yakın bir ikiz.

  belki de marduk veya nibiru veya ne karın ağrısıysa o.

  hep güneş sisteminde ek bir gezegenden bahsediliyor ama ne hikmetse göremedik bir türlü, böyle bir gezegen varsa ve göremiyor isek hep güneşin arka tarafında kaldığı için olabilir. neticede ikili yıldız ve gezegen sistemleri var tespit edebildiğimiz.

  bu entry de burada dursun, keşfedilir ise şerefsizim aklıma geldiydi derim *
 • bu şekilde, düşünen kişileri gördükçe seviniyorum. çok yaratıcı bir düşünce.

  ancak üzülerek söylemeliyim ki bazı açılardan imkansız bir durum.

  her şeyden güneş sistemimizin yaşı nedeniyle bu mümkün değil. zira böyle bir gezegen var olsaydı bile bugüne kadar jupiter'in kütlesel çekimi, bu iki gezegenin izlediği yörüngeyi çoktan altüst etmiş olurdu.

  bununla birlikte, yine eğer diğer gezegen var olsaydı; bu gezegenin kütlesel çekiminin diğer gezegenler üzerinde, örneğin merkür'de gözlemlenebilir etkileri olurdu ve biz bunu fark ederdik.

  son olarak, esasında dünya'nın güneş etrafında izlediği yörünge dairesel değil, eliptik olduğu ve güneş de bunun tam merkezinde olmadığı için; tam tersimiz istikametinde, bizim büyüklüğümüzde bir cisim bizimle aynı hızda dönüyor olsa bile her daim güneş'in ardına saklanma ihtimali bulunmamaktadır.
 • bir üst entrydeki açıklamadan sonra nasıl bir uzay zaman dokusunun güneş merkezde olmayan bir yörüngeyi oluşturduğu konusuna taktım.
 • arkadaşlar siz gerizekalı mısınız ? nasa anasının amındaki gezegeni görüntüleyebiliyor. sırf güneşin arkasına geçtiği için bir gezegenin gözlemlenemeyeceğini nasıl aklınıza getirip bi de bunun değerli olduğuna inanabilirsiniz. uzayı gözlemlemenin sadece yeryüzünde yapılan bir eylem olduğunu mu düşünüyorsunuz ? voyager 1 'i de mi duymadınız ? oldu olacak dünya düz diyin tam olsun