şükela:  tümü | bugün
 • eskiden dunya aslinda bir suntanin ustune cakilmi$ vaziyetteydi. asla hareket etmezdi. gel zaman git zaman ustundekiler tepinip dururken bu civi yerinden oynar, dunya yuvarlanmaya donmeye ba$lar. tabii bu dinamik bir surec degildir. yani civi bir kere cikti mi bir daha girmez. bu sebepten "dunyanin civisi cikti anuna goyyim" sozunu ilk sarf eden ki$i zamaninda bu olay vuku bulmu$tur ve bir daha tekrarlanmami$tir. sonra neden 500 bin ki$i $u lafi tekrar etmi$tir bilinmez.
  (bkz: dunyanin civisi cikmis)
 • 2014 yılı itibariyle net bir şekilde gözlemlenen durum.

  bırak çivisini boku bile çıkmıştır.
 • dün itibariyle inanmaya başladığım hadisedir.
 • yaşar çoruhlu nun türk mitolojisinin ana hatları kitabında kökenini açıkladığı deyim.

  "türklerin islamiyet'ten önceki dini olan ve hala sibirya'da birçok türk'ün mensup olduğu şamanizm inanışına göre yeryüzünden göğe kadar uzanan, bazen bir sırık şeklinde tasvir edilen bazen dünya ağacı da denilen bir demirkazık bulunurdu. bunun bir kayın ya da çam ağacı olduğu söylenir. bu temurkazık yani demirkazık, tanrıların şamanlar ile görüştüğü yerlerdir. şamanlar, yeryüzünden çıkıp, gökyüzüne gittiklerinde burada tanrılar ile görüşürlerdi.

  eğer demirkazık yerinden oynayacak olursa gökyüzünün sonu gelecek, kıyamet kopacaktı. tabii aynı şey yeryüzünün demirkazığı için de geçerli. yeryüzünün demirkazığı, yeryüzünü tutan çividir. bu yüzden yerinden oynarsa, yeryüzünün çivisi çıkarsa kıyamet kopacaktır."
 • son günlerde yaşanan olaylar neticesinde hem memlekette hem de dünyada çok net bir şekilde gözlemlenen durum.

  abd: manyağın birisi başa geçmiş attığı tek bir twit, söylediği tek bir laf, yaptığı her bok bütün dünyayı derinden sarsıyor. ha önceden çok mu iyiydi? tabii ki hayır! ilber ortaylı hocamızın bir lafı var, bilirsiniz; "cahil olandan korkma, onlar cahil olduklarının farkında olup öğrenmeye açık olurlar. asıl tehlikeli olanlar yarı cahillerdir. yarım yamalak, yalan yanlış bilgilerle dolu kafalarıyla her boku bildiklerini sanıp aslında hiçbirşey bilmezler. bu kafayla da dünyayı bok ederler" minvalinde... yeryüzündeki en "yarı cahil" topluluklardan biri de amerikan halkının ekseriyetidir ve maalesef mutlak egemen oldukları için de bu kültürlerini ve yozlaşmışlıklarını dünyanın dörtbir yanına ihraç ederler. kapitalizm'in de en yoğun ve yıkıcı biçimde yaşandıği yerdir burası. ama şimdiye kadar iç ve dış politikada yarım yamalak da olsa kendi meşreplerince ilkeli ve istikrarlı bir tutum sergileyebiliyorlardı en azından. ama şimdi... freni patlamış kamyon gibi aşağı yuvarlanıyorlar ve şöför koltuğunda da kendi şahsi egosu ve menfaatleri uğruna bütün memlekti yakabilecek, bencil ve en kötüsü zır cahil adamın biri oturuyor. her ne kadar bernie sanders gibi adamlarla bazen umut vaadetseler de, dediğim gibi; fren patladı bir defa. bundan sonrası ağır bir kaza artık ve bu kaza sadece bu kamyonun parçalanmasına değil, önüne çıkan bütün kamyonları da ezip geçmesine, zincirleme kazaya sebep olacak.

  avusturalya ve yeni zellanda: temelde abd'den pek de bir farkı olmayan ülkeler zaten.

  orta ve güney amerika: abd'nin de körülediği siyasi çalkantılarla gerim gerim gerilen ülkelerde ekonomik sıkıntılar, yozlaşma ve cehalet almış başını gidiyor. abd kamyonunun ilk çarpacağı ülkeler bunlar olacak.

  avrupa birliği ve kanada: buraya yerleşen kapitalist ve popülist düzen her ne kadar abd'ye kıyasla nispeten hafif görünse de aslında onlar için de durum hiç iç açıcı değil. gün geçtikçe yükselen aşırı sağ ideolojisi, gelir dağılımında aradaki makasın gün geçtikçe açılması, politikacıların cahilleşmesi, üniversitelerinin gittikçe bozulması, demografik yapının çok hızlı değişmesi vb. sebeplerden dolayı artık avrupa'yı bok götürmeye başladı. tarihlerinde her türlü ceremeden bir şekilde bilim ve eğitimle bir şekilde kurtulmayı başaran avrupa artık temelden sarsılıyor.

  rusya: başlarında güç sarhoşu bir diktatör, aynen türkiye'deki gibi bütün medya organları ele geçirilmiş. basına yansımasa da halk kıvrım kıvrım kıvranıyor resmen.
  uzak doğu: sözde sosyalist, özde dünyada halkına zulüm konusunda başı çeken çin, amerikan etkisiyle cahilleşen ve yozlaşan güney kore ve japonya ve temelde afrikadan pek de bir farkı olmayan diğer ülkeler.

  hindistan vb: yoksulluk, yoksulluk, yoksulluk...

  ortadoğu: birşey söylemeye gerek var mı ki?

  afrika: hiç gün yüzü görmediler ki gariplerim. ne desek boş.