şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın bulunduğu konumdan dolayı aslında dünya insanoğlu için çokta yaşanabilir mükemmel bir yer değildir nedenleri ise,

yer çekimi katsayısı yada diğer bir deyişle dünyanın merkezinin sizin kütlenize uyguladığı çekim kuvveti,bu gezegende çok fazladır,peki ne oluyor yerçekimi artınca,

-ilk olarak fiziksel olarak çok çabuk yaşlanıyoruz.organların ve onları tutan kasların karşıt kuvvetle kendilerini toparlayacak güçleri kalmıyor ölen hücreler sarkıyor ve sonuçta bildiğiniz gibi.
    -ikinci olarak ise günlük aktiviteler koşma,zıplama,yatma vs. yaparken dünyaya karşı bilmeden bir meydan muharebesi veriyoruz buda haliyle bizi fiziken mahvediyor,yoruyor ve dahası!
    -üçüncü ve en önemli neden ise,uçaklar,otomobiller ve diğer tüm mekanik araçlar bu yerçekimini yenmek için inanılmaz derecede bir enerjiye ihtiyaç duyuyor,e durum böyle oluncada dünya kaynaklarını hızla tüketiyoruz.

özet olarak;

yaşlanmak,türlü türlü hastalıklar,fiziki aktivitelerdeki zorluklar,çürüme vs gibi sorunların altında yatan temel neden dünyanın yerçekimi etkisidir.
    peki bu sorun nasılmı çözülebilir?

çok kolay

mars...

örnek vermek gerekirse,dünyanın yerçekimi katsayısını 2.0 referans değer olarak alırsak,bu değer marsta 1.25 civarındadır,yani daha düşük bir çekim kuvveti var,daha güzel sağlıklı mutlu bir hayat ortalama 250 yıl yaşam süresi vs.
    ama marsta şu an için yerçekim haricinde işimize yarar başka birşey yok gibi,
    sadece örnek verdim demek istediğim eğer marsın bulunduğu yerde dünya olsaydı çok daha güzel bir hayatımız olabilirdi diyorum ve sizi bu konuda çok azda olsa aydınlatmak istedim.

edit: o kadar narsist kendine tapan yaratıklar varki burada bir konu anlatmaya çalışıyorum neredeyse 20 ye yakın farklı yabancı kaynaktan özet geçiyorum,adam burada gelmiş de ayrı yazılır bağlaç şöyle olur cahil vs diyor.
  • “belki de bu dünya bir başka gezegenin cehennemidir.” aldous huxley
  • metrobüste yerçekimiyle savaşırken bi yandan da cüzdanımı kontrol edebilen göt kaslarımla çürütebileceğim iddia.
  • --- spoiler ---
    dünyanın yerçekimi katsayısını 2.0 referans değer olarak alırsak,bu değer marsta 1.25 civarındadır.
    --- spoiler ---

dünya'da 9.81 n
    ay'da 1.62 n(ay'daki ağırlık dünya'daki ağırlığın 6'da 1'idir.)
    mars'ta 3.77 n
    bu verilere göre ay'da yaşarsak ömrü uçuruyoruz ama oksijen diye bir şey de var.

beğenmeyen yallah kepler-452b'ye. orda bile istenmiyoruz