şükela:  tümü | bugün
  • bildiğiniz üzere son yıllarda ortalığı kasıp kavuran bir tartışma var.

dünya düz mü yoksa yuvarlak mı?

öncelikle kesinlikle düz dünyacı olmadığımı belirtmek isterim. elbette bu bir avuç şarlatanın saçmalıktan ibaret uydurması şeklinde düşünüyorum (hala da bu konuda mutabıkım)

yaklaşık 2 yıldan beri arkadaşlar arasında her toplandığımız akşamlarda düz dünya hakkında bir şeyler geveleyen yakın arkadaşlarımdan biri (tabi bizde her anlatım seansında yeri geliyor tatlı yeri geliyor yoğun ısrarları karşısında baya sert bir şekilde kendisini beyinsiz olmakla itham ediyoruz) sonunda kendisinin bir deney yapacağını ve bunu kesin olarak ispat edeceğini söyledi.

öncelikle yine kendi iddiasına gore optic zoom anlamında en aşmış makinelerden biri olan (83x optik zoom) nikon coolpix p900 ‘ı satın alarak yeşilköy sahilinde deniz seviyesinin 3 metre üzerinde çekim yapacağını ve 15 km ötede kadıköy – beşiktaş seferini yapacak feribotu görüntüleyebileceğini söyledi.

yeşilyurt - kadıköy kuş bakışı mesafesi

global anlamda dünyanın eğimi hususunda genel kabul görmüş teoriye göre (ki bunu internet üzerinden bir çok eğim hesaplayıcısından da teyit edebilirsiniz) 15 km ötede olacak bir cisim 6 metre aşağıda kalması gerekiyor yani 5-6 metre yükseklikteki bir feribotun bu teoriye gore o mesafeden sadece bacasının değil hiç bir yerinin görünmemesi gerekiyor. ancak tamamının göründüğünü aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

video

evet şu an düşündüğünüzün aynısını tam olarak ben de düşündüm,

bu büyük komployu teknosadan bir kamera alıp yeşilköye giderek yıkmak biraz komik ancak asıl komik olan 2 yıl boyunca ortamlarda düz dünya diye alay ettiğimiz arkadaşımızın böylesi bir uğraşa girdikten sonra bizden cevap beklemesi ve kendisine cevap veremememiz.

elbette hala inanmıyoruz ve bir bilgi eksikliği olduğu düşünüyoruz bu bağlamda;

bu konuda bilgi sahibi ve aydınlatabilecek olanlar varsa zorda kaldığımız için yeşillendirmelerini rica ederiz.
  • aynı deneyi düz dünya teorilerini savunan bir grup chicago sahilinde yaptılar.
    sizinle aynı sonuca vardılar.
    ama olay o kadar basit değil.
    benim de bu basit olmayışı açıklayabilecek yeterli bilgim yok.
    sadece kocaman yalanlara inanmıyorum o kadar.
    yani bir "güç"ün tüm dünyayı "yıllardır" kandırabileceğine inanmıyorum.
    gözümüzle görebildiğimiz bütün gezegenler yuvarlak iken dünyanın düz olabileceğine inanmıyorum mesela.
    uzaya hiç gidilmediğine, uzaydan dünyaya bakılamadığına, çekilen o fotoğrafların hepsinin yalan olduğuna inanmıyorum.
  • amiral byrd in günlüklerini okumanız yeterlidir.
  • 570 metreden yere çakılıp ölmediyse adam haklı dünya düzdür.
  • dalgalı denizde su uzerinde yuzen bir cisimin yuksekligini tahmini olarak 5-6 metre diye atıp 3 metre yukardan bakılıp gorulmemesi hesaplanıp yarısından fazlası gorunce koskocaman yuvarlak dunyanın duzlugune hic bi kanıt elde edilemeyecegini gostermiş deney olmus elinizde
  • boşuna para ve vakit harcamışsınız.
  • görmesek yutturacaklar ha.
  • hiç mi? (bkz: kaptan tsubasa) izlemedin be adam.
  • arkadaşınızın deneyinin bir benzerini şu makaledekiler açıklamış.
    makale